Clippers, czyli jak zatrzymać obrońców tytułu

Clippers, czyli jak zatrzymać obrońców tytułu

Już w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego, gracze Golden State Warriors rozpoczną walkę o trzeci tytuł mistrzowski z rzędu. Dosyć niespodziewanie, czoła stawią im zawodnicy z Los Angeles, ale nie jak przewidywano przed sezonem, Lakers. Będą to podopieczni Doca Riversa – LA Clippers.

Ciężko mówić tutaj o tym, kto ma większe szanse na zwycięstwo w serii. Zdecydowanym faworytem są dwukrotni obrońcy tytułu NBA, mistrzowie ligi w trzech z ostatnich czterech sezonów – gracze Golden State Warriors. Mimo tego, że wygrali najmniej spotkań w sezonie zasadniczym od rozgrywek 2013-14, wciąż są niezwykle groźnym zespołem, który nie jest łatwy do pokonania w pojedynczym meczu, a co dopiero w serii do czterech wygranych. Prowadzeni przez Stephena Curry’ego (lekki uraz kostki w przedostatnim meczu sezonu z Pelicans) i Kevina Duranta gracze Warriors, mają wszystko co trzeba, by pokonać Clippers wynikiem 4-0. Trzeba dodać, iż nawet jedna wygrana zespołu z LA będzie rozpatrywana w kategorii dużego niepowodzenia Warriors.

https://www.youtube.com/watch?v=NRU41y0Pd2E

źródło: youtube.com (FreeDawkins)

Jedną z ważniejszych postaci dla „Dubs” może okazać się DeMarcus Cousins, który rozegrał już 565 spotkań w NBA, ale ani jednego w playoffs. Wiele zależy od tego, czy zdoła utrzymać nerwy na wodzy – w 30 meczach sezonu zasadniczego zebrał 7 przewinień technicznych. Dorzucić do tego można jeszcze 17 przewinień Duranta i 16 Draymonda Greena. W playoffs może mieć to bardzo duże znaczenie. Kluczem do szybkiego wyeliminowania Clippers z pewnością będzie również zdrowie Stephena Curry’ego, który po niedawnym urazie kostki, może nie być w najlepszej dyspozycji.

źródło: youtube.com (NBA)

Wyjściowa piątka Warriors:
C – DeMarcus Cousins (pierwsze playoffy)
F – Draymond Green (6x w playoffs; 4x w Finałach NBA)
F – Kevin Durant (8x w playoffs; 3x w Finałach NBA)
G – Klay Thompson (6x w playoffs; 4x w Finałach NBA)
G – Stephen Curry (6x w playoffs; 4x w Finałach NBA)
Trener – Steve Kerr (15x w playoffs jako zawodnik i trener; 9x w Finałach NBA)

Naprzeciwko Warriors staje jeden z najciekawszych zespołów w NBA. Chyba wszyscy eksperci zajmujący się ligą NBA nie brali pod uwagę Clippers w walce o playoffs. Tymczasem mimo oddania Tobiasa Harrisa do 76ers, gracze z LA z dużym zapasem zwycięstw zajęli ósme miejsce w Konferencji Zachodniej. Zanosi się jednak na to, iż będzie to dla nich zbieranie doświadczenia na przyszłość. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż dwóch zawodników, którzy znajdują się w wyjściowym składzie, rozgrywają swoje debiutanckie sezony na parkietach NBA! Chodzi tutaj oczywiście o Landry’ego Shameta i Shai Gilgeous-Alexandra. Co ciekawe, Shamet jest jednym z zaledwie pięciu graczy w historii NBA, którzy w swoim pierwszym roku w NBA trafili 160 i więcej rzutów za trzy punkty (dokonali tego Damian Lillard, Donovan Mitchell, Luka Doncic i Stephen Curry; Shamet z drugą najlepszą skutecznością – 42.2%).

https://www.youtube.com/watch?v=8l4U5C1HNY8

źródło: youtube.com (FreeDawkins)

Uwagę z pewnością trzeba zwrócić na ławkę Clippers, która jest jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą w całej lidze NBA. Złożona przede wszystkim z Lou Williamsa (20.0 punktów, 5.4 asysty na mecz), który najprawdopodobniej po raz drugi z rzędu zostanie Rezerwowym Roku, a także z Montrezla Harrella, rozgrywającego zdecydowanie najlepszy sezon w swojej karierze – 16.6 punku i 6.5 zbiórki na mecz. Wspomniany „Sweet Lou” dwukrotnie w trakcie sezonu 2018-19 rozpoczynał mecz na ławce, by skończyć go z dorobkiem minimum 40 punktów (40 przeciwko Oklahoma City Thunder, 45 w starciu z Timberwolves).

https://www.youtube.com/watch?v=iu0hm1nHmkk

źródło: youtube.com (FreeDawkins)

Wyjściowa piątka Clippers:
C – Ivica Zubac (pierwsze playoffy)
F – Danilo Gallinari (2x w playoffs)
F – Garrett Temple (3x w playoffs)
G – Landry Shamet (debiutant)
G – Shai Gilgeous-Alexander (debiutant)
Trener – Doc Rivers (24x w playoffs jako zawodnik i trener; 2x w Finałach NBA)

Warty odnotowania jest fakt, iż w trakcie sezonu 2018-19 Clippers tylko raz zdołali pokonać Golden State Warriors. Miało to miejsce 12 listopada 2018 roku – doszło wówczas do pamiętnej kłótni Draymonda Greena z Kevinem Durantem, a Clippers pokonali Warriors po dogrywce. W pozostałych trzech meczach sezonu zasadniczego pomiędzy tymi zespołami, górą byli Warriors. Seria zacznie się w hali Oracle Arena w Oakland, w niedzielę o godz. 2 w nocy czasu polskiego.