RetroWtorki: Finały NBA 1972 – Lakers ponownie mistrzami

06/03/2018
wilt chamberlain

O ile Wilt Chamberlain zdołał pokonać Boston Celtics w czasie ich dominacji w lidze NBA i w 1967 roku miał już pierścień mistrzowski, o tyle Jerry West i Elgin Baylor męczyli się walcząc o najważniejsze trofeum.

Jako członkowie jednego zespołu ponieśli aż siedem porażek w Finałach NBA. W 1971 roku Baylor zdecydował się zakończyć karierę (kończąc ją z bilansem w seriach finałowych 0-8). Mimo tego, Lakers obrali kurs na mistrzostwo NBA.

Sponsor serwisu

Chamberlain i West byli już zdecydowanie na końcu swoich karier. Mieli kolejno 36 i 34 lata. Ekipa Billa Sharmana zaszkowała koszykarski świat, notując w trakcie sezonu zasadniczego najdłuższą serię zwycięstw w historii ligi – 33 kolejne wygrane. Jest to do dziś niepobity rekord NBA. Drugą najdłuższą serię (na przestrzeni jednego sezonu) ustanowili w 2013 roku gracze Miami Heat – 27 zwycięstw. Lakers zakończyli zarówno listopad (14-0), jak i grudzień (16-0) bez porażek. Imponującą serię „Jeziorowców” przerwał Kareem Abdul-Jabbar i jego Milwaukee Bucks, 9 stycznia 1972 roku. Zespół z Kalifornii zakończył sezon z bilansem 69-13, bijąc ówczesny rekord NBA, należący do Philadelphii 76ers (68-13; sezon 1966-67). Zaledwie dwie drużyny w historii zdołały uzyskać lepszy wynik w sezonie zasadniczym – dokonali tego Chicago Bulls (72-10), oraz Golden State Warriors (73-9). Po drodze do Finałów, Lakers oddali rywalom tylko dwa spotkania, oba w Finałach Konferencji z Milwaukee Bucks.

New York Knicks tymczasem, zajęli drugie (z czterech) miejsc, które nagradzane były awansem do Playoffs. Mistrzowie NBA z 1970 roku pokonali w pierwszej rundzie Baltimore Bulltets 4-2, by w dalszej fazie pokonać najlepszy zespół Konferencji Wschodniej, Boston Celtics. Celtom udało się pokonać nowojorczyków w zaledwie jednym meczu. Motorem napędowym Knicks był Walt Frazier, natomiast świetne wsparcie dawali mu Dave DeBusschere, czy Jerry Lucas. Z powodu kontuzji kolana, MVP Finałów z roku 1970 – Willis Reed, musiał zrezygnować z gry w Playoffs. Przed rozpoczęciem walki o mistrzostwo NBA, Knicks nie byli na straconej pozycji, jednak większość ekspertów typowała Lakers do wygrania tej rywalizacji.

Pierwsze spotkanie serii dało kibicom Knicks wielką nadzieję na zdobycie drugiego tytułu mistrzowskiego w historii klubu. Prowadzeni przez Jerry’ego Lucasa i Billa Bradley’a gracze Reda Holzmana, pokonali zespół z Kalifornii 114-92. Co więcej, dokonali tego w hali The Forum w Los Angeles. Fani nowojorczyków wierzyli, iż ich zespół pójdzie za ciosem i wygra kolejny mecz na wyjeździe. Tak się jednak nie stało. Gospodarze znacząco poprawili się w skuteczności rzutów z gry, wyrównując stan rywalizacji. „Jeziorowcy” nie pozostawili nikomu złudzeń, wygrywając trzy kolejne spotkania. Był to pierwszy tytuł mistrzowski zdobyty przez Lakers od 1954 roku (jako Minneapolis Lakers). Natomiast na kolejne pierścienie mistrzowskie, gracze z Los Angeles musieli czekać do roku 1980. MVP Finałów trafiło w ręce Wilta Chamberlaina. Popularne „Szczudło” zdominowało grę na tablicach, notując w serii 19.4 punktu i 23.2 zbiórki na mecz.

Kopiuj link do schowka