Igrzyska: Rozłam w kadrze Francji, Fournier nie zgadza się z trenerem

(Photo by Gregory Shamus/Getty Images)

Już jutro (6 sierpnia) startuje faza pucharowa olimpijskiego turnieju koszykówki mężczyzn. Z fazy grupowej awansowało 8 ekip i wszystkie obejrzymy w akcji jednego dnia:

Niemcy Grecja | 11:00
Serbia Australia | 14:30
Francja Kanada | 18:00
Brazylia USA | 21:30

Gospodarze turnieju, reprezentacja Francji, awansowała do fazy pucharowej, jednak nie bez potknięć. Po trudnym, wygranym dopiero po dogrywce meczu z Japonią, przyszła porażka 71:85 z obecnymi mistrzami świata, Niemcami. Trójkolorowi już po pierwszej połowie przegrywali wynikiem aż 27:48.

Po meczu swój żal wyraził jeden z weteranów reprezentacji Francji, Evan Fournier. 31-letni strzelec w rozmowie z Yannem Ohnoną z L’Equipe wprost przyznał, że nie zgadza się z założeniami taktycznymi ustalonymi przez trenera:

„Kiedy grasz z takim rywalem tak źle, to jest bardzo ciężko, to oczywiste. Nie możesz pozwolić ich dwóm najlepszym graczom zdobyć połowy punktów. To nie powinno być możliwe. Kiedy gramy, to oni nie pozwalają naszym najlepszym zawodnikom grać swojej koszykówki. Byli skuteczniejsi, narzucili swój styl gry.”

– Evan Fournier
Stawiając za freebet 34 PLN od SUPERBET na wygraną Francji z Kanadą, możesz wygrać 101 PLN
kurs z dnia: 5.08.2024
Kurs: 3.40
możesz zagrać
+18 tylko dla osób pełnoletnich, pamiętaj że hazard uzależnia, graj odpowiedzialnie.

Mówiąc o najlepszych graczach rywali zdobywających połowę punktów, Fournier miał oczywiście na myśli Dennisa Schroedera i Franza Wagnera, którzy złożyli się na 46 punktów dla reprezentacji Niemiec. To jednak dopiero kolejne zdania wypowiedzi Fourniera wywołały kontrowersje. W otwarty sposób skrytykował on model gry selekcjonera Vincenta Colleta:

„Myślę, że brakuje nam podstaw. Musimy zrobić krok do przodu. Czasem myślę, że nasz pomysł na grę jest zły. No i płacimy za to cenę. W dzisiejszych czasach najlepszą obroną jest atak. To nie są już lata dziewięćdziesiąte, kiedy mogłeś po prostu bronić od połowy boiska. Atak jest kluczowy.”

– Evan Fourner

Nie trzeba było czekać na odpowiedź trenera reprezentacji Francji. 61-letni szkoleniowiec skrytykował publiczną wypowiedź swojego podopiecznego:

„Evan Fournier nie podziela zdania grupy. To były słowa nieakceptowalne i godne pożałowania, za które ponosi odpowiedzialność. Nie będę udzielał więcej komentarzy w tej sprawie, ale myślę, że drużyna zgadza się z naszym pomysłem na grę.

Nie wszystko robimy dobrze. Są statystyki pokazujące naszą jakość defensywną, ale one spadały w dwóch czy trzech ostatnich meczach. Musimy do tego wrócić. Tak jak już mówiłem: Jestem przekonany, że ze składem jaki mamy, nie możemy osiągnąć celu bez solidnej gry w defensywie.”

– trener Vincent Collet

We wspomnianym meczu z Niemcami, Fournier był drugim najlepszym strzelcem Francji, zdobywając 10 oczek.