RetroWtorki: Historyczny Nikola Jokic

10/04/2018
Fat Lever Nuggets

Dziś w nocy kolejnym świetnym występem Nikola Jokic utrzymał Denver Nuggets w walce o playoffs 2018. W ostatnim meczu sezonu zmierzą się z bezpośrednimi rywalami o ósme miejsce w Konferencji Zachodniej – Minnesotą Timberwolves. Niewiele osób uświadamia sobie jednak, jak długo ten klub musiał czekać na to, by ktoś nawiązał do legendarnych popisów Lafayette Levera.

Nikola Jokic zanotował dziś w nocy swoje szesnaste triple-double w karierze i dziesiąte w tym sezonie. Dołączył tym samym do grona trzynastu zawodników w historii NBA, którzy uzyskali 10, lub więcej potrójnych zdobyczy w trakcie jednego sezonu. Oczywiście lista ta jest okrojona, gdyż w czasach Billa Russella, Wilta Chamberlaina, Jerry’ego Westa, Elgina Baylora, Oscara Robertsona, czy Nate Thurmonda, nie odnotowywano przechwytów i bloków. Mimo tego, „Wilt the Stilt” ma na koncie imponujące 78 triple-doubles. Wracając jednak do Lafayette „Fata” Levera, warto przytoczyć jego statystyki. Na przestrzeni dwóch sezonów (1986-87 oraz 1987-88) zanotował aż 27 potrójnych zdobyczy (kolejno 16 i 11). Do dnia dzisiejszego czekał na to, by kolejny zawodnik Denver Nuggets wkroczył na ścieżkę triple-doubles i dołączył do niezwykle elitarnego grona. Lever pozostaje również liderem klubu w ilości przechwytów (1167) oraz ich średniej na mecz (2.5).

Sponsor serwisu

Mimo świetnych cyferek i wyróżnień indywidualnych (dwukrotnie wybierany do Meczu Gwiazd, raz do All-NBA Second Team oraz do All-Defensive Second Team), Lever nigdy nie osiągnął sukcesu z drużyną. Jego największym osiągnięciem było dotarcie do Finałów Konferencji Zachodniej w roku 1985. Po wcześniejszym pokonaniu na swojej drodze San Antonio Spurs i Utah Jazz, Nuggets zostali rozbici przez późniejszych mistrzów NBA – Los Angeles Lakers. Absolutną dominację Magica Johnsona i spółki w tej serii przypieczętowało 44-punktowe zwycięstwo w decydującym meczu.

Czy Nikola Jokic będzie bohaterem, który na stałe przywróci Denver Nuggets do playoffs? Ciężko dywagować na ten temat, gdyż Serb ma przed sobą jeszcze długie lata gry. Trzeba jednak przyznać, iż przez trzy kolejne sezony poprawiał średnie punktów, asyst, zbiórek oraz skuteczności rzutów osobistych i za trzy punkty. W tym roku miną 42 lata od dołączenia Nuggets do ligi NBA, jednak wciąż bezskutecznie walczą o pierwsze w historii klubu Finały NBA. Zawodnicy Mike’a Malone’a muszą jednak skupić się na aktualnym zadaniu – pokonaniu Timberwolves w nocy z środy na czwartek i wejściu tylnymi drzwiami do playoffs.

Kopiuj link do schowka