Niesławna wymiana Celtics i Nets miała wyglądać inaczej

18/06/2017
paul pierce kevin garnett jason terry

Jak zwykle o tej porze roku wspominamy jak Celtics okradli Nets w 2013 roku. Jak się okazuje, tamta wymiana mogła wyglądać zupełnie inaczej, a Brooklyn straciłby tylko jeden pick, gdyby tylko wiedział, kiedy powiedzieć „dość”…

Ostateczny kształt tej wymiany śni się fanom Nets do dziś. Za podstarzałego Paula Pierce’a, Kevina Garnetta i Jasona Terry’ego (i niejakiego D.J.’a White’a), Brooklyn oddał Keitha Bogansa, MarShona Brooksa, Krisa Humphriesa, Krisa Josepha, Geralda Wallace’a i picki w pierwszej rundzie draftów 2014, 2016, 2018 i prawo do zamiany picków w 2017 roku. Efekt? Celtics dzięki Nets mieli pick #17, pick #3 i pick#1, a wciąż jeszcze należy im się prawdopodobnie wybór w ścisłej czołówce następnego naboru.

Masakra.

Stefan Bondy z New York Daily News ujawnił jednak niedawno, że Nets zostali ograbieni na własne życzenie. Pierwotny kształt transferu był bowiem zdecydowanie inny: na Brooklyn miał przenieść się tylko Paul Pierce, a ceną był Kris Humphries, MarShon Brooks i tylko jeden pick.

Niestety wśród działaczy Nets chciwość zaczęła bić się na rekordy z krótkowzrocznością i zażądali oni też 37-letniego Garnetta, oraz przerzucenia do Bostonu kiepskiego kontraktu mało już użytecznego Geralda Wallace’a. Gdy Danny Ainge prosił o kolejne picki, Brooklyńczycy ochoczo się zgadzali. Ówczesny pracownik Nets tak wspomina tamte negocjacje:

W naszym aroganckim podejściu założyliśmy, że będziemy na fali, że przez kilka następnych lat będziemy wygrywać. Nawet jeśli nie zdobędziemy mistrzostwa, to czeka nas kilka lat ciągłych sukcesów. Zamierzaliśmy wzmacniać się podpisując kontrakty z wolnymi agentami. Założyliśmy, że w drafcie będziemy wybierać z pickami w przedziale 20-30, więc mieliśmy w dupie oddanie ich Celtics.

Czas dość szybko pokazał, że Nets w dupie nie mieli, a byli i choć obecna przebudowa zmierza w dobrym kierunku, bez wysokich picków będzie bardzo, ale to bardzo mozolna.

Kopiuj link do schowka