18 byłych graczy NBA aresztowanych

18 byłych graczy NBA aresztowanych

18 byłych graczy NBA aresztowanych
Photo by Ronald Martinez/Getty Images

18 byłych zawodników NBA zostało wczoraj aresztowanych pod zarzutem oszustwa finansowego. Wśród nich nie brakło znanych kibicom nazwisk jak Glen Davis, Tony Allen, Shannon Brown czy Darius Miles.

Całą sprawę przedstawiła wczoraj światu prokurator południowego dystryktu Nowego Jorku, Audrey Strauss. Według oskarżenia grupa byłych już zawodników NBA współpracowała w celu wyłudzenia pieniędzy z ubezpieczenia medycznego. Składali oni fałszywe roszczenia o zwrot kosztów za usługi medyczne i dentystyczne, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Dzięki współpracy z FBI, prokuraturze nie brakuje dowodów. Za przykład podano jednego z zawodników, który przedstawił rachunek na leczenie dentystyczne na ponad 48 tysięcy dolarów z Beverly Hills w Kalifornii z grudnia 2019 roku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ów zawodnik w czasie zabiegu grał w Tajwanie.

Według Strauss, cały proceder trwał co najmniej od 2017 do 2020 roku. W tym czasie fundusz otrzymał nieprawdziwe rachunki na niemal 4 miliony dolarów. Wypłacone z tego zostało około 2,5 miliona. Władze NBA wystosowały specjalne oświadczenie w tej sprawie zapowiadając pełną współpracę z prokuraturą. Fundusz, który oszukiwali zawodnicy był utworzony specjalnie z myślą o tym, aby zapewnić odpowiednie wsparcie zdrowotne (fizyczne i psychiczne) graczom, którzy zakończyli już swoją przygodę z ligą. Adam Silver określił całą sprawę, jako „szczególnie przygnębiającą”.

Dziennikarz NBC News Tom Winter przedstawił pełną listę oskarżonych. Znalazł się na niej także znany z występów w Polsce, Tony Wroten:

Co prawda żaden z nich nie był gwiazdą pierwszego formatu, lecz na brak środków do życia raczej nie mogli narzekać. Łącznie zarobili oni ponad 343 miliony dolarów z samych kontraktów, nie licząc innych zobowiązań. Teraz czekają ich nie lada problemy. Wszyscy bowiem zostali oskarżeni o spisek w celu popełnienia oszustwa w opiece zdrowotnej za co grozi kara nawet do 20 lat pozbawienia wolności.