Power Ranking ZKNBA: 15) play-offy wrócą do Denver?

02/10/2017
Nikola Jokic Denver Nuggets Trevor Ruszkowski-USA TODAY Sports

Ostatnie 4 lata spędzili poza czołową ósemką mocnej konferencji zachodniej, jednak w zeszłym roku już byli blisko dostania się do play-offów, a w tym roku do Denver przybył Paul Millsap, który jest zawodnikiem wszechstronnym i powinien tylko wzmocnić ekipę ze stanu Kolorado. Choć z takim składem na Wschodzie moglibyśmy mówić o pewniaku do play-offów, to na Zachodzie nie będzie łatwo dostać się do najlepszej ósemki…

Prawdopodobna pierwsza piątka:

Jamal Murray – przed 20-latkiem drugi sezon w NBA i prawdopodobnie zostanie rzucony na głęboką wodę, bo tak można nazwać rolę podstawowego rozgrywającego w drużynie, która będzie się biła o play-offy. Murray zaliczył całkiem udany debiutancki sezon, w którym notował 10 punktów oraz ponad 2 zbiórki i asysty na mecz, jednak teraz od obwodowego Nuggets będzie się oczekiwać więcej.

Sponsor serwisu

Gary Harris – 23-latek zaliczył najlepszy w karierze sezon, w którym notował 15 punktów, po 3 zbiórki i asysty, ponad przechwyt i niemal 2 trójki na mecz. Rzucający obrońca zapewne będzie chciał dać z siebie jeszcze więcej, ponieważ kończy mu się debiutancki kontrakt. Dużo mówi się o tym, że Nuggets chcą już teraz zaproponować Harrisowi przedłużenie kontraktu, lecz nie wiadomo, czy obie strony się dogadają…

Wilson Chandler – doświadczony skrzydłowy ma za sobą dobry rok po kontuzji, przez którą opuścił cały sezon 2015-16. Z powodu odejścia z Denver Danilo Gallinariego, 30-latek będzie grał więcej jako niski skrzydłowy, a nie, tak jak głównie w zeszłym sezonie, jako silny skrzydłowy. Wydaje się jednak, że pozycja na boisku nie ma znaczenia i od Chandlera możemy oczekiwać solidnej gry, na poziomie zbliżonym do zeszłorocznych występów.

Paul Millsap – 32-latek wybrał Nuggets jako wolny agent i jest dużym wzmocnieniem tej drużyny. Od byłego gracza Hawks oczekuje się przede wszystkim bycia liderem tej dość młodej ekipy i dobrej defensywy (Denver było na przedostatnim miejscu w pozwalanych punktach na 100 posiadań). Czterokrotny uczestnik Meczu Gwiazd powinien być również ważną postacią w ataku, gdzie jest bardzo wszechstronny, o czym świadczą statystyki z zeszłego sezonu: 18 punktów, prawie 8 zbiórek i 4 asysty, a także ponad 1 celny rzut z dystansu na mecz.

Nikola Jokić – w ciągu 2 sezonów w NBA 22-latek zazwyczaj pokazywał się z bardzo dobrej strony i doczekał się zaufania klubu – Nuggets w lutym oddali Jusufa Nurkicia, który przeszkadzał w rozwoju Jokicia, do Portland. Serbski środkowy jest świetnym zbierającym, podającym (średnio prawie 5 asyst na mecz), a także potrafi rzucić z dystansu, co ułatwia grę w ataku Nuggets (4.miejsce pod względem liczby punktów na 100 posiadań). Jeśli Serb poprawi jeszcze swoją grę w obronie, Denver będzie bardzo trudnym przeciwnikiem dla każdej drużyny NBA.

Rezerwowi:

J. Nelson, E. Mudiay, M. Beasley, W. Barton, J. Hernangomez, T. Lyles, T. Lydon, D. Arthur, M. Plumlee, K. Faried

Zmiennikami dla Murray’a będą: doświadczony Jameer Nelson, który najlepsze lata ma za sobą, ale nadal jest przydatnym graczem w ataku, oraz Emmanuel Mudiay, który ma za sobą 2 sezony w roli startera, jednak zawodził i musi wreszcie pokazać się z dobrej strony, jeśli liczy na regularne minuty w rotacji.

Pierwszym rezerwowym będzie zapewne Will Barton, który może grać zarówno jako rzucający obrońca, jak i niski skrzydłowy. Barton da wiele energii z ławki i dorzuci sporo punktów (w zeszłym sezonie: 13,7). 26-latek po tym sezonie będzie wolnym agentem, zatem będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony, aby otrzymać lukratywny kontrakt. Za nim w rotacji jest jeszcze Malik Beasley, który nie grał wiele w zeszłym sezonie. Teraz również nie powinien pełnić ważnej roli chyba, że któryś z graczy obwodowych złapie kontuzję.

Na skrzydle mamy tłok… aż 5 graczy rezerwowych może grać jako silny skrzydłowy, a tylko Juancho Hernangomez może grać jako niski skrzydłowy… mamy zatem kilku chętnych na kilkanaście minut, gdy Paul Millsap będzie odpoczywał – pytanie, kto dostanie te minuty – doświadczony Darrell Arthur, Trey Lyles, który nie mógł odnaleźć się w Utah, debiutant Tyler Lydon czy ciągle poruszany w plotkach transferowych Kenneth Faried? Oczywiście zależeć to będzie od formy graczy, na razie trudno cokolwiek przewidywać, aczkolwiek myślę, że wybrany w tegorocznym drafcie Tyler Lydon więcej czasu spędzi w G-League niż na parkietach NBA.

Zmiennikiem Nikoli Jokicia będzie Mason Plumlee, który przybył do Denver w zamian za Nurkicia, a w to lato podpisał 3-letni kontrakt warty 41 milionów $. Plumlee daje sporo w ataku – stawia dobre zasłony, dobrze podaje i zbiera – tego powinniśmy oczekiwać w ciągu średnio kilkunastu minut spędzanych na parkiecie.

Trener: Mike Malone – 46-latek ma za sobą 2 pełne sezony w roli szkoleniowca Nuggets, w ciągu których ekipa ze stanu Kolorado nie weszła do play-offów, lecz trzeba przyznać, że widać postęp ekipy i w zeszłym sezonie do czołowej ósemki było blisko. Malone ma do dyspozycji (przynajmniej na papierze)lepszy skład niż w zeszłym sezonie, zatem oczekuje się od niego doprowadzenia Denver do play-offów, w których grali ostatnio w 2013 roku.

5 kluczowych aspektów:

1) Wymiany – wobec tłoku na pozycji silnego skrzydłowego nasuwa się pytanie: czy Nuggets zrobią jakąś wymianę? Kenneth Faried jest niezadowolony w Denver i przydałoby się go wytransferować, aby nie psuł chemii w zespole. Poza tym w Denver przydałby się jakiś solidny gracz obwodowy, ponieważ przy kontuzji któregoś z ważnych zawodników na pozycjach 1-3 pojawi się problem z jakością gry.

2) Gracze na ostatnim roku kontraktu – chodzi o Garry’ego Harrisa, Willa Bartona i Wilsona Chandlera (opcja zawodnika) – czy przedłużą kontrakt z Nuggets już teraz czy może zostaną wymienieni w trakcie sezonu?

3) Duet Jokić-Millsap – wobec nowo utworzonych super teamów w Bostonie, Oklahomie i Houston mało się mówi o współpracy duetu Jokić-Millsap, który wydaje się bardzo interesujący. Obaj gracze słyną z dobrych podań, co może zaowocować wieloma świetnymi zespołowymi akcjami i sprawić, że Denver będzie drużyną grającą przyjemną dla oka koszykówkę.

4) Jamal Murray jako podstawowy rozgrywający – drugoroczniak w zeszłym sezonie grał głównie jako rzucający obrońca i jego średnia asyst na mecz (2) nie zachwyca, jednak mimo wszystko dobrze pokazał się w zeszłym sezonie. Czy większa rola i odpowiedzialność, która na nim spoczywa go przygniecie czy jeszcze bardziej zmotywuje? Na pewno może oczekiwać pomocy od świetnie podającego Jokicia, a także Millsapa, którzy postarają się pomóc 20-latkowi w jego nowym wyzwaniu.

5) Rozwój młodych graczy – Jokić, Harris, Murray grający w pierwszej piątce dostaną wiele szans do pokazania swoich umiejętności, ale warto też spojrzeć na to, jak radzi sobie Emmanuel Mudiay, który póki co nie spełnia oczekiwań, a także na progres systematycznie czyniony przez Juancho Hernangomeza.

Miejsce w Power Rankingu ZKNBA: 15. (9. na zachodzie)

Ocena: 5,62/10

Kopiuj link do schowka