Retro NBA: Czwarty mecz finałów 1991

02/04/2015
1991 NBA Finals - Game 5: Chicago Bulls v Los Angeles Lakers LOS ANGELES - 1991: Michael Jordan #23 of the Chicago Bulls defends against Magic Johnson #32 of the Los Angeles Lakers during the 1991 NBA Championship Finals at the Great Western Forum in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory copyright notice: Copyright 1991 NBAE (Photo by Andrew D. Bernstein/NBAE/Getty Images)

Po morderczej walce i zwyci?stwu po dogrywce Chicagowskich Bykw, przyszed? czas na mecz numer 4. Z psychologicznego punktu widzenia dla Los Angeles Lakers by? to mecz o by? albo nie by?. Gospodarze nie mogli sobie ju? pozwoli? na pora?k?, gdy? ta postawi?abym ich w bardzo ci??kiej sytuacji. Potrzebowali wi?c tego zwyci?stwa jak tlenu, aby wyrwna? stan rywalizacji i rozpocz?? j? na nowo przy stanie 2-2 meczem numer 5.

W czwartym meczu nareszcie Chicago zacz??o gra? swoj? mordercz? defensywn? koszykwk?, znan? z wcze?niejszych meczw playoffs. Byki zadr?czy?y Lakers, doprowadzaj?c ich do zaledwie 37% skuteczno?ci. Po pierwszej po?owie meczu w Great Western Forum gospodarze przegrywali 52-44. Ich strata nie by?a do nieodrobienia. Wychodz?c po przerwie byli mocno zmobilizowani, ?eby j? odrobi? i przej?? kontrol? nad ca?ym meczem.

Druga ods?ona meczu to ju? ca?kowita dominacja Bulls. Konsekwentna, mordercza i nieust?pliwa obrona Bykw pozwoli?a na zdobycie w trzeciej kwarcie Lakersom tylko 14 pkt. Pocz?tek 4 kwarty to wielki po?cig gospodarzy. Ostatecznie Jeziorowcom uda?o si? wygra? 4 kwart?, ale ca?y mecz zwyci??yli rewelacyjni w tym dniu Bulls 97-82 (27-28, 25-16, 22-14, 23-24).Niesamowite spotkanie rozgrywa? MJ, ktry w ca?ym spotkaniu zdoby? 28 punktw dok?adaj?c do tego 13 asyst, 5 zbirek i 2 bloki.

Na wielki wyr?nienie zas?u?y? tak?e Bill Cartwright. To jego rewelacyjna gra w obronie przybli?y?a Chicago do pierwszego tytu?u.

Koledzy MJ’a z uniwersytetu Perkins i Worthy trafili tylko 7 z 31 rzutw (22,6%). Nawet dobra gra Magica (w ca?ym meczu 22 punkty) i Vlade Divaca (27 punktw) nie pozwoli?a Lakersom na dogonienie rywali. Jedn? z przyczyn pora?ki LA, by? ich problemy pod koszem. Sam Perkins bo o nim mowa sko?czy? mecz, na niebywa?ej dla siebie nieskuteczno?ci Trafi? tylko 1 z 15 rzutw z gry.