USAobrońca

Russell Westbrook

1.90 cm 90.70 kg
Aktualny zespół
Los Angeles Lakers

2016/17 MVP, 9x All-Star, 9x All-NBA Team, 2x All-Star MVP, 4x sezon ze średnią na poziomie triple-double

Zobacz profil drużyny

Russell Westbrook kontrakt

sezon:wiek:roczne zarobki:
2023/2435$3,835,738
2024/2536$4,027,525*

*opcja gracza

Charakterystyka zawodnika

Russell Westbrook to zawodnik obwodowy cechujący się przede wszystkim niespotykanym przy jego warunkach fizycznych atletyzmem. Mierząc 190 cm wzrostu, a więc niewiele jak na warunki NBA, jako debiutant dysponował wyskokiem dosiężnym aż 36,5 cala (prawie 93 cm). Ten parametr wraz z trwaniem kariery mógł ulec poprawie – sam Westbrook twierdził, że w swoim najlepszym okresie skakał na 45 cali (prawie 115 cm). Ten imponujący wyskok Westbrook łączy z eksplozywnością i dynamiką ruchu, oraz naprawdę dużą siłą fizyczną, wynikającą z rozwiniętego gorsetu mięśniowego.

Choć przez większość kariery Russell Westbrook występował jako nominalny rozgrywający, jego gra wymyka się nieco klasycznemu koszykarskiemu podziałowi na pozycje boiskowe. Czyni to z niego zawodnika określanego często mianem 'combo-guarda’. Zwłaszcza w początkowej fazie kariery Westbrook często grał bez piłki, szukając raczej pozycji do rzutów i ścięć pod kosz. Z Czasem zaczął samodzielnie prowadzić grę swoich zespołów, w koźle wykorzystując przede wszystkim szybkość, siłę i dynamikę.

W swoim atletycznym peaku wejścia pod kosz (tudzież nad kosz) były do tego stopnia skuteczne, że nadmiernie reagujące pomocą defensywy rywali zostawiały jego partnerów na czystych pozycjach na tyle często, by z odegrań Westbrook mógł przez 5 sezonów notować średnio ponad 10 asyst na mecz.

Główną bronią ofensywną Westbrooka jest szybki atak, w którym defensywy rywali nie zdążą odnaleźć odpowiedniego ustawienia. Drużyny, w których grał Westbrook – zwłaszcza Oklahoma City Thunder – walcząc o zbiórkę defensywną ograniczały się do zastawiania rywali, by piłkę zebrał Westbrook, mogący od razu przejść do kozła i szybkiego kontrataku. Taki model gry pozwolił z kolei notować Westbrookowi ponad 10 asyst na mecz w aż 4 sezonach na parkietach NBA.

Westbrook silne strony

  • dynamika; szybkość ruchu, siła, wyskok
  • ciąg na kosz; siła fizyczna, umiejętność kończenia z góry
  • odegranie piłki, podania z penetracji

Westbrook słabe strony

  • selekcja rzutowa
  • mechanika rzutu, niepewny jumper, niska skuteczność po koźle