Miasto Szkła Krosno buduje skład – nowe twarze w PLK

Miasto Szkła Krosno buduje skład – nowe twarze w PLK

Miasto Szkła Krosno buduje skład – nowe twarze w PLK
Tre Jackson / foto: Tomasz Sokołowski

Miasto Szkła Krosno po sześcioletniej przerwie ponownie zagra na parkietach ORLEN Basket Ligi. Klub jest na etapie konstruowania składu na sezon 2025/2026. Najnowszym transferem jest zakontraktowanie Jana Wójcika. Kto jeszcze zagra w krośnieńskiej ekipie?

Jedną z pierwszych decyzji kadrowych – po zakończonym sezonie – było przedłużenie współpracy z łotewskim trenerem Edmundsem Valeiko. Łotysz wraz z dyrektorem sportowym Michałem Baranem są odpowiedzialni za budowanie składu na poziomie PLK. Zespół ma być oparty na zawodnikach “na dorobku” – młodych i ambitnych, z dużym potencjałem rozwojowym.

Chcemy, aby do Krosna trafili zawodnicy, którzy chcą się pokazać na najwyższym szczeblu, ale i głodni gry, zwycięstw, ciężkiej pracy. Chcemy, by była to mieszanka zawodników ogranych w Europie z jednym, dwoma młodymi „rookie” świeżo po uczelni. Chcemy również wzmocnić polską rotację jednym lub dwoma graczami – zapowiadał dyrektor sportowy klubu, Michał Baran w rozmowie z Pamelą Wroną z serwisu “Polskikosz”.

Jednym z filarów zespołu będzie MVP ubiegłego sezonu oraz główny architekt awansu – Tre Jackson. Na parkietach Pekao S.A. 1 Ligi rozegrał 45 spotkań w biało-zielonych barwach. Na parkiecie spędzał średnio niespełna 32 minuty, zdobywając w tym czasie średnio 19,1 punktu na mecz.

Pierwszym transferem krośnian został Leemet Böckler – estoński rzucający obrońca i dwukrotny mistrz Estonii. W ubiegłym sezonie reprezentował barwy BC Kalev-Cramo. Tam miał okazję współpracować z obecnym trenerem Legii Warszawa, Heiko Ranullą. Notował średnio 9,6 punktu, 2,5 zbiórki i 1,4 asysty na mecz, grając również w rozgrywkach europejskich (Fiba Europe Cup i eliminacje do Basketball Champions League).

W zespole znajdzie się także Jarrett Hensley, amerykański skrzydłowy, dla którego będzie to debiut na europejskich parkietach. Hensley ostatnio reprezentował Southern Illinois (Salukis), a wcześniej Cincinnati Bearcats i UNC Greensboro Spartans. W minionym sezonie na parkietach NCAA notował średnio 10,4 punktu, 5,8 zbiórki i 1,4 asysty na mecz.

Za zdobywanie punktów odpowiadać będzie Javontae Hopkins, absolwent uczelni Prairie View A&M. W poprzednim sezonie był najlepszym strzelcem szwajcarskiej ligi SBL – w barwach Lugano Tigers średnio notował 22,5 punkty, 4,3 zbiórki i 3,2 asysty na mecz.

Wzmocnieniem polskiej rotacji został środkowy Jan Wójcik, który nie może zaliczyć ostatniego sezonu do udanych. Notował łącznie w barwach Stali Ostrów Wielkopolski i MKS-u Dąbrowa Górnicza 4,4 punktu i 2,8 zbiórki na mecz. Nadchodzący sezon będzie doskonałą okazją do odbudowania swojej pozycji na poziomie PLK. Polską rotację będą stanowić w większości zawodnicy, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wywalczenia awansu przez podkarpacki zespół.

Rola Polaków zależy od ich adaptacji na wyższym szczeblu, możliwości rozwoju, progresu w off season oraz zwyczajnie formy sportowej i efektywności minut na boisku – komentuje Michał Baran.

W barwach Miasta Szkła Krosno pozostaną: Michał Jankowski, Michał Chrabota, Przemysław Wrona, Jan Góreńczyk, Hubert Łałak i Bartosz Chodukiewicz, który jest w trakcie powrotu do zdrowia po ciężkiej kontuzji kolana.

Miasto Szkła Krosno jest najbliżej zamknięcia kadry ze wszystkich zespołów całej ligi. Możliwe jest sprowadzenie jeszcze jednego polskiego zawodnika oraz co najmniej jednego zawodnika zagranicznego, choć nie wyklucza się również występów z sześcioma obcokrajowcami. Celem dla zespołu będzie utrzymanie się w koszykarskiej elicie i zbudowanie silnych fundamentów pod długotrwałą obecność w PLK.

Tekst: Błażej Nowicki

Czy Miasto Szkła Krosno utrzyma się w rozgrywkach PLK w sezonie 2025/2026?
252 użytkowników już oddało swój głos Ankieta
  • Tak
  • Nie
  • Tak
    150 głosów
  • Nie
    102 głosów
Wczytywanie…