Serge Ibaka powalczy o Rezerwowego Roku?

30/07/2018
fot. Rob Carr/Getty Images

Toronto Raptors po dokonaniu największej wymiany tego lata powoli przyzwyczajają się do nowych wyzwań, jakie przed nimi stoją. Jednym z najważniejszych jest kwestia wyjściowej piątki.

Po przyjściu Leonarda i Greena, Raptors mają zdecydowanie za dużo potencjalnych starterów w swoim składzie i będą zmuszeni przesunąć kogoś na ławkę. Wedle wszelkich znaków, tym kimś będzie Serge Ibaka.

Sponsor serwisu

“Mamy sześciu starterów w obecnym składzie. Mamy sześciu zawodników, którzy przywykli do gry w pierwszej piątce i jakichś trzech kolejnych, którzy poradzą sobie w starting five.”

Według trenera Raptors, Nicka Nurse’a miejsca w wyjściowej piątce mogą być pewni jedynie dwaj gracze i są to oczywiście Kyle Lowry i Kawhi Leonard. Zostają więc do obsadzenia 3 miejsca i 4 poważnych kandydatów, Danny Green, OG Anunoby, Jonas Valanciunas i Serge Ibaka.

Pierwszą myśl jest oczywiście Danny Green. 31-letni weteran nie ma za sobą najlepszego sezonu i jest nowy w zespole. Jednakże Green to wciąż bardzo dobry obrońca, który rzuca zza łuku na poziomie 40% w przeciągu całej kariery. Ponadto, Danny najlepiej sprawdza się właśnie jako wyjściowy rzucający obrońca, a nie shooter z ławki.

Anunoby to młody grajek, który pokazał się z dobrej strony w zeszłych rozgrywkach, więc szkoda marnować jego talent i stopować rozwój, sadzając go na ławce rezerwowych. Tym bardziej, że trener Nurse eksperymentował z OG na czwórce podczas Ligi Letniej i rzekomo był zadowolony z tego co zobaczył.

Jonas Valanciunas jeszcze rok temu byłby pewniakiem do straty swego miejsca w takiej sytuacji. W zeszłym sezonie jednak pokazał kilka nowych zagrań, jak chociażby solidny rzut za trzy i nagle okazało się, że może być przydatny jeszcze. Na jego korzyść przemawia również fakt, że trener Nurse jest wielkim fanem jego gry:

“Lubię jego grę. Moim zdaniem zrobił największy krok naprzód z całej drużyny w zeszłym sezonie. Niekoniecznie statystycznie to widać, ale robił znacznie więcej rzeczy. Wyglądał lepiej jako koszykarz.”

W takim wypadku zostaje Ibaka. Serge nie okazał się takim wzmocnieniem i game changerem na jakiego liczyli w Toronto. Pozostaje solidny i w sumie tylko tyle. Dlatego też, najprawdopodobniej to silny skrzydłowy powędruje na ławkę. Podobno Nurse już przedstawił taką koncepcję Ibace i ten nie miał nic przeciwko. Ważne jest jednak to, że nowy trener Raptors nie zamierza grać sztywnym składem:

“Zapewne będą wieczory, że Serge wyjdzie na centrze, a JV usiądzie na ławce, albo OG wyjdzie na silnym skrzydle, a Ibaka zostanie na rezerwie.”

Czy w takim wypadku Ibaka będzie miał szanse w wyścigu po najlepszego rezerwowego przyszłego sezonu? Ostatnim graczem, który nie był typowym obwodowym łowcą punktów, który zdobył tą nagrodę był Lamar Odom w sezonie 2010-11.

Niezależnie od sukcesów na parkiecie, Serge pracuje również nad innymi rzeczami i rozwija swoje talenty kulinarne:

Kopiuj link do schowka