Luka Doncic nie zagra w Lidze Letniej

23/06/2018
Luka Doncic

Początek nowego sezonu nie jest pierwszą okazją na pokazanie się dla świeżo upieczonych graczy NBA.Wstępem dla nich jest Liga Letnia, na której najpewniej nie pojawi się Luka Doncic.

W tym roku rozgrywki Ligi Letniej rozpoczynają się już 6. lipca. Pierwszy z rozgrywanych turniejów rozgrywany jest w Las Vegas i najpewniej  nie pojawi się na nim dopiero co wybrany przez Dallas Mavericks w drafcie Słoweniec Luka Doncic. Zespołom najczęściej zależy na tym, żeby ich młodzi gracze pokazywali się w rozgrywkach Summer League, żeby zobaczyć dokładnie jak radzi sobie nowy zawodnik w sytuacji meczowej, pod względem na przykład relacji na bieżąco ze szkoleniowcem, realizacji założeń taktycznych.

Sęk w tym, że Doncic może czuć się zmęczony – ma za sobą cały sezon w hiszpańskiej lidze ACB, grał też z Realem Madryt w ligach i pucharach międzynarodowych. Łącznie w minionym sezonie rozegrał ponad 80 meczów. To tak, jak gdyby miał za sobą sezon NBA. Co więcej, były to bardzo często zwycięskie mecze, w których Słoweniec prezentował się dobrze. Doncic w wieku 19 lat został najmłodszym w historii MVP Euroligi.

W kontekście troski o przygotowanie fizyczne Luki Doncicia jest to pocieszające – poradził sobie w tak długim sezonie, grając z dorosłymi, silnymi fizycznie graczami. Zawodnicy grający w NCAA nie mieli ku temu okazji. Nie dziwota więc, że Dallas Mavericks chcą dać młodemu graczowi odpocząć, żeby przystąpił do obozu przygotowawczego i sezonu w pełni wypoczęty.

Już teraz wiemy jednak, że kilka meczów w Lidze Letniej kilka meczów rozegra Dennis Smith Jr. – wybrany rok temu w drafcie rozgrywający, który z Donciciem tworzyć ma bardzo ciekawy duet. Trener Rick Carlisle już teraz zaznacza, że będą się starali stopniowo wygrywać coraz więcej meczów. Z drugiej strony przypomina, że trzeba dać młodemu graczowi czas. Sam Doncic wydaje się być jak najbardziej zadowolony:

“Lubię wyzwania. Kiedy mówią, że pewnie będę dobry, to chcę przyjąć to jako wyzwanie. Kiedy mówią, że nie będę dobry, to mówię sobie – dobra, zobaczymy. Kiedy tylko pojawiam się na parkiecie, potrzebuję się pokazać. Nie ważne z którym pickiem poszedłeś – musisz się zaprezentować na parkiecie.”

Kopiuj link do schowka