Różne scenariusze walki o play-offy na Zachodzie

08/04/2018

Podczas gdy na Wschodzie wiadomo już, kto zagra w fazie play-off, to na Zachodzie nie jest to jeszcze jasne… do końca sezonu regularnego zostały 4 dni, a w konferencji, w której liderem są Rockets, zaledwie trzy drużyny zapewniły sobie awans do czołowej ósemki, a dalej tabela wygląda następująco:

Co wystarczy każdej z walczących ekip, aby wejść do play-offów?

Następującym ekipom: Utah Jazz, New Orleans Pelicans, San Antonio Spurs i Oklahoma City Thunder wystarczy jedno zwycięstwo (w obojętnie którym meczu), aby być pewnym awansu do play-offów. Te ekipy mają do rozegrania jeszcze 2 spotkania (Jazz nawet 3 i oni najszybciej, bo już dziś w nocy, gdy wygrają z LA Lakers mogą sobie zapewnić wejście do czołowej ósemki).

Czy te drużyny wygrają co najmniej jedno spotkanie? To się okaże niedługo, ale zobaczmy, kto stoi na ich drodze do upragnionej ósemki (vs. – mecz u siebie, @ – mecz na wyjeździe)

Utah – @LAL, vs.GSW, @POR

New Orleans – @LAC, vs. SAS

San Antonio – vs.SAC, @NOP

Oklahoma – @MIA, vs.MEM

Może te najbliższe spotkania nie są najłatwiejsze, ale wydaje się, że wszystkie 4 drużyny mają duże szanse na odniesienie przynajmniej jednego zwycięstwa – Jazz powinni uporać się z LA Lakers, Pelicans – z Clippers, Spurs – z Kings, a Thunder – z Grizzlies, a to by sprawiło, że te drużyny przedłużą swoje sezony o minimum 4 play-offowe spotkania.

Co więcej, może zdarzyć się sytuacja, że porażki we wszystkich spotkaniach w końcowym rozrachunku dadzą awans tym ekipom. Tak będzie, gdy jedna z drużyn: Nuggets/Wolves przegra 2 ostatnie spotkania. Ponadto jest jeszcze kilka opcji, które dają awans osobno dla każdej z tych drużyn zależnie od tego, kto skończy z 46 zwycięstwami, ale to zostawmy, bo jest sporo możliwości i komplikacji, a szansa na to, że coś takiego się zdarzy jest raczej mała, gdyż te zespoły będą chciały tego uniknąć 😉

Po prostu warto wiedzieć, że nawet porażki do końca sezonu nie skreślają tych ekip z bycia w czołowej ósemce. Można zatem powiedzieć, że wydaje się prawdopodobne, że te cztery drużyny zobaczymy w drugiej połowie kwietnia w meczach fazy play-off.

Oprócz tej czwórki, mamy jeszcze dwóch kandydatów do walki o czołową ósemkę: Minnesotę Timberwolves i Denver Nuggets. Co ciekawe, można powiedzieć, że obie ekipy mają swój los we własnych rękach.

Co muszą zrobić, aby być pewnym awansu?

Zacznę od Denver, które ma trudniejszą sytuację, ponieważ aby być pewnym wejścia do ósemki musi zwyciężyć w dwóch ostatnich meczach sezonu, a to nie będzie łatwe, bo na ich drodze staną Portland Trail Blazers (u siebie) i właśnie Timberwolves (na wyjeździe).

Czy w razie jakieś porażki jest szansa na awans? TAK:

1) Jeśli Grizzlies pokonają Minnesotę (co wydaje się mało prawdopodobne, ale mimo wszystko możliwe), to Denver mogą przegrać z Blazers, ale i tak muszą pokonać Wolves, aby wejść do play-offów.

2) Wystarczy, że Denver wygrają 1 z 2 spotkań i Utah, Oklahoma lub Nowy Orlean przegrają wszystkie swoje spotkania i wtedy też Nuggets będą w ósemce.

Minnesota natomiast żeby być pewnym awansu musi wygrać mecz z Denver. Mecz Wolves z Grizzlies jest bez znaczenia przy założeniu, że wszystkie ekipy wygrają co najmniej raz (w tym Denver z Portland). Jeśli ekipa ze stanu Kolorado przegra z Blazers, to przy zwycięstwie z Memphis, Wolves zapewniają sobie awans i mecz z Nuggets nie ma już na to wpływu. Ponadto gdy Thunder/Jazz/Pelicans przegrają wszystkie spotkania, to Wolves przy 1 wygranej awansują do play-offów.

Można powiedzieć, że Wolves mają bardziej komfortową sytuację niż Nuggets – grają ze słabymi Grizzlies podczas, gdy Bryłki z Blazers wciąż walczącymi o utrzymanie 3. miejsca, a także prawdopodobnie decydujący mecz Minnesota-Denver odbędzie się w Minneapolis.

To tyle 🙂 jest wiele skomplikowanych scenariuszy, które mogą się zdarzyć i zależnie od tego, który z nich stanie się faktem, wyłonimy jednego pechowca – ekipę, która play-offy będzie mogła oglądać tylko w telewizji…

Oprócz tego, kto zagra w ósemce, ciekawe jest kto z kim się spotka w play-offach, ale tu jest jeszcze więcej możliwości (np. Portland może stracić swoją trzecią pozycję, gdy przegra dwa ostatnie spotkania). Być może rozpiszę wszystkie scenariusze w środę, przed ostatnią nocą sezonu regularnego 🙂

Tekst oryginalnie pojawił się na blogu Po prostu NBA.

Kopiuj link do schowka