Nagrody ZKNBA 2018/19 – Najlepszy Obrońca

Nagrody ZKNBA 2018/19 – Najlepszy Obrońca

To chyba najtrudniejsza do wręczenia nagroda – defensywa przecież nie jedno ma imię. Niech świadczy o tym fakt, że każdy z głosujących wybrał innego kandydata.

Kamil Szuleko:

Paul George (Wygra Rudy Gobert) – Nagroda, której zwycięzcę wybrać wcale nie łatwiej niż w przypadku MVP. Są Rudy Gobert i Paul George, ale także mamy Giannisa i Mylesa Turnera. Ostatecznie jednak wszystko rozstrzygnie się pomiędzy PG i Rudym.

Gobert jest faworytem – raz, że to nagroda zdominowana przez centrów, a dwa, że zaawansowane statystyki przemawiają nieco na jego korzyść. Jednakże, w Utah cały system jest oparty na Rudym. Jest kotwicą defensywną, ale też Quin Snyder wyraźnie poleca kierować wszelkie ataki w stronę czającego się Francuza.

PG jest bardziej uniwersalny – pokryje więcej pozycji, najczęściej bierze na siebie lidera przeciwników (i najczęściej daje radę), uprzykrza nieustannie życie rywalom (lider ligi w wybiciach piłki przeciwnikom) i przede wszystkim, kiedy przyjdzie do poważnego grania o stawkę i na centrze rywali wybiegają zawodnicy pokroju Tuckera, czy Greena, Paul George nie traci na wartości. Gobert niestety owszem.

źródło:YouTube/NBA Playmakers

Krzysztof Janik:

Rudy Gobert – trzeci w całej lidze w średniej bloków na mecz (2.3), a także w ratingu defensywnym (100.1). W 35 meczach w sezonie 2018-19 zablokował przynajmniej trzy rzuty. Do tego notuje rekord kariery – 12.9 zbiórki na mecz.

Jacek Gawlińki:

Myles Turner – Indiana Pacers po stracie w styczniu tego roku Victora Oladipo była skazywana na pożarcie, a tymczasem będą w playoffs i do końca walczą o przewagę parkietu na wschodzie. Center Pacers jest liderem w lidze pod względem bloków – 2.7 na mecz i jednym z autorów sukcesu defensywnego drużyny. Mają drugi najlepszy defensywny rating tuż za Bucks. To co wielu zauważyło Turner ma świetny timing w obronie przy blokowaniu rzutów. Pacers są także liderami w rzutach przeciwników, pozwalając im na zdobywanie zaledwie 102.8 pkt na mecz. Myles jest w 15 najlepszych rim protectorów, przeciwnicy zdobywają z nim pod obręczą 55.9% swoich punktów. Jego wkład jest nieoceniony, świetnie broni w sytuacjach pick&roll jak również post-up. Jest szybki na nogach i najlepiej jak może wykorzystuje pokaźny zasięg ramion. W wieku 22 lat zrobił ogromne postępy i nawet jeśli teraz tego nie wygra, to będzie jeszcze miał szansę.

źródło:YouTube/Hoop Intelect

Kamil Kucharski

Giannis Antetokounmpo – Trudne to strasznie. Najlepszy indywidualny defensive rating w lidze ma Giannis i wynosi on 100,5 punktu na sto posiadań. Co ciekawe, ex aequo z nim plasuje się Joe Ingles, który gra przecież w zespole o gorszym łącznym wskaźniku defensywnym. To tylko ciekawostka statystyczna, ale pokazuje ona, jak pokraczne czynniki potrafią definiować nasze postrzeganie defensywy w NBA, która niestety nie jest w pełni mierzalna. Bardzo chciałbym ocenić PG#13, ale defensywa Thunder pod koniec sezonu wypadła z pierwszej trójki, która definiuje w tym względzie ligową elitę. W grze są więc zawodnicy Bucks, Jazz i Pacers. Spośród kluczowych zawodników dla defensyw tych zespołów, wyżej nie pojawił się tylko Giannis. Poza tym, według mnie nie wygra z Hardenem boju o nagrodę MVP, więc tak mogę uhonorować jego świetny sezon.