RetroWtorki: WCSF 2003 – seria, która zmieniła NBA?

30/01/2018
Kings Jed Jacobsohn/Getty Images

Dziś ruszamy prawie 15 lat wstecz, jednak nie do Finałów NBA. Tym razem, na celowniku znajdzie się Półfinał Konferencji Zachodniej 2003 roku, pomiędzy Sacramento Kings i Dallas Mavericks.

Wiele osób nie zwraca uwagi na siedmiomeczową serię pomiędzy tymi ekipami, a być może to właśnia ona zmieniła układ sił w NBA. Zawodnicy Ricka Adelmana przystępowali do sezonu 2002-03, mając sporo do udowodnienia. Po przegranym finale konferencji z Los Angeles Lakers, który przez wielu ekspertów został uznany za ustawiony (mecz numer 6), Kings chcieli pokazać światu koszykówki, iż nawet nieuczciwe sędziowanie nie przeszkodzi im w drodze do upranionego celu – mistrzostwa NBA. Ekipa prowadzona przez Chrisa Webbera, Vlade Divaca, Mike Bibby’ego i Predraga Stojakovica, znalazła się na trzecim miejscu na zachodzie ligi, ustępując miejsca tylko San Antonio Spurs oraz Dallas Mavericks. To właśnie ci drudzy, zmierzyli się z Sacramento w półfinale konferencji.

Sponsor serwisu

Dirk Nowitzki, Avery Johnson, Steve Nash, Nick Van Exel czy Michael Finley, to najważniejsi zawodnicy zespołu z Teksasu. Poprowadzili Mavs do świetnego bilansu, wygrywając 60 spotkań w sezonie zasadniczym, wyrównujac wynik San Antonio Spurs. Nash i Nowitzki zostali wybrani zarówno do Meczu Gwiazd, jak i do drużyn All-NBA. To właśnie Mavs stanęli na drodze Sacramento, nie będąc w skórze zdecydowanego faworyta.

“You are going to win the whole thing this year.”

Dokładnie taką rzecz, Bill Walton powiedział człowiekowi związanemu z Sacramento Kings. Jak się jednak okazało, marzenia Kings o tytule mistrzowskim pękły jak mydlana bańka, już w czasie półfinałów konferencji z Dallas Mavericks. Podczas drugiego meczu tej serii, Chris Webber padł na parkiet w czasie nieudanej próby alley-oopa. Moment ten, zadecydował nie tylko o losie Kings w tych playoffs. Zaważyło to również na karierze silnego skrzydłowego Sacramento. Już nigdy nie udało mu się powrócić do formy sprzed kontuzji. Sacramento przegrało serię 3-4. Musieli odłożyć plany zdobycia mistrzostwa ligi na inną okazję. Okazję, której do dzisiaj nie mieli.

Co by było, gdyby Webber poprawnie wykonał alley-oopa i wykończył akcję? Czy Kings zdominowaliby ligę? Czy San Antonio Spurs zdobyliby mistrzostwo NBA w 2003 roku? Czy Kings weszliby do Finałów NBA również w 2004 roku? Ta seria daje mnóstwo pytań, hipotez, rozważań. Jednak nigdy nie poznamy na nie odpowiedzi.

Kopiuj link do schowka