Carlisle: Zion jest jak Shaq, który potrafi rozgrywać

Carlisle: Zion jest jak Shaq, który potrafi rozgrywać

Carlisle: Zion jest jak Shaq, który potrafi rozgrywać
fot. Getty Images

Zion Williamson rozgrywa kapitalny drugi sezon na parkietach NBA, momentami będąc absolutnie nie do zatrzymania przez obronę przeciwników. Pod szczególnym wrażeniem talentów młodego skrzydłowego jest trener Rick Carlisle, który porównał Ziona do młodego Shaquille’a O’Neala.

Cyferki, jakie wykręca Zion niejako to potwierdzają. Williamson jest bowiem pierwszym zawodnikiem właśnie od czasu Shaqa, który w 4 kolejnych spotkaniach rzucał 25+ punktów na minimum 65% skuteczności.

„Musisz mieć naprawdę wiele odwagi, żeby stanąć naprzeciw rozpędzonemu Zionowi. Jest jak ekspresowy pociąg, który nie zatrzymuje się na żadnej stacji, zanim nie dotrze do celu.”

Rick Carlisle

Takich rekordów zresztą jest więcej. W ostatnim meczu z Mavs, Zion zanotował 38 pkt na 65% skuteczności z gry. To jego 11 mecz na poziomie 30+ pkt i ponad 60% skuteczności. Nikt w historii nie miał więcej takich spotkań przed ukończeniem 21 roku życia.

„Jego gra stanowi wielkie wyzwanie tak samo dla obrońców, jak i dla sędziów, bo on demoluje przeciwników. Jest niesamowicie silnym, a przy tym jednocześnie świetnym graczem. To wybryk natury na miarę Shaqa, tylko że z umiejętnościami rozgrywającego.”

Rick Carlisle

Te umiejętności rozgrywającego są jeszcze poważnie ograniczone, lecz już teraz Zion nie boi się brać na siebie ciężaru gry w końcówkach, często nie tylko atakując kosz, ale czytając grę i podając lepiej ustawionym kolegom. Pamiętajmy, że Williamson ma za sobą zaledwie 68 rozegranych meczów w NBA, zatem dopiero tak naprawdę zaczyna swoją przygodę. Dalsza poprawa w prowadzeniu piłki i czytaniu gry zwiastuje naprawdę duże problemy dla rywali Pels.

W przekroju całego sezonu Zion notuje średnio 26,4 pkt na skuteczności 62,4%. Dla porównania – Shaq tylko raz w karierze miał lepszą skuteczność i było to w jego ostatnim sezonie w Celtics. Czterokrotnie natomiast O’Neal przekraczał 60% skuteczności na koniec sezonu, po raz pierwszy w Miami w sezonie 2004/05. Obecnie tylko 4 zawodników w lidze jest skuteczniejszych od Ziona. Każdy z nich jest centrem i każdy z nich oddał co najmniej 243 rzuty mniej niż skrzydłowy Pelicans. Bestia.

YT: Golden Hoops