Chcesz wytypować Mistrza Świata?
Użyj darmowych 20 zł od LV BET!

Odbierz
Australia jedzie do domu! Łotwa zaskakuje Hiszpanów, potknięcie Kanady!

Australia jedzie do domu! Łotwa zaskakuje Hiszpanów, potknięcie Kanady!

Australia jedzie do domu! Łotwa zaskakuje Hiszpanów, potknięcie Kanady!
Photo by Takashi Aoyama/Getty Images

Ilu mieliśmy w tych Mistrzostwach takich – powiedzmy – szeroko pojętych faworytów? Poza kadrą USA wymienialiśmy Francję, Kanadę, Australię… No, z tych najpoważniejszych kandydatów to by było na tyle. Co się okazuje – nie minęła nawet połowa turnieju, a dwóch z tych czterech ekip nie ma już w grze.

Francja odpadła w pierwszej fazie. Była to sensacja. W drugiej odpadła właśnie Australia. Ekipa z krainy do góry nogami w pierwszej fazie przegrała starcie z Niemcami, co sprawiło, że mecz ze Słowenią w drugiej fazie był starciem o być albo nie być. No i okazało się, że rezultatem jest „nie być”.

Mecz od początku układał się pod dyktando Doncicia i spółki. Aspektem, który przesądził, była gra w strefie podkoszowej. Słowenia nie tylko wygrała na deskach (39-31), ale też była bardzo skuteczna w rzutach za dwa (19/26, 73%). Uosobieniem tej przewagi był Mike Tobey – autor 18 punktów (8/10 z gry), 12 zbiórek i 5 asyst:

YT/FIBA – The Basketball Channell

Luka Doncic też oczywiście zrobił swoje – jego udziałem padło 19 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst. Australijczykom nie pomógł nie tylko kolejny świetny mecz Josha Giddey’a (25 punktów, 8 zbiórek, 4 asysty), ale też agresywna obrona na Luce:

To był naprawdę dobry dla oka mecz.

Poza turniejem jest Francja, bez szans na awans jest Australia, a sytuację bardzo skomplikowała sobie też inna drużyna – Hiszpania. Dzisiejsza porażka z Łotwą sprawia, że o awans będzie bardzo, bardzo trudno. Niezależnie od rezultatu Łotyszy w ostatnim meczu, Hiszpania będzie musiała wygrać z Kanadą, by awansować.

Zwycięstwo z Łotwą załatwiałoby sprawę. Zwłaszcza, że było ono na wyciągnięcie ręki. Po trzech kwartach Hiszpania prowadziła 58:47. Dopiero w ostatniej odsłonie Łotysze przeprowadzili niesamowity comeback. Mecz nie miał jednego bohatera, ale dwie z rzędu trafione trójki, potem przechwyt, asysta i celny floater Kristersa Zoriksa (wszystko na przestrzeni około dwóch minut) pozwoliły Łotwie przejąć stery w czwartej kwarcie.

Zawiedli dotychczasowi liderzy kadry Hiszpanii – Santi Aldama i Juan Nunez. Zaskakujący był jednak fakt, że obaj spędzili na parkiecie kolejno 7 i 9 minut. Być może stały za tym jakieś powody zdrowotne – nie ma na ten moment żadnych informacji na tet temat.

Francja OUT, Australia OUT, Hiszpania… Musi wygrać z Kanadą. Kanadyjczycy wyglądają w tym turnieju świetnie, a Hiszpania dysponowana tak jak dziś nie będzie miała dużych szans.

Zaraz, zaraz… Kanadyjczycy wyglądają świetnie? Wyglądali! Dzisiejszy mecz z Brazylią był pierwszym potknięciem Kanady na tym turnieju.

Tak, Kanada przegrała właśnie z Brazylią. Wielki Bruno Caboclo zatrzymał Klonowy Liść – 19 punktów, 13 zbiórek (4 w ataku) i 3 bloki:

TAK – KANADA TEŻ BĘDZIE GRAŁA Z HISZPANIĄ O WSZYSTKO

Sytuacja w grupie L zrobiła się niezwykle ciekawa. Łotwa, Hiszpania, Kanada i Brazylia maja po tyle samo punktów. Niedzielne mecze zadecydują kto wychodzi:

3 września (niedziela)

[11:45] Brazylia Łotwa
[15:30] Hiszpania Kanada