RetroWtorki: 53 lata minęły…

25/09/2018
Scottie Pippen

Dokładnie 53 lata temu, 25 września 1965 roku, w Hamburgu w stanie Arkansas przyszedł na świat Scottie Maurice Pippen. Niespełna 31 lat temu zaczęła się 17-letnia kariera zawodnika, który jest do dzisiaj uważany za jednego z najlepszych obrońców w historii ligi.

Właśnie w roku 1987, Pippen został wybrany w drafcie przez Seattle SuperSonics. Oczywiście nie rozegrał dla nich ani jednego spotkania, gdyż jeszcze tego samego dnia trafił w wyniku wymiany do Chicago Bulls (za Oldena Polynice’a i dwa wybory w drafcie). Już w swoim pierwszym sezonie na parkietach NBA, „Pip” pomógł liderowi „Byków”, Michaelowi Jordanowi, przebić się przez pierwszą rundę playoffs i pokonać po pięciomeczowym starciu Cleveland Cavaliers. Złudzeń nie pozostawili im jednak „Bad Boys” z Detroit, którzy rozbili Bulls wynikiem 4-1 w Półfinale Konferencji. W dwóch następnych sezonach (1988-89 i 1989-90) podopieczni Douga Collinsa (a później Phila Jacksona) meldowali się w Finałach Konferencji Wschodniej, w których musieli dwukrotnie uznać wyższość Detroit Pistons.

Kariera Pippena nabrała rozpędu wraz z początkiem wielkiej dynastii Bulls – od roku 1991 do 1998 aż siedmiokrotnie meldował się w All-Defensive First Team i trzykrotnie w All-NBA First Team. To właśnie jemu przypisuje się sukces „Byków” w czwartej kwarcie szóstego meczu finałów 1992 roku, gdy pomógł swojemu zespołowi odrobić straty do Portland Trail Blazers i ostatecznie zwyciężyć w spotkaniu. Po zakończeniu kariery w 1993 roku przez Michaela Jordana, Pippen został nowym liderem Bulls. Jeśli chodzi o indywidualne statystyki, nie można mu nic zarzucić. W sezonie 1993-94 zajął trzecie miejsce w głosowaniu do nagrody MVP sezonu regularnego, przegrywając jedynie z Hakeemem Olajuwonem i Davidem Robinsonem. Co ciekawe, czwarte i piąte miejsca zajęli kolejno Shaquille O’Neal i Patrick Ewing – Pippen był wśród nich jedynym zawodnikiem, nie będącym centrem! W trakcie tego sezonu udało mu się również zdobyć nagrodę MVP dla najlepszego zawodnika podczas Meczu Gwiazd 1994. Dobra gra indywidualna nie przełożyła się jednak na sukces zespołu – w dwóch kolejnych sezonach Bulls odpadali w Półfinałach Konferencji Wschodniej. Dopiero powrót Michaela Jordana i sprowadzenie Dennisa Rodmana pozwoliło Pippenowi i spółce powrócić na szczyt i odzyskać tron NBA.

Po ostatecznym rozpadzie dynastii Bulls w roku 1998, „Pip” trafił w wyniku wymiany do Houston Rockets (miała ona miejsce już w roku 1999), gdzie miał wraz z Charlesem Barkley’em i Hakeemem Olajuwonem utworzyć „BIG3”. Plan ten okazał się kompletnym niewypałem, „Rakiety” zostały rozbite przez Los Angeles Lakers już w pierwszej rundzie playoffs, a na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem sezonu 1999-00, Pippen trafił do Portland Trail Blazers. To właśnie z tym zespołem, po raz ostatni dostał się do Finałów Konferencji, gdzie stawił czoła graczom LA Lakers, którzy ponownie wyszli zwycięsko z tego starcia. Nieudane starty w post-season w latach 2001-03 spowodowały, iż Pippen podjął decyzję o powrocie do Chicago. Z powodu różnego rodzaju kontuzji zdołał rozegrać tylko 23 mecze, a „Byki” nie awansowały do playoffs. Co ciekawe, był to pierwszy i jedyny sezon w karierze Pippena, w którym jego zespół nie znalazł się w czołowej ósemce konferencji. 5 października 2004 roku oficjalnie ogłosił zakończenie sportowej kariery.

Na koniec krótkie podsumowanie jego kariery:

  • 7x w All-Star Game
  • 6x mistrz NBA
  • 7x All-NBA Team
  • 10x All-Defensive Team
  • Członek Naismith Basketball Hall of Fame od 2010 roku
  • Dwukrotny mistrz olimpijski (1992, 1996)

Kopiuj link do schowka