Królowie z Sacramento

09/12/2017

Jedna z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych ekip przełomu wieków – Sacramento Kings. Niewiele osób zwraca na to uwagę, a w jej wyjściowym składzie grało aż dwóch Europejczyków, w dodatku z tego samego kraju. Pochodzący z Serbii Predrag Stojakovic oraz Vlade Divac stanowili jeden z najlepszych europejskich duetów na parkietach NBA w historii ligi.

Urodzony w Pozodze Stojakovic, dwa razy w karierze wygrał konkurs rzutów za trzy punkty (został pierwszym zawodnikiem z Europy, który tego dokonał). Zasłynął jako jeden z najlepszych strzelców zza łuku w historii NBA. Średnio trafiał w karierze aż 40,1% rzutów za 3. Dzięki sukcesom na poziomie europejskim, w 1998 roku został wybrany w drafcie przez Sacramento Kings. Trzy razy (2002-2004) znalazł się w Meczu Gwiazd. Jednakże na wymarzone mistrzostwo NBA musiał czekać aż do 2011 roku, kiedy podpisał kontrakt z Dallas Mavericks.

Sponsor serwisu

Notując średnio 7.1 punktu na mecz, dawał dobre wsparcie z ławki. Drużyna prowadzona przez Dirka Nowitzkiego zdobyła trofeum Larry’ego O’Briena, dając Stojakovicowi pierwsze, i jedyne w karierze mistrzostwo najlepszej koszykarskiej ligi świata. Kilka miesięcy później, w grudniu 2011 roku, Peja ogłosił zakończenie sportowej kariery. 3 lata później, władze klubu z Sacramento zastrzegły 16. numer, z którym przez 8 lat reprezentował barwy Kings. Grając w reprezentacji Jugosławii (Serbii i Czarnogóry) poprowadził swój zespół do mistrzostwa Europy w 2001 roku, oraz do mistrzostwa świata w roku 2002.

Jego klubowy kolega, Vlade Divac, został wybrany w drafcie roku 1989 przez Los Angeles Lakers. Szkolony przez Magica Johnsona i Kareema Abdul-Jabbara, dosyć szybko nauczył się amerykańskiego stylu gry. W roku 1990 został wybrany do pierwszej piątki debiutantów. 6 lat później trafił do Charlotte Hornets, w wymianie za Kobe’go Bryanta. W 1998 roku podpisał kontrakt z Sacramento Kings, gdzie przez 6 lat grał ze swoim rodakiem, Stojakovicem. Dzięki świetnej grze wspomnianego duetu, a także Chrisa Webbera, Mike’a Bibby’ego (wcześniej również Jasona Williamsa) Kings stali się poważnym kandydatem do mistrzostwa NBA.

Nie zdołali jednak pokonać Los Angeles Lakers w 7-meczowej serii finałów Konferencji Zachodniej 2002. Kontuzja Chrisa Webbera rok później przekreśliła całkowicie szanse Sacramento na mistrzostwo. W 2004 roku Divac podpisał kontrakt ze swoją pierwszą drużyną, LA Lakers. Wystąpił tylko w 15 spotkaniach, a po sezonie 2004-05 zakończył karierę. Divac był członkiem dwóch reprezentacji, które zdobyły mistrzostwo świata i mistrzostwo Europy (Jugosławia; FR Jugosławii). Jest członkiem drużyny 50 najlepszych zawodników FIBA (wybranych w 1991 roku).

Od pierwszego sezonu współpracy Stojakovica i Divaca, Kings regularnie meldowali się w fazie play-offs, a w latach 2001-2004 za każdym razem docierali minimum do półfinałów konferencji. W sezonie 2001-02 uzyskali rekordowy bilans w historii klubu, 61-21 (pierwsze miejsce w lidze). Serbowie razem notowali średnio 29.7 pkt, 12.8 zb i 5.7 ast. Do tego, Stojakovic dorzucił 39.8%, zza łuku a Divac 47.8% skuteczności z pola.

Od czasu odejścia Vlade Divaca, Kings tylko dwa razy znaleźli się w play-offs – w sezonie 2004-05 i 2005-06. W składzie znajdowało się jeszcze kilku zawodników z wcześniejszych lat, m.in. Peja Stojakovic, Mike Bibby, Doug Christie, Brad Miller. Od 2006 roku, zespół z Sacramento bezskutecznie usiłuje wywalczyć miejsce w pierwszej ósemce Konferencji Zachodniej.

Kopiuj link do schowka