Z archiwum FIBA – Niemcy vs Hiszpania z 2005

Z archiwum FIBA – Niemcy vs Hiszpania z 2005

(tekst pierwotnie ukazał się na stronie rozkminy.blog)

Carlos Jimenez z Estudiantes i Patrick Femerling z Panathinaikosu zaczęli rzutem sędziowskim mecz półfinał mistrzostw Europy 2005, czyli spotkanie Niemcy Hiszpania. Drużyny wyszły na parkiet w następujących piątkach:

Niemcy: Pascal Roller, Demond Greene, Marco Pesic, Dirk Nowitzki, Patrick Femerling.
Hiszpania: Jose Calderon, Juan Carlos Navarro, Carlos Jimenez, Felipe Reyes, Jorge Garbajosa.

Pierwsze punkty błyskawicznie zdobył Felipe Reyes po podaniu Jose Calderona. Jednak ja włączyłem ten mecz aby pooglądać 27 letniego Dirka Nowitzkiego, najlepszego zawodnika w NBA z Europy. Zastanawiałem się kto będzie go kryć, bo Pau Gasol komentował mecz dla hiszpańskiej TVE, być może grający w masce Jose Garbajosa. Pierwsze punkty zdobył gwiazdor Barcelony Juan Carlos Navarro layupem po ścięciu z lewej strony. To był wtedy znaczący zawodnik, jednak nie zrobił kariery w NBA i nie będzie po latach wymieniany jednym tchem z najlepszymi. Marco Pesic trafił trójkę, a też byłem ciekaw jakich ma partnerów Dirk. Jego pierwsze punkty bardzo łatwo zdobyte przy Navarro, różnica centymetrów. Przyznam, że nie pamiętałem jak lekko poruszał się z piłką Nowitzki. Dynamicznie wszedł na kosz Garbajosa. Nie pamiętałem także jak szybki był 24-letni Calderon, ale jak mógłbym, jeśli mecz odbywał się przed jego pierwszym spotkaniem w NBA. Tymczasem 213 cm Nowitzkiego wychodzące po zasłonię i oddające rzut z półdystansu, to nadal robi wrażenie. Wysocy Hiszpanie to nie byli wirtuozi, Garbajosa grał poprawnie i cwaniacko, co można powiedzieć także o Jimenezie oraz Reyesie. To Navarro był liderem grającym nieszablonowo. Niemcy wykorzystywali zasłony do przejmowania Dirka przez młodszego rywala, choć w pierwszej kwarcie to nie wychodziło. W Hiszpanii pojawił się zapomniany Fran Vazquez numer 11 tamtego draftu, który pierwsze punkty zdobył alley-oopem od Navarro. Co ciekawe, Calderona zmienił Carlos Cabezas, który był mistrzem świata 2006 i Europy 2009, ale z perspektywy jego rywali na pozycję rozgrywającego – Calderona, Ricky`iego Rubio i Sergio Rodrigueza anonimowy. Pierwsza kwarta wygrana przez Hiszpanię 23-16, ale nie było w niej fajerwerków.

Femerling to prawdziwy gigant mierzący 215 cm, ale potrafi także dostrzec swoich partnerów. Podwojony asystuje przy trafieniu Wucherera. Navarro wchodzi w obronę jak chce, a dopiero wchodził w swój prime za rok, gdy przez pięć kolejnych sezonów (z przerwą na epizodzie w Memphis) był w pierwszej piątce Euroligi. Garbajosa wiele widzi, odgrywa do partnerów, jest bardzo inteligentnym podkoszowym, ale ma problemy z Femerlingiem. Dwa kolejne błędy faworytów – Rudy Fernández kroki, Garbajosa strata. Z kolei Nowitzki gdy dostaje piłkę jest nie do zatrzymania – pompka i trójka, a w zasadzie dwie i z 21-30 już 27-30 w 25 sekund, w tym momencie Dirk ma 11 punktów. Poprawia Garrett i prawie remis, głównie za sprawa 6/13 za trzy naszych sąsiadów. Niemcy też świetnie na ten moment dzielą się piłką – realizator pokazał przewagę 9-3 w asystach, ale  więcej indywidualności jest po stronie Hiszpanii, to jednocześnie więcej jest gry 1:1. Hiszpanie nie trafiają trojek, a głównie w ten sposób próbują w ten sposób rozwiązywać akcje. U Niemców Roller trafia za trzy, ale zachęcony nie trafia w kolejnej akcji wymuszony rzut za trzy i w końcówce za dwa. Hiszpania prowadzi 35-34, ale w drugiej połowie trafiała głównie z osobistych. Hiszpanii dominują zbiórkę 22-10 do tego stopnia, że Niemcy nie maja na swoim koncie zbiorki w ataku.

Navarro kontynuuje wejścia na kosz, Greene nie radzi sobie z nim faulując po raz trzeci kilka sekund po rozpoczęciu drugiej polowy. Młody Fran Vazquez skutecznie się przepycha, biega do kontrataku i z perspektywy czasu był dużym talentem. U Niemców kolejne trafienie zalicza Pesic, już osiem punktów tym fragmencie gry, ale niepotrzebnie pochwalony w kolejnej akcji nie potrafi trafić layupa. Drugą trójkę trafia Roller i jest 39-40, ale po chwile dobija Vazquez. Dwie kolejne akcje Calderon wymusza przewinienia Niemców, naprawdę bardzo dynamicznie wchodził na kosz. Hiszpania dominuje pod tablicami – w połowie trzeciej kwarty Niemcy dalej nie maja zbiorki ofensywnej (!), a dwa kolejne rzuty za trzy Navarro kończą się zbiorkami w ataku, a wejście pod kosz Navarro i niecelny layup kończy się nieudaną dobitką Vazqueza i kolejna zbiórką. Navarro jest faulowany przez sfrustrowanego Femerlinga. Na tablicy pojawia się statystyka rzutów wolnych – 3/7 Niemcy, 16/24 Hiszpanie. Demirel nie potrafi wyjść z połowy naciskany przez Calderona. Hiszpanie prowadza 48-39, ale trafia Dirk trójkę nad Garbajosą i poprawia Femerling obsłużony przez Demirela. Demirel znajduje także Rollera w rogu po ładnej akcji zespołowej. Faul niesportowy Jimeneza nad wychodzącym po zbiórce w obronie Dirku Nowitzkim, no i pierwsza zbiórka ofensywna Niemców (Dirk), po której za trzy trafia Demirel. Niemcy prowadzą 52-50! Ale Calderon ucisza rywali trójką. Mamy pojedynek akcje w akcje Vazqueza z Femerlingiem, a Calderon ofensywnym wejściem pod kosz ustala wynik 57-54 dla Mistrzów Świata.

Ostatnia kwartę Niemcy zaczynają od czwartego faulu Damonda Greene ’a, ale trener Dirk Bauermann (ten sam, który trenował naszą kadrę kilka lat później na Mistrzostwach Europy 2013) zostawia go na boisku i ten trafia trójkę na remis. W tym momencie siedmiu zawodników niemieckich ma na koncie trafioną trójkę. Roller obsługuje Stephena Arigbabu, zbiera i błyskawicznie wymusza faul na Cabezasie. Nowitzki trafia kolejna trójkę nad Garbajosą mając rękę rywala na twarzy. Trener Hiszpanii zmienia Garbajosę na Reyesa, ale Dirk trafia z półdystansu swój 21 punkt na sześć minut do końca. Za chwile w inny sposób z odchylenia, od razu po złapaniu piłki trafia nad Reyesem i jeszcze raz z kontrataku. Hiszpania stoi. Niemcy prowadza 68-59. Hiszpanie odpowiadają punktami Calderona, Garbajosy i osobistymi Navarro, ale Niemcy trafiają Wuchererem. Navarro wchodzi i trafia, ma już 21 punktów i przechwytuje piłkę na 90 min przed końcem, będąc znowu faulowanym. 72-69 dla Niemiec. Znowu podanie w ręce rywali i znowu trafia Navarro, który samodzielnie zniwelował przewagę mając 25 punktów. Mniej niż minuta, jeden punkt przewagi i piłka od Rollera do Nowitzkiego. Ten (znakomicie kryty) oddaje partnerom, a bardzo wymuszony rzut Rollera jest niecelny. Zbierają Hiszpanie i Navarro trafia layupa. Hiszpanie prowadzą na 15 sekund przed końcem. Jedno posiadanie od finału Mistrzostw Europy. Ponownie akcja Rollera do Dirka, choć to nie akcja, to po prostu podanie piłki, a Dirk mając przed sobą Garbajosę trafia przez ręce! Czas. Trzy sekundy do końca, Hiszpanie zaczynają spod swojego kosza, błyskawicznie Calderon przemierzył 3/4 boiska, ale nie trafił za trzy. Niemcy w finale! Niemcy ostatecznie przegrali zbiórkę 22-39 (3 ofensywne zbiorki), ale Hiszpanie zagrali katastrofalnie za trzy 2/19 – 0/5 Navarro, 1/5 Calderon, 0/6 Garbajosa. Warto odnotować zaledwie pięć asyst Hiszpanii przez cały mecz.

Niemcy – Hiszpania 74-73 (16-23, 18-12, 20-22, 20-16).

Niemcy: Dirk Nowitzki 27 (7 zb., 5/10 za 3), Pascal Roller 9 (3/5 za 3), Marco Pesic 8, Patrick Femerling 7, Denis Wucherer 6, Mitrat Demirel 5 (6 as.), Robert Garrett 4, Demond Greene 3, Sven Schultze 3, Stephen Arigbabu 2, Eyinmisan Nikagbatse, Robert Maras.

Hiszpania: Juan Carlos Navarro 27 (15/16 z osobistych), Fran Vazquez 15, Jose Calderon 10, Carlos Jimenez 7 (9 zb.), Felipe Reyes 5 (6 zb.,), Jorge Garbajosa 4 (6 zb.), Carlos Cabezas 4, Inaki De Miguel 1, Rudy Fernandez.

źródło:YouTube/FIBA