Rudy Gobert Obrońcą Roku!

Rudy Gobert Obrońcą Roku!

Rudy Gobert Obrońcą Roku!
Photo by Al Bello/Getty Images

Poznaliśmy już tegorocznego MIP, Rezerwowego Roku, Trenera Roku, czy MVP. Teraz nadszedł czas na wyłonienie Obrońcy Roku. Po raz trzeci w ostatnich 4 latach najlepszym defensorem wybrany został Rudy Gobert z Utah Jazz!

Rywalizacja nie była tak zacięta, jak mogłoby się wydawać. Gobert zdobył 84 pierwsze miejsca (na 100 możliwych) i zdecydowanie wyprzedził Bena Simmonsa z Philadelphii 76ers, któremu dawano największe szanse na pokonanie Francuza. Na trzecim miejscu znalazł się Draymond Green, a na czwartym Bam Adebayo, który uzyskał nawet jedno pierwsze miejsce. Oto pełna lista wyników:

Rudy dołączył dzięki temu do elitarnego grona graczy, którzy minimum trzykrotnie zdobywali ten tytuł. Obok centra Jazz dokonali tego Dwight Howard (3x), Dikembe Mutombo (4x) i Ben Wallace (4x). Gobert jest głównym powodem, dla którego defensywa Jazz należy do jednej z najlepszych w lidze. Obrona całego zespołu była lepsza o 12 punktów na 100 posiadań z Rudym na boisku. Jego wpływ po tej stronie jest nieoceniony i nie zawsze widoczny w statystykach, chociaż i te przemawiają na korzyść centra. Gobert ma najwyższy wskaźnik defensive win shares w całej lidze (5,2), będąc także drugi w średniej bloków na mecz (2,7). Przeciwnicy trafiali w tym sezonie zaledwie 41,9% rzutów z gry, kiedy krył ich center Utah.

O swoim zwycięstwie Gobert dowiedział się po treningu za sprawą niespodzianki, którą sprawili mu koledzy z drużyny:

„To dla mnie niewiarygodne. Gdybym jako dzieciak zaczynający przygodę z koszykówką usłyszał, że zostanę Obrońcą Roku, w życiu bym nie uwierzył, nie mówiąc już o trzech takich tytułach. Skupiam się na tym, żeby być lepszym każdego roku. Wiem, że rywale próbują kwestionować mój wpływ na wydarzenia na boisku. Muszę zatem podnosić poprzeczkę z każdym sezonem i pozostawać równie dominujący po tej stronie parkietu.”

Rudy Gobert

Swoją klasę w defensywie Rudy pokazał już w pierwszym meczu drugiej rundy, blokując ostatni rzut zza łuku Marcusa Morrisa. Jazz mierzą w tym roku w tytuł i Rudy Gobert w formie godnej Obrońcy Roku, jest kluczowym elementem ich planu.

YT: NBA