Prokhorov pozbywa się Brooklyn Nets

27/10/2017
nets-hawks fot. Corey Sipkin/New York Daily News

Mikhaił Prokhorov rozpoczął zapowiadany wcześniej proces sprzedaży zespoły z Nowego Jorku. Według najnowszych informacji, rosyjski miliarder porozumiał się z Josephem Tsai’em w sprawie odstąpienia mniejszościowego pakietu akcji.

Prokhorov, to rosyjski biznesmen, który w 2010 roku zakupił 80% udziałów w ówczesnym New Jersey Nets, za łączną kwotę około 200 milionów dolarów. Dwa lata później przeniósł zespół na Brooklyn, a w 2015 roku wykupił resztę akcji drużyny, przejmując jednocześnie nowo zbudowaną halę Barclays Center. Właściciel Nets był jednym z głównych pomysłodawców utworzenia „potęgi” teamu. To właśnie Prokhorov silnie lobbował za stworzeniem super zespołu w Nowym Jorku, co skończyło się fatalnie dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Sam rosyjski właściciel zmuszony był płacić ogromne pieniądze w ramach podatku od luksusu. Razem z porażkami Nets, pojawiały się pogłoski o rzekomej chęci sprzedaży zespołu, które Mikhaił systematycznie dementował. W końcu przyznał, że planuje pozbyć się swej drużyny, lecz w obliczu braku chętnych, postanowił rozbić transakcję na dwie części. Wygląda na to, że właśnie mu się to udało.

Sponsor serwisu

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Adriana Wojnarowskiego i Zacha Lowe’a z ESPN, nowym mniejszościowym właścicielem ma zostać Joseph Tsai. Tajlandczyk z kanadyjskim paszportem to jeden z założycieli giganta sprzedaży internetowej, chińskiego koncernu Alibaba. Tsai, zgodził się na zakup 49% udziałów i dogadał się ze swoim nowym wspólnikiem na odkupienie pozostałej części w ciągu najbliższych czterech lat. Nie jest znana kwota jaką przelał na konto Rosjanina, jednak obecna wartość rynkowa Brooklyn Nets wynosi 2,3 miliarda dolarów. W takim wypadku 49% kosztowałoby trochę ponad 1,1 miliarda, zgodnie z przewidywaną stawką. Co ważne, Prokhorov nie sprzedał praw do hali Barclays Center i w najbliższym czasie ma rozpocząć negocjacje w sprawie wynajmu tejże. Ponadto, Tsai do momentu zakupu całego pakietu akcji, nie będzie miał wpływu na żadne decyzje koszykarskie czy biznesowe. Te w dalszym ciągu podejmować będzie ekipa Prokhorova.

Jeśli Joseph zakupi drużynę z Brooklynu za pieniądze na które jest wyceniana rynkowo, będzie to najdroższy zespół w historii. Jak dotąd najdroższy team to Houston Rockets, które Tilman Fertitta zakupił za 2,2 miliarda dolarów. Brooklyn Nets najdroższą ekipą w historii? Czemu nie – w końcu całkiem niedawno byli nią Clippers.

Kopiuj link do schowka