NBA zacznie offseason przed draftem?

27/06/2018
Adam Silver

NBA w ostatnim czasie nie boi się rozmów na temat rewolucyjnych zmian. Być może właśnie będziemy świadkiem kolejnej. Houston Rockets zaproponowali bowiem przesunięcie draftu w czasie, tak aby miał on miejsce już po starcie offseason.

Włodarze Rakiet zaprezentowali swój pomysł w kwietniu tego roku na spotkaniu w Chicago, lecz sam pomysł nie jest tak młody:

Sponsor serwisu

“Jako zarząd zespołu próbowaliśmy poruszyć ten temat już od kilku lat. Czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?”

O co dokładnie chodzi?

Zdaniem zarządu Rockets najlepiej będzie przesunąć start offseason na koniec czerwca, czyli mniej więcej wtedy kiedy obecnie zaczyna się draft. Sam wybór młodych graczy do ligi natomiast ustalić na pierwszą połowę lipca, mniej więcej tydzień przed startem Summer League.

Dlaczego właśnie tak?

Chodzi oczywiście o pieniądze. Zdaniem Rakiet, w obecnym formacie drużyny są praktycznie sparaliżowane podczas nocy draftu w kwestii wymian, ponieważ wciąż nie znają decyzji najważniejszych wolnych agentów. Nie wiedzą przez to ile miejsca w salary cap mogą wykorzystać. W systemie proponowanym przez Houston, zespoły byłyby bardziej skłonne do wymian w noc draftu, gdyż nie musiałyby trzymać miejsca w salary na potencjalnego LeBrona czy Paula George’a. W kocu tylko jeden team pozyska LeBrona, a reszta zostanie z miejscem w salary i brakiem klasowego zawodnika.

Podobnie, jeśli chodzi o sam wybór w drafcie. Kilka lat temu Mavericks mieli wybrać w drafcie Giannisa Antetokounmpo, lecz Mark Cuban wolał wymienić ten pick na niższy właśnie po to, aby mieć więcej miejsca w salary na podpisanie Dwighta Howarda.

Według informacji, pomysł ten został przyjęty z wyraźną aprobatą wśród Generalnych Menadżerów kilku prominentnych zespołów, zatem jest szansa, że liga się nad nim pochyli. Takie rozwiązanie bardzo dobrze działa przecież w NFL.

Kopiuj link do schowka