TOP10 Triple-double’s w historii NBA

10/12/2017

Ze względu na zeszłoroczne rekordy triple-double ustanawiane zarówno przez Jamesa Hardena jak i Russella Westbrooka, osiągnięcie potrójnej zdobyczy stało się czymś mniej prestiżowym i zwyczajnym. Wiele genialnych występów tego typu zaliczyli m.in. Oscar „Big O” Robertson, Wilt Chamberlain czy Magic Johnson. Ale które z nich były najwspanialsze, najlepsze, niepowtarzalne?

10. Oscar Robertson (1964, vs St. Louis Hawks) – 48 pkt, 13 ast, 11 zb
Ponieważ nie dysponujemy kompletnymi protokołami meczowymi z tamtych lat oraz nie posiadamy praktycznie żadnych materiałów wideo, ciężko jest opisać jak przebiegał ten mecz. Wiadomo tylko, iż znakomity wkład Robertsona nie wystarczył by pokonać St. Louis Hawks, Royals ulegli 110-118.

9. Russell Westbrook (2015, vs. 76ers) – 49 pkt, 10 ast, 15 zb
Powróciwszy po kontuzji, Russ założył maskę ochronną i pokazał wszystkim do czego jest zdolny. Zagrał ponad 42 minuty, trafił 16 rzutów osobistych, a jego Oklahoma dała radę wygrać z Philadelphią w dogrywce, 123-118.

8. Larry Bird (1992, vs. Blazers) – 49 pkt, 12 ast, 14 zb
Larry miał w tym czasie już 35 lat, co czyni go najstarzym zawodnikiem na tej liście. Po fantastycznym pojedynku strzeleckim z Clydem Drexlerem (41 pkt), Celtics zwyciężyli po 2 dogrywkach. Bird rozegrał w tym spotkaniu ponad 54 minuty.

7. Russell Westbrook (2017, vs . Nuggets) – 50 pkt, 10 ast, 16 zb
Prawdopodobnie było to najbardziej dramatyczne spotkanie z wymienionych. Gracze OKC przegrywali 7 punktami, gdy na zegarze widniało tylko 57 sekund do ostatniej syreny. Westbrook zanotował swoje 42 triple-double w sezonie, dzięki czemu wyprzedził na liście wszechczasów Oscara Robertsona (41) i ustanowił nowy rekord NBA. Zdobył ostatnie 8 punktów dla Thunder, trafiający przy tym zwycięski rzut za 3 punkty.

6. Kareem Abdul-Jabbar (1975, vs. Blazers) – 50 pkt, 11 ast, 15 zb
Abdul-Jabbar i jego kolega z drużyny, Kevin Restani, byli jedynymi zawodnikami, którzy zagrali więcej niż 40 minut w tym meczu. Dzięki 60-procentowej skuteczności z pola i ponad 87-procentowej z linii rzutów osobistych, Kareem zaliczył jeden z najbardziej pamiętnych występów swojej 20-letniej kariery.

5. Russell Westbrook (2016, vs. Suns) – 51 pkt, 10 ast, 13 zb
Już w drugim spotkaniu sezonu 2016-17, Westbrook udowodnił, iż pomimo odejścia Kevina Duranta, będzie walczył o najwyższe cele. Został pierwszym zawodnikiem od czasów Kareema Abdul-Jabbara, który zaliczył 50-punktowe triple-double. Jednakże, rozgrywający Oklahomy zawodził tego dnia skutecznością z pola. Ustanowił rekord kariery prób rzutowych w meczu – 44 (trafił 17 z nich). Thunder wygrali spotkanie 113-110.

4. James Harden (2017, vs. Sixers) – 51 pkt, 13 ast, 13 zb
27 stycznia 2017 roku Harden dorzucił kolejną cegiełkę w wyścigu po MVP. „Beard” trafił 6 rzutów za 3 i 13 rzutów osobistych, a Rockets wygrali 35 spotkanie w sezonie, pokonując Philadelphię 5 punktami, 123-118.

3. James Harden (2016, vs. Knicks) – 53 pkt, 17 ast, 16 zb
Fani, którzy przyszli do hali Toyota Center, 31 grudnia 2016 roku, byli świadkami jednego z najlepszych indywidualnych występów w historii NBA. Harden stał się jedynym zawodnikiem w historii ligi, który zdobył w jednym spotkaniu 50+ punktów, 15+ asyst oraz 15+ zbiórek. Jego 9 celnych rzutów za 3 było kluczem do zwycięstwa Rockets z Knicks, 129-122.

2. Russell Westbrook (2017, vs. Magic) – 57 pkt, 11 ast, 13 zb
Podczas tego meczu, Westbrook osiągnął triple-double z największą liczbą punktów – zdobył ich aż 57. Na 7 sekund przed końcem czwartej kwarty, trafił rzut za 3 dający Oklahomie dogrywkę. W niej dorzucił kolejne 7 punktów, prowadząc OKC do wygranej 114-106.

1. Wilt Chamberlain (1968, vs. Lakers) – 53 pkt, 14 ast, 32 zb
Mecz ten jest bardzo podobny do osiągnięcia uzyskanego przez Oscara Robertsona. Posiadamy bardzo niewiele informacji na jego temat. Wiemy tylko, że Chamberlain zagrał całe 48 minut, trafił 24 z 29 rzutów (83%), oraz że jego genialny występ przyczynił się do rozbicia Los Angeles Lakers 30 punktami, 158-128.