Philadelphia 76ers powalczą o tytuł?
Postaw za darmowe 40 PLN od TOTALbet!

16.00
Odbierz
NBA News: Czy w Philadelphii 76ers wyrośnie nowy Pascal Siakam?

NBA News: Czy w Philadelphii 76ers wyrośnie nowy Pascal Siakam?

Co łączy Paula Reeda z Pascalem Siakamem? Obaj mierzą po 206 cm wzrostu i mają około 220 cm zasięgu ramion. Obaj są koszykarzami NBA, ale żeby powstrzymać się od uciekania w takie ogólniki, trzeba powiedzieć, że… Niewiele. Nowy trener Philadelphii 76ers, Nick Nurse, planuje jednak sprawić, by było inaczej.

Paul Reed podpisał tego lata nowy kontrakt z Sixers, gdzie spędził już swoje pierwsze 3 sezony. Ten 24 letni podkoszowy zarobi 23 miliony dolarów za kolejne 3 lata, co jak na warunki NBA nie jest ogromną kwotą. Nie wydaje się więc, by był w planach klubu istotnym elementem strategii na przyszłość.

Trener Nick Nurse może to jednak zmienić. Były szkoleniowiec Raptors najwyraźniej dostrzega w Reedzie potencjał:

„Rozmawiałem z trenerem wiele razy i zawsze wychodził ten sam rodzaj pomysłu. Mówił o przekształceniu mnie w gracza na kształt Pascala Siakama. Kogoś, kto może robić na boisku praktycznie wszystko. Rzucać, kozłować, podawać… Teraz jednak chodzi głównie o skupienie się na mojej mechanice rzutu.”

– Paul Reed

Pascal Siakam swój przełomowy sezon rozegrał w wieku 24 lat. Wówczas wskoczył do pierwszej piątki, zaczął notować imponujące liczby, zdobył nagrodę Most Improved Player, a ostatecznie sięgnął z Raptors po mistrzostwo. Czy Reeda również stać na taki przełom? Byłbym ostrożny – skala talentu jest chyba nieco inna. Jeśli jednak porównać statystyki w przeliczeniu na 36 minut (Siakam grał większe minuty, statystyki na mecz byłyby niesprawiedliwe), to okazuje się, że różnice nie są tak ogromne. Trochę inaczej rozkładają się może akcenty:

gracz w wieku 23 lat:PKTZBASTPRZBLKFG%3P%
Pascal Siakam12,67,83,41,30,950,8%22%
Paul Reed13,712,51,32,22,459,3%16,7%

Dziś podstawowe elementy, które sprawiają, że Siakam jest gwiazdą, a Reed rezerwowym, to rzut z dystansu i gra na koźle. Jeśli chodzi o grę na koźle… Reed ma spory potencjał. Trochę nieoszlifowany, rzadko wykorzystywany, ale potencjał:

Co zaś się tyczy rzutu za trzy, tu właśnie porównanie do Siakama w tym samym wieku daje sporo nadziei. Reed trafiał w zeszłym sezonie tylko 16,9% trójek, natomiast Siakam w jego wieku trafiał niewiele lepsze 22%, a rok później był w stanie trafiać już solidne 36,9% (do dziś najlepszy wynik w karierze). Różnicą – ponownie – są minuty i skala. Siakam w wieku Reeda grał niemal dwukrotnie więcej minut i oddał w całym sezonie 224 trójki, a nie 6 jak Reed.

Rzut jest jednak czymś, nad czym środkowy Sixers pracuje:

„Czuję większą pewność siebie. Więcej pewności z każdym kolejnym dniem. Chodzi o delikatną zmianę mechaniki rzutu. To wszystko na czym się skupiamy.”

– Paul Reed

Trener Nick Nurse już raz tego dokonał – wziął podkoszowego z ławki rezerwowych, nauczył go wszechstronności, pomógł zdobyć nagrodę Most Improved Player, a przy tym wszystkim zdobył mistrzowski tytuł. Było to w pierwszym roku trenera Nurse’a w Raptors.

Zbieżności jest aż za dużo. Pierwszy sezon trenera Nurse’a, mierzący 206 cm rezerwowy podkoszowy z potencjałem… Walka o tytuł? nie rozpędzałbym się. Paula Reeda zobaczyłbym jednak w notowaniach bukmacherów w wyścigu po nagrodę MIP. Nie ma go tam, a są gracze jak Corey Kispert, Jevon Carter, czy Malachi Flynn. Zdecydowanym faworytem i tak jest jednak Mikal Bridges, który przejmuje stery na Brooklynie:

MIP 2023/24 kurs: bukmacher:
Mikal Bridges6.20 GRAJ
Jordan Poole12.00 GRAJ
Tyrese Maxey12.00 GRAJ
Jeremy Sochan100.00 GRAJ

(kursy z dnia 27.07.2023)