Blazers zataili kontuzję Paytona II przed Warriors? Liga przeprowadzi śledztwo!

Blazers zataili kontuzję Paytona II przed Warriors? Liga przeprowadzi śledztwo!

Blazers zataili kontuzję Paytona II przed Warriors? Liga przeprowadzi śledztwo!
Photo by Melissa Tamez/Icon Sportswire via Getty Images

W trakcie Trade Deadline dogadano się w ramach czterostronnej wymiany, w ramach której do Pistons trafić miał James Wiseman, a do Warriors wrócić Gary Payton II. Dziś pojawiły się doniesienia, że ostatecznie transfer zatwierdzono – dopiero dziś. W trakcie weekendu pojawiły się bowiem pewne komplikacje, które postawiły wymianę pod znakiem zapytania.

Jak się bowiem okazało, Gary Payton II nie przeszedł testów medycznych w Warriors. Po badaniach przeprowadzonych przez ekipę z San Francisco okazało się bowiem, że stan zdrowia Paytona II jest niezgodny z dokumentacją medyczną zawodnika, jaką otrzymali od Portland Trail Blazers. Chodzi o kontuzję mięśni brzucha zawodnika, która doprowadziła do operacji w wakacje, która wykluczyła go z gry na początku tego sezonu.

Ostatecznie wymianę zatwierdzono i już dziś każdy gracz biorący w niej udział został dopuszczony do gry w nowej drużynie – w tym także Gary Payton II, który jednak ani dziś, ani jutro, ani w najbliższym czasie w barwach Warriors nie zagra. Sztab medyczny zespołu wyjawił, że Payton II pozostanie poza grą przez znaczną część obecnego sezonu – możliwe, że będzie w stanie wrócić do gry dopiero w trakcie Playoffow. To sytuacja o tyle dziwna, że przed transferem zawodnik nie pauzował z powodu kontuzji. Od 2 stycznie z drobnymi przerwami grał dla Blazers – jak się okazuje z niezaleczoną kontuzją mięśni brzucha.

O ile jednak doszło do porozumienia i Warriors pomimo oblanych przez Paytona II testów medycznych zgodzili się na dopełnienie procedur wymiany, liga przyjrzy się sytuacji i sprawdzi, czy Portland Trail Blazers rzeczywiście podali Warriors błędną dokumentację medyczną i czy rzeczywiście kazali zawodnikowi grać pomimo niezaleczonej kontuzji. Liga wszczęła śledztwo, które może skończyć się karą dla Blazers – mówi się o potencjalnym odebraniu picków w drafcie. Generalny manager Blazers, Joe Cronin, twierdzi, że dotrzymano wszelkich procedur:

„Bezpieczeństwo gracza jest dla nas niezwykle istotną sprawą – jest niezwykle istotne dla całej ligi. Graliśmy nim… On grał, był dopuszczony do gry, a my byliśmy pewni, że jest zdrowy, kiedy grał. Nie przywracalibyśmy go na parkiet, gdyby nie był zdrowy, lub gdyby wiązało się z tym ryzyko. Musicie uwierzyć, że postępowaliśmy właściwie i że nasz proces był prawidłowy.”

– Joe Cronin, generalny manager Blazers

Gary Payton II po operacji mięśni brzucha w wakacje wrócił do gry na początku lutego i rozegrał dla Blazers 15 meczów, w trakcie których notował średnio 4,1 punktu, 2,6 zbiórki i 1,5 asysty na mecz.