USAobrońca

Stephen Curry

1.88 cm 83.90 kg 30
Aktualny zespół
Golden State Warriors

Supergwiazda: rekordzista NBA w trafionych trójkach  Kontrakt do końca sezonu: 2025/26  Średnie zarobki: 53 838 416 $ / sezon

Zobacz profil drużyny

Ile zarabia Steph Curry?

sezon:wiek:roczne zarobki:
2023/2435$51,915,615
2024/2536$55,761,216
2025/2637$59,606,817

Charakterystyka zawodnika

Stephen Curry to zawodnik, któremu w największym stopniu przypisuje się zrewolucjonizowanie współczesnej koszykówki w lidze NBA. To Curry jako pierwszy zaczął oddawać rzuty za trzy punkty z taką częstotliwością, z pozycji, które jeszcze kilka lat temu oceniane byłyby jako złe, czy nieprzygotowane. Niespotykane wcześniej wyszkolenie techniczne w zakresie szybkości i powtarzalności mechaniki rzutu – w tym przede wszystkim po koźle – czyni z niego zawodnika o profilu unikatowym w historii ligi. Steph Curry przy wzroście 191 cm, oraz wadze 84 kilogramów, odnajduje się przede wszystkim na pozycji rozgrywającego. Skromne jak na warunki NBA warunki fizyczne Steph rekompensuje sprawna grą w koźle, oraz dystansem, z jakiego jest w stanie regularnie trafiać rzuty na wysokiej skuteczności. Ta strzelecka umiejetność utrudnia obrońcom – nawet tym fizycznie większym – upilnowanie Curry’ego na całej przestrzeni parkietu.

Podstawę gry Curry’ego stanowią wspomniane rzuty z dystansu, najczęściej oddawane po koźle – często ułatwiane ustawioną wcześniej przez partnera z zespołu zasłoną, pomagającą mu uzyskać kolejne centymetry przestrzeni od obrońcy. Curry sprawdza się także jako strzelec off-ball, oddając rzut po podaniu, często także po zasłonie, lub serii zasłon po słabej stronie parkietu. Jako rozgrywający Steph Curry dysponuje bardzo dobrym przeglądem parkietu, oraz umiejętnością podawania piłki – zarówno w linii góra-dół, do ścinającego partnera, jak i wszerz parkietu, do ustawionych w narożnikach partnerów. Często podaje on piłkę w sposób efektowny, mylący rywali.

Jego warsztat ofensywny uzupełnia szereg zagrań bliżej obręczy, pokroju floaterów, lay-upów, oraz innych technik ułatwiających mu kończenie akcji bliżej kosza, przeciwko wyższym obrońcom. Skromne warunki fizyczne, w połączeniu z niezbyt imponującym jak na warunki NBA atletyzmem (siła, wyskok) sprawiają, że nie jest on zawodnikiem widowiskowo kończącym akcje nad obręczą. Braki te w połączeniu z dość skromnym zasięgiem ramion (192 cm) są także ograniczeniem w jego grze defensywnej. Trzeba natomiast zauważyć, że na przestrzeni lat wzmocnił się nieco fizycznie i poprawił swoją grę obronną ze słabej, do poziomu przeciętnej lub średniej.

Steph Curry silne strony:

 • rzut z dystansu; szybkość i powtarzalność techniki, rzut po koźle i po chwycie
 • przegląd parkietu, umiejętność podania
 • znajdowanie pozycji – czucie przestrzeni na dystansie, umiejętność kończenia bliżej kosza
 • wyszkolenie techniczne; gra w koźle, drybling

Steph Curry słabe strony:

 • warunki fizyczne – wzrost, długość ramion
 • atletyzm; braki w dynamice, sile, wyskoku
 • podatność na urazy, m. in. częste urazy kostek

Steph Curry rekordy

Niespotykane wcześniej umiejętności rzutowe cechujące Stepha Curry’ego sprawiają, że już w wieku 34 lat, po tylko 13 rozegranych w NBA sezonach, dzierży on kilka historycznych rekordów:

 • najwięcej trafionych trójek w karierze: 3117 (po sezonie 2021/22)
 • najwięcej meczów z rzędu z przynajmniej jedną trafioną trójką: 79
 • najwięcej trójek trafionych w jednym sezonie: 402 (2015/16)
 • najlepsza skuteczność z linii rzutów wolnych w całej karierze: 90,2% (po sezonie 2021/22)