Orlando Magic wprowadzają rewolucyjną metodę scoutingu młodych graczy
Jak donosi portal RealGM, Orlando Magic jest pierwszą spośród 30 drużyn w NBA, która zastosuje tzw. Tracking, a konkretnie rewolucyjną podobno technologię AutoSTATS, do ewaluowania potencjału graczy w lidze uniwersyteckiej.
Player Tracking to technologia, która w NBA pojawiła się już jakiś czas temu i dziś korzystają z niej wszystkie zespoły. W dużym uproszczeniu jest to technologia, która za pomocą systemu kamer zamontowanego w hali sportowej, w czasie meczu śledzi oddzielnie poczynania każdego z zawodników, przesyłając później obraz pod wgląd sztucznej inteligencji, która na podstawie nagrania opracowuje zaawansowane statystyki dotyczące gry wszystkich koszykarzy. Już od 2013 roku technologia ta gości w halach zespołów NBA, ale teraz wyjdzie poza parkiety najlepszej ligi świata.
źródło:YouTube/TYT Sports
Player Tracking pozwala na analizę statystyk dotyczących między innymi szybkości poruszania się i przebytego dystansu, liczby posiadań w przeliczeniu na sto, liczby zdobytych punktów na posiadanie, wpływu defensywnego na grę, ilość kontestowanych rzutów przy konkretnej odległości, ilość wejść pod kosz, procent wykorzystanych okazji do zbiórki i wiele, wiele innych. Możemy część tych statystyk znaleźć w internecie, na przykład na oficjalnej stronie NBA.
Orlando Magic jako pierwsi skorzystają z tych zaawansowanych statystyk pozyskiwanych przy pomocy sztucznej inteligencji do oceny potencjału graczy NCAA – oczywiście w celu dokonywania jak najtrafniejszych wyborów w drafcie. Nie bez powodu jest to rewolucyjne – system AutoSTAT pozwoli na pozyskiwanie statystyk bez całego tego sprzętu, jak specjalne kamery w hali. Obiekty drużyn NBA były w to zaopatrzone, ale stanowiło to do tej pory pewne ograniczenie. Zapewne kwestią czasu pozostaje wykorzystywanie tej technologii przez wszystkie zespoły NBA w celach skautungowych, a w perspektywie czasu pojawienia się tego rozwiązania także w innych światowych ligach. Jak na razie jednak sztuczna inteligencja ma pomóc Magic wybierać graczy w drafcie. Może mogłaby też pomóc w zarządzaniu klubem, bo od kilkunastu lat nie idzie to najlepiej managerom bez wspomagania cyfrowego.