Victor Wembanyama: Potencjalnie najlepszy obrońca w historii NBA?

Victor Wembanyama: Potencjalnie najlepszy obrońca w historii NBA?

Victor Wembanyama: Potencjalnie najlepszy obrońca w historii NBA?
(Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

Victor Wembanyama powoli kończy swój debiutancki sezon. Już po niespełna sezonie w NBA widzimy, że to jeden z najlepszych, bądź najlepszy obrońca w lidze.

Sezon regularny dobiega powoli końca – był to sezon debiutancki dla Victora Wembanyamy, którego zobaczymy już w maksymalnie 3 meczach. Na jego dalsze popisy przyjdzie nam czekać aż do października i… Szczerze? Nie będę mógł się doczekać.

Istniało wiele obaw: Przede wszystkim o zdrowie i fizyczność Victora; czy będzie w stanie rywalizować fizycznie na tle zawodników NBA. Nie tylko jest w stanie rywalizować, ale grając zaledwie 29 minut na mecz (trener oszczędzał go w tym sezonie z powodu bólu kostki) Wembanyama jest najlepszym indywidualnie obrońcą w lidze. Już teraz, w wieku ledwie 20 lat. Niesłychanie imponujące.

Stawiając na nagrodę DPOY dla Wembanyamy za freebet, możesz wygrać 359 PLN
kurs z dnia: 10.04.2024
Kurs: 12.00
sprawdź
+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

W swoim debiutanckim sezonie Wembanyama blokuje średnio 3,6 piłki na mecz, co jest oczywiście najlepszym wynikiem w NBA i nikt nie jest nawet blisko. Ex aequo drudzy w klasyfikacji Brook Lopez, Anthony Davis i Walker Kessler notują po 2,4 bloku na mecz, o ponad blok mniej.

3,6 bloku na mecz to najlepsza średnia od sezonu 2015/16, kiedy swój wyjątkowy sezon na 3,7 bloku na mecz rozgrywał Hassan Whiteside. Pamiętacie? Miał wtedy 3 mecze z triple-double na przynajmniej 10 bloków.

Jasne, do najlepiej blokujących debiutantów w historii wiele Victorowi brakuje. Manute Bol w swoim pierwszym sezonie w NBA (1985/86) notował średnio 5(!) bloków na mecz. Trzeba jednak mieć świadomość, w jak innej lidze gra dziś Wemby niż wtedy Bol. To liga, w której oddaje się średnio o 32 trójki na mecz więcej.

To, jak wypada Wembanyama w obronie to nie tylko kwestia jego długich rąk i wzrostu. Swoje warunki łączy z niespotykaną mobilnością i najzwyczajniejszym w świecie rozumieniem gry. Dzięki niej wykorzystuje swoje ciało do szybkiego odbierania rywalom przestrzeni.

Tim Cato z The Athletic przypomina akcję ze stycznia, kiedy Victor Wembanyama zablokował trójkę oddawaną z rogu przez Pata Connaughtona. To, co było w tej akcji niezwykłego, to fakt, że według logowych wytycznych… Rzut ten klasyfikowany był jako „wide open”, czyli rzut z całkowicie otwartej pozycji. W momencie rzutu bowiem żaden obrońca nie był w odległości bliższej niż 6 stóp (182 cm). Wemby zablokował go z 2 metrów:

Highlightem minionej nocy jest kontra zawodników Grizzlies 3 vs 1, w której… Nie wiedzą jak się przeciwko takiemu obrońcy zachować:

superbet logo W SUPERBET MOŻESZ OGLĄDAĆ NBA ZA DARMO! ⬅️

18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.