Piątkowe Rankingi ZKNBA: Game-Winners

27/04/2018
fot. David Richard/USA TODAY Sports

NBA Playoffs 2018 nie zawodzą jak do tej pory. Jednym z ich symboli z pewnością będzie fantastyczny rzut LeBrona Jamesa w Game 5 przeciwko Indianie Pacers. Jak ma się on do pozostałych rzutów dających zwycięstwo?

Historia NBA zna wiele niesamowitych zagrań w końcówkach spotkań. W końcu to jest miejsce where amazing happens. Rzuty dające zwycięstwo drużynie jednak najlepiej smakują w playoffach, kiedy liczy się każdy mecz, a czasem nawet każde posiadanie. I oczywiście najlepsze są te w Finałach, ale na taki ranking też przyjdzie jeszcze czas. Na razie jesteśmy w pierwszej rundzie i skupmy się na tym. Tym bardziej, że LeBron dorzucił ostatnio kolejny highlight w tej kwestii.

W dzisiejszym rankingu skupimy się na game-winnerach. Rzutach w ostatnich sekundach, które rozstrzygały wynik meczu, a czasem całej serii. Jednakże warunkiem jest to, oddanie takiego rzutu w pierwszej rundzie playoffs.

Ten ranking w sumie mógłby być ułożony całkiem inaczej. Nie ma w nim dobrej kolejności, ponieważ każdy z tych rzutów był trudny, każdy oddawany pod wielką presją, nie sposób zatem obiektywnie ocenić, który z nich był lepszy, czy piękniejszy. Dużą rolę odgrywają tu prywatne sympatie i emocje. Pobawić się jednak zawsze przecież można.

 

9. Paul Pierce vs Miami Heat 2010 Game 3

Człowiek o ksywce The Truth musiał znaleźć miejsce na takiej liście. I choć ten rzut nie wydaje się być jakiś niesamowity, czy niemożliwy to jednak Paul w ten sposób wykańczał niejedną drużynę. W tym wypadku padło na Heat, zanim jeszcze Ci sprowadzili do siebie LeBrona. Pierce w swoim stylu, powoli jakby ociężale i ze spokojem zakończył sezon Miami.

8. Ray Allen vs Chicago Bulls 2009 Game 2

Seria, która była opisywana już w RetroWtorku. Absolutnie niesamowita. Bulls prowadzeni przez debiutującego Derricka Rose’a przeciwko broniącym tytułu Celtics. Nikt nie spodziewał się tak ciężkich warunków ze strony Byków. Spotkanie numer 6 z trzema dogrywkami to absolutny klasyk. Jednak już w meczu numer dwa Celtics drżeli o wynik do samego końca i tylko świetna trójka Raya Allena uchroniła ich przed dogrywką.

7. Vince Carter vs San Antonio Spurs 2014 Game 3

Zanim San Antonio oczarowało cały koszykarski świat w Finałach 2014 wcale nie mieli łatwo. W pierwszej rundzie Dallas Mavericks zmusili ich aż do 7 spotkań i niewiele brakowało, a to oni awansowaliby dalej. W trzecim spotkaniu Spurs prowadzili w końcówce dzięki (a jakże) Manu, lecz Rick Carlisle poprosił o czas i dał piłkę nie w ręce Nowitzkiego czy Ellisa, a Vince’a Cartera. Ten w pięknym stylu dał zwycięstwo i choć trochę odpędził demony po chybionym rzucie w 2001 roku.

6. Alonzo Mourning vs Boston Celtics 1993 Game 4

Boston Celtics pozbawiony był co prawda już Larry’ego Birda, ale to wciąż była niezwykle silna ekipa. Szerszenie debiutowały w playoffs, lecz walczyły jak równy z równym przeciwko bardziej doświadczonym rywalom. Objęły nawet prowadzenie 2-1. W czwartym meczu wszystko szło dobrze i Boston miał jedynie utrzymać prowadzenie i wróciłby do własnej hali na ostatni mecz. Zamiast tego Robert Parish przysnął, a chyba najlepszym rzutem z wyskoku w całej swej karierze popisał się Alonzo Mourning.

5. Damian Lillard vs Houston Rockets 2014 Game 6

Jedna z najbardziej klimatycznych akcji w pierwszej rundzie playoffs, jakie pamiętam. Reakcja tłumu kibiców, który czekał 14 lat na awans do drugiej rundy, a który dał im w świetnym stylu 24-letni chłopak. Przeciwko Rockets z Hardenem, Howardem i wielkimi aspiracjami.

3. Allan Houston vs Miami Heat 1999 Game 5

Wspominany rzut przy okazji zeszłego tygodnia i serii Knicks kontra Heat. Ląduje ex aequo na trzeciej pozycji z powodu świetnej rywalizacji obu drużyn, jaka miała wtedy miejsce, co tylko nadaje smaku temu rzutowi. Dodatkowo, Knicks byli na 8 pozycji, więc teoretycznie powinni szybko odpaść. Houston jednak nie miał problemu z wyrzuceniem za burtę rywali.

3. Chris Paul vs San Antonio Spurs 2015 Game 7

Chyba wszyscy pamiętają doskonale jeszcze ten rzut i przede wszystkim całą serię. Jedna z lepszych rywalizacji w pierwszej rundzie w historii. Może między Spurs i Clipper nie było złej krwi, jak w przypadku Knicks i Heat, ale to był 7, a nie 5 mecz. A w dodatku Spurs to byli ówcześni mistrzowie. To miało być wielkie przełamanie Clippers. Skończyło się w następnej rundzie.

2. Kobe Bryant vs Phoenix Suns 2006 Game 4

Coś fantastycznego i piękny obrazek z kariery Bryanta. Wcześniej ekwilibrystycznym floaterem zapewnił dogrywkę Lakers, później odpalił tą akcję. Końcówka meczu pewnie po dziś dzień śni się Steve’owi Nashowi, który najpierw stracił piłkę, a następnie z jego winy doszło do spornej sytuacji na środku boiska. W obu tych sytuacjach Kobe zrobił swoje.

1. Michael Jordan vs Cleveland Cavaliers 1989 Game 5

Któż inny mógł wygrać? Rzut, który otrzymał własną nazwę, rzut, który dał nieśmiertelność Michaelowi i biednemu Craigowi Ehlo, który przecież znakomicie bronił w tej akcji. To nie miało prawa wpaść, a Jordan zaprzeczył tutaj prawom fizyki wyjątkowo boleśnie dla fanów Cavs. Nie do podrobienia i nie do powtórzenia.

Honorable Mention: LeBron James vs Indiana Pacers 2018 Game 5.

Powód powstania tego rankingu. Rzut analizowany i podziwiany w ostatnich dniach z każdej strony. Daję go na koniec jako wzmiankę honorową, ponieważ wolę abyście to wy ocenili, gdzie on się znajduje pośród tych najbardziej pamiętnych. Wciąż jest zbyt aktualny, aby móc go dobrze ocenić, plus seria się jeszcze nie skończyła. Jeśli Cavs przegrają 3-4 perspektywa na ten rzut będzie całkiem inna niż obecnie.

To co, na którym miejscu widzicie rzut LBJ?

Kopiuj link do schowka