Sixers moga się rozpaść, zanim na dobre zaistnieją

07/09/2017
Jahlil Okafor Robert Covington Philadelphia 76ers NBA Sixers CSNPhilly.com

Wątpliwe zdrowie graczy namaszczonych na liderów nie jest wcale największym problemem Sixers – są nim kończące się powoli kontrakty prawie wszystkich znaczących graczy, których należałoby spróbować zatrzymać.

Pisaliśmy już o tym, że Philadelphia 76ers stoją przed ważnym dylematem odnoście przedłużania kontraktu z Joelem Embiidem. Jego potencjał oraz zdrowie (a raczej jego brak) są przeciwnymi, równie mocnymi argumentami w tej sytuacji. Nie da się ukryć, że w tej wprawie Sixers stoją przed wyjątkowo trudnym dylematem.

Nie jest to jednak jedyny problem kadrowy, który musi rozwiązać klub w najbliższej przyszłości. Pomimo faktu, że 76ers stoją na starcie swojej przygody z poważnym graniem, długi czas jaki zajęło im kompletowanie składu wdało się już we znaki. Podczas gdy skład dopiero zaczął nadawać się do kompetytywnego uczestnictwa w NBA, przyszedł już czas rozliczeń i kończących się umów najważniejszych graczy.

Poza Joelem Embiidem, końcówkę swojej umowy dogrywa także Robert Covington. Skala talentu nie ta sama co Embiid, ale to Covington był podstawowym skrzydłowym Sixers w ostatnim czasie i jednym z najbardziej optymistycznych punktów ubogiej momentami rotacji. W kontrakcie gracza został tylko przyszły sezon, za który otrzymać ma on nieco ponad 1,5 miliona dolarów – wtedy wkroczy on na rynek wolnych agentów. Jego kontrakt jest jednak skonstruowany w ten sposób, że może on negocjować przedłużenie kontraktu, które obejmowałoby już także najbliższy sezon.

Szkoda byłoby stracić zawodnika, który ma zestaw umiejętności tak przydatny w dzisiejszej NBA. Dobry, duży obrońca na skrzydle rzucający z dystansu zawsze jest w cenie i jego odejście za darmo byłoby stratą. Tym bardziej, że Sixers mają pieniądze na zatrzymanie swojego gracza. Mogą oni przeznaczyć około 15 milionów, które pozostało jeszcze niezagospodarowane w ich salary cap na nadchodzący sezon.

Kolejnym dylematem, który zbliża się wielkimi krokami, będzie opcja w kontrakcie Jahlila Okafora. Center wybrany z drugim numerem draftu 2015 mógł zostać już trochę zapomniany. Pierwsze dwa sezony Okafora okazały się sporym rozczarowaniem i można zastanawiać, się na ile była to wina samego gracza, a na ile sytuacji w której się znalazł. Mając tak dużą konkurencję na swojej pozycji w klubie, dysponując zestawem umiejętności pasującym do ligi raczej sprzed kilkunastu lat – ciężko było mu pokazać pełnie swoich możliwości.

Mimo wszystko Jahlil Okafor to utalentowany gracz i posiadanie takiego ofensywnego zmiennika pod koszem z pewnością może być dużą wartością dodaną. Sixers jednak mogą nie móc sobie pozwolić na zatrzymanie swojego środkowego. Przyszły sezon jest ostatnim gwarantowanym w jego kontrakcie – rozgrywki 2018/19 to opcja zespołu. Oznacza to, że już w przyszłym sezonie przyjdzie ostatni dzwonek na ewentualne przedłużenie umowy z Okaforem. Marginalna rola, jaką odgrywa w kontekście swojego dużego talentu może sprawić, że nie koniecznie będzie to dla Sixers opłacalna inwestycja. Mogą zatem skorzystać z opcji na sezon 2018/19, płacąc mu 8 milionów dolarów – jednak później stanie się on niezastrzeżonym wolnym agentem. Będzie to kolejna strata dobrego gracza za darmo – może być ona jednak konieczna. Wszystko zależy od tego, jak wyceni swoje usługi sam gracz, ile będą w stanie dać Sixers, no i jak wyceni go rynek w ewentualnej zastrzeżonej wolnej agenturze – w razie nie podjęcia opcji przez 76ers.

Za olbrzymim przedłużeniem Embiida stoi więc wiele pomniejszych problemów, którym musi stawić czoła organizacja. Koniec umów wyżej wymienionych graczy, jak też weteranów podpisanych tego lata, może przynieść zaskakujące rezultaty. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu, Sixres po nadchodzącym sezonie zostaną tylko z Benem Simmonsem i Merkelem Fultzem – którzy wcale nie muszą okazać się wielkimi graczami. Oznaczałoby to budowanie składu od nowa i kolejne lata posuchy. Liczymy jednak na to, że wszystkie te finansowe decyzje da się racjonalnie rozwiązać tak, by utrzymać ekscytującą rotację utalentowanych graczy jak najdłużej przy życiu.

Kopiuj link do schowka