Lue, Kidd i kilku innych kandydatów na stanowisko trenera Nets

Lue, Kidd i kilku innych kandydatów na stanowisko trenera Nets

Liga NBA stoi w miejscu, ale niektóre jej aspekty kręcą się dalej – właśnie pojawiły się doniesienia o tym, kto mógłby zostać nowym szkoleniowcem Brooklyn Nets.

W dzisiejszych realiach ciężko o tym pamiętać, ale przed zawieszeniem rozgrywek jedną z dużych historii w świecie NBA był fakt, że Brooklyn Nets niespodziewanie pożegnali się ze swoim dotychczasowym szkoleniowcem, Kennym Atkinsonem. Decyzja ta była o tyle zaskakująca, że ostatnich sezonach Atkinson prowadził Nets do wyników wykraczających poza oczekiwania względem tego zespołu. Najpewniej jednak jego wizja nie podobała się do końca dwóm nowym gwiazdom Brooklynu, Kyrie Irvingowi i Kevinowi Durantowi. Atkinson został więc odsunięty (choć formalnie była to wspólna decyzja obu stron), a na jego miejsce trzeba znaleźć nowego trenera. Na ten moment pojawiło się w przestrzeni publicznej kilka kandydatur.

Według ostatnich doniesień Marca Steina z New York Timesa, jest kilka osób będących na liście Nets. Jedną z nich jest obecny trener tymczasowy, a wcześniejszy asystent Atkinsona, Jacque Vaughn. Obok niego znajdują się jednak nazwiska bardziej imponujące, jak Mark Jackson, Jeff Van Gundy, oraz mniej doświadczeni ale też rozpoznawalni jak Tyronn Lue i Jason Kidd.

Mark Jackson ostatni raz na ławce trenerskiej siedział w 2014 roku, jeszcze zanim jego Golden State Warriors przejął Steve Kerr. Od tamtego czasu pracuje dla ESPN jako analityk. Karierę medialną zamiast trenerskiej od dłuższego czasu prowadzi też Jeff Van Gundy, który ostatnio prowadził Houston Rockets w 2007 roku – 13 lat temu! Od kilku lat jest jednak w sztabie reprezentacji USA, więc nie odszedł zupełnie od pracy w zawodnie.

Jason Kidd i Tyronn Lue to nazwiska znacznie bardziej „aktualne” na rynku trenerskim w NBA. Kidd obecnie pracuje w Los Angeles Lakers jako asystent trenera Franka Vogela, natomiast Lue pełni podobną rolę za miedzą, jako asystent trenera Doca Riversa w Clippers. Choć mniej doświadczeni od wcześniej wymienionej dwójki, obaj prowadzili już samodzielnie zespoły NBA – Lue nawet w swoim pierwszym sezonie w tej roli zdobył Mistrzostwo NBA w Cleveland Cavaliers.

Choć mniej rozpoznawalny, Jacque Vaughn także nie jest z pierwszej łapanki. W sztabie Nets pracował od 2016 – wcześniej w latach 2012-2015 był głównym szkoleniowcem Orlando Magic. Z zespołem z Florydy nie osiągnął żadnych sukcesów, natomiast na jego korzyść w wyścigu o posadę trenera Nets może działać fakt, że spędził w tej organizacji ostatnie kilka sezonów i nie potrzebowałby czasu na nauczenie się specyfiki klubu i zespołu. Choć może w obecnej sytuacji czas nie jest żadnym problemem…