Anthony Davis
-
23.20śr. punktów na mecz
-
3.10śr. asyst na mecz
-
9.90śr. zbiórek na mecz
-
18.60%śr. skuteczność za 3
-
2.20śr. bloków na mecz
-
1.20śr. przechwytów na mecz
Gwiazda-defensor: 8x All-Star, 4x All NBA Team, 3x lider bloków, 4x All-Defensive Team, Mistrz NBA 2020
Anthony Davis kontrakt
sezon | wiek | roczne zarobki |
---|---|---|
2023/24 | 30 | $40,600,080 |
2024/25 | 31 | $43,219,440* |
*opcje gracza
Charakterystyka gracza
Anthony Davis to mierzący 208 cm wzrostu skrzydłowy, o zasięgu ramion aż 227 cm. Dysponując nieprzesadnie imponującym wzrostem, oraz zasięgiem ramion z zakresu top10 ligi, Davis stanowi hybrydę pomiędzy mobilnym skrzydłowym, a zawodnikiem stricte podkoszowym. Jeszcze w szkole średniej Davis mierzył 190 cm wzrostu i grał jako nominalny rozgrywający, co jest dziś widoczne w bardzo dobrej pracy nóg i podstawami umiejętności gry w koźle, którymi znacznie przewyższa klasycznych podkoszowych.
Długie ramiona Davisa, w połączeniu z szybkością i dynamiką, jaką zapewnia mu szczupłe i niewysokie ciało, pozwalają mu być jednym z najbardziej wszechstronnych obrońców ligi. Jego podstawowymi umiejętnościami jest rotacja pod kosz w pomocy, gdzie potrafi skutecznie polować na bloki, oraz obrona pick’n’rolla z pozycji podkoszowego. Dobrze pracujący na nogach Davis jest w stanie nie tylko grać klasyczny drop, czekając na rolującego rywala w pomalowanym, ale także zmieniać aktywnie krycie, zamykając drogę kozłującym przeciwnikom.
Ofensywny repertuar zagrań Anthony’ego Davisa opiera się na jego grze face-up. Grając przodem do kosza w półdystansie wyprzedza większość podkoszowych obrońców pierwszym krokiem, pomagając sobie szeregiem zagrań pokroju jab-stepów i fade’away’ów. Mimo przeciętnej skuteczności rzutowej, Davis sprawdza się także jako podkoszowy rozciągający gr na dystansie, w czym pomaga mu umiejętność szybkiego wejścia w kozioł i atakowania tym samym close-outów.
Davis silne strony
- obrona pick’n’rolla; wszechstronność, dobra zmiana krycia, szybkość na nogach
- obrona obręczy: wykorzystanie długości, czutka do zejść z pomocy
- zasięg ramion – przewaga w walce o zbiórkę, oraz przy kontestowaniu rzutu
- ofensywna wszechstronność; szeroki repertuar zagrań face-up, dobre podanie
Davis słabe strony
- zdrowie, podatność na kontuzje
- niepewny rzut za trzy, przeciętna selekcja rzutowa
- brak potencjału na pierwszą opcję – nieumiejętność kreowania gry
Anthony Davis – człowiek-kontuzja
Niestety, nie każdemu zawodnikowi dane jest w pełni zrealizować swój potencjał. Anthony’emu Davisowi – podobnie jak wielu innym koszykarzom – przeszkadzają w tym regularnie łapane kontuzje. Sytuacja AD jest jednak o tyle nietypowa, że choć omijają go najpoważniejsze urazy, pokroju zerwania ACL’a, czy uszkodzenia więzadła kolanowego, Davis i tak opuścił prawie 24% wszystkich meczów w swojej karierze. To tak, jakby musiał opuszczać co czwarty występ. Poniekąd – z drobnym przymrużeniem oka – tak właśnie jest. Davis w swojej karierze opuszczał mecze z powodu m. in. pęknięć w dłoni, bólów pleców, zwichniętych palców u nóg jak i rąk, kontuzji pachwin, ramion, stłuczonych kolan i wielu, wielu innych.