RetroWtorki: One Last Dance

11/12/2018
LeBron James Dwyane Wade

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że po raz ostatni mieliśmy okazję obejrzeć LeBrona Jamesa i Dwyane’a Wade’a na jednym parkiecie. Warto przyjrzeć się kilku najlepszym starciom LBJ’a z “Flashem”, których łącznie było aż 31.

Wszystko zaczęło się ponad 15 lat temu – 12 listopada 2003 roku w hali AmericanAirlines Arena na Florydzie. Właśnie wtedy James i Wade spotkali się po raz pierwszy. Nie wyróżnili się jednak tego dnia niczym szczególnym (18 punktów LeBrona i 14 Wade’a). Świetny mecz Eddiego Jonesa zapewnił nieznaczne, pięciopunktowe zwycięstwo gospodarzom.

źródło: youtube.com (FreeDawkins)

W starciu z “Flashem” LeBron po raz pierwszy błysnął w lutym 2005 roku – ponownie na wyjeździe. Zdobył tego dnia 31 punktów i zaliczył 10 asyst. Mimo sporego wkładu “Króla”, Cavaliers nie byli w stanie pokonać tercetu Wade-O’Neal-Jones, który uzyskał tego dnia łącznie 68 punktów. Heat znów wygrali, tym razem 100-88.

źródło: youtube.com (NBA)

Pierwszy wielki sukces Jamesa miał miejsce niemal dokładnie 13 lat temu. 17 grudnia 2005 roku w hali Gund Arena w Cleveland pokazał swoją wartość zdobywając 41 “oczek”, dorzucając do tego 10 asyst i 5 zbiórek. 33 punkty i 7 asyst Dwyane’a Wade’a okazało się być niewystarczające do odniesienia wygranej. Warto wspomnieć o znaczącym udziale rezerwowego w tym meczu Donyella Marshalla – 25 punktów i 13 zbiórek.

źródło: youtube.com (Anthony Nameche)

Bezsprzecznie najlepszy mecz obydwu zawodników miał miejsce pierwszego kwietnia 2006 roku. “Flash” i LBJ uzyskali łącznie 91 punktów, 20 zbiórek, 18 asyst i 4 przechwyty. Odrobinę lepsza dyspozycja pozostałych zawodników Cavaliers dała im siedmiopunktowe zwycięstwo przed własną widownią. Trzeba również wspomnieć, że tego dnia na parkiecie nie pojawił się jeden z liderów Heat, Shaquille O’Neal.

źródło: youtube.com (NBA)

Na kolejne spotkanie Wade’a i Jamesa rozegrane na tak wysokim poziomie trzeba było czekać aż do marca 2009 roku. Obaj panowie błysnęli umiejętnościami strzeleckimi, zdobywając kolejno 41 i 42 punkty. Warto zaznaczyć, że LeBron trafił w tym meczu aż 6 z 7 rzutów za trzy punkty! Ogromną rolę w zwycięstwie Cavs miał jednak Mo Williams – rozgrywający “Kawalerii” dorzucił 30 punktów, 7 zbiórek i 7 asyst.

źródło: youtube.com (TheAssociationLiveHD; Dawk Ins)

Z pewnością jednym z lepszych starć pomiędzy LeBronem i “Flashem” był mecz świąteczny rozegrany 25 grudnia 2014 roku. To właśnie wtedy James powrócił do Miami, ale już w barwach Cavaliers. Mimo znacznie gorszego bilansu, gospodarze zdołali sprawić niespodziankę i pokonali późniejszych finalistów NBA wynikiem 101-91. Jeden z najlepszych meczów sezonu 2014-15 rozegrał właśnie Dwyane Wade – 31 punktów, 5 zbiórek i 5 asyst.

źródło: youtube.com (NBA)

Jedyny mecz jakiego brakuje na tej liście? Oczywiście chodzi tu o mecze playoffs. Mimo tego, iż przez 15 sezonów zarówno Wade, jak i LeBron grali w Konferencji Wschodniej, to nigdy nie stanęli na przeciwko siebie w walce o mistrzostwo NBA.

źródło: youtube.com (NBA)

Mimo wszystko, istnieje wciąż możliwość ponownej gry LeBrona i Wade’a w tym samym meczu, jeszcze w trakcie sezonu 2018-19. Mowa tu oczywiście o Meczu Gwiazd 2019, w którym na pewno pojawi się LBJ, a być może znajdzie się również miejsce dla Wade’a (podobnie jak w przypadku Kobego Bryanta w 2016 roku). Jeśli nie, jedyną opcją pozostanie starcie Los Angeles Lakers i Miami Heat w Finałach NBA 2019 – ale to chyba najmniej prawdopodobna opcja.

Kopiuj link do schowka