RetroWtorki: SHAQ, czyli 46 lat minęło

06/03/2018
shaq

Dokładnie 46 lat temu, szóstego marca 1972 roku w Newark w stanie New Jersey, przyszedł na świat Shaquille Rashaun O’Neal. “Diesel” jest do dziś uważany za jednego za najlepszych w historii graczy występujących na pozycji środkowego. W tym dniu postanowiliśmy przypomnieć dokonania SHAQa.

Presja ciążyła na nim od samego początku jego przygody z NBA – został wybrany przez Orlando Magic z pierwszym numerem draftu 1992. Większość ekspertów oczekiwała od niego szybkiego wprowadzenia zespołu z Florydy na najwyższe pozycje w Konferencji Wschodniej. Okazało się to jednak dla niego zbyt trudne do wykonania. Na osłodę pozostał O’Nealowi tytuł Debiutanta Roku (23.4 punktu, 13.9 zbiórki na mecz). Wraz z pozyskanym przez Magic Pennym Hardaway’em, Shaq stopniowo sięgał co raz dalej, aż do finałów NBA w roku 1995. W tym samym sezonie został najlepszym strzelcem ligi notując 29.3 punktu. Przegrana walka o tytuł mistrzowski, a także porażka z Chicago Bulls w finale Konferencji Wschodniej w roku 1996, skłoniły O’Neala do odejścia z Orlando. Latem 1996 roku podpisał kontrakt z Los Angeles Lakers, by stworzyć wraz z Kobe Bryantem prawdopodobnie najsłynniejszy duet na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Sponsor serwisu

Wspomniana dwójka poprowadziła klub z Kalifornii do trzech tytułów mistrzowskich z rzędu (2000-2002), a także do finałów NBA w roku 2004. W barwach Lakers, Shaq rozegrał zdecydowanie najlepsze sezony w swojej karierze, otrzymując MVP w sezonie 1999-00, jak i trzy tytuły MVP finałów pod rząd (czego dokonał tylko Michael Jordan). Ze względu na olbrzymie problemy w porozumieniu się zarówno z “Black Mambą”, jak i sztabem Lakers, w wyniku wymiany “Diesel” trafił do Miami Heat. Tam spędził trzy sezony, przyjmując rolę pomocnika dla wschodzącej gwiazdy zespołu – Dwyane’a Wade’a. Powrót na Florydę przyniósł Shaqowi czwarty w karierze pierścień mistrzowski, po tym jak drużyna Stana Van Gundy’ego pokonała w finale NBA 2006 roku Dallas Mavericks.

Ostatnie cztery sezony kariery O’Neal spędził w Phoenix, Cleveland i Bostonie. W żadnym z klubów nie odniósł już znaczącego sukcesu, nie licząc MVP Meczu Gwiazd w 2009 roku (rozgrywanego w Phoenix). Z powodu problemów zarówno z łydką, jak i ścięgnem Achillesa, pierwszego czerwca 2011 roku ogłosił zakończenie sportowej kariery. Od września 2013 roku jest częściowym właścicielem Sacramento Kings. Obecnie pracuje dla Turner Network Television jako ekspert NBA, wraz z Ernie Johnsonem, Kennym Smithem i Charlsem Barkley’em.

Kopiuj link do schowka