Jak znaczącą postacią dla Spurs był Kawhi Leonard?

16/06/2018
Kawhi Leonard

Niespełna dobę temu serwisy społecznościowe dosłownie oszalały z powodu przekazania informacji o możliwym transferze Kawhi Leonarda. Patrząc jednak od strony cyferek i osiągnięć, co na przestrzeni ostatnich siedmiu lat „Claw” dał Spurs?

Jako pierwszy o decyzji Leonarda poinformował Shams Charania z portalu Yahoo Sports:

Zaledwie po kilku minutach informację tę potwierdzać zaczęły praktycznie wszystkie ważniejsze serwisy, w tym stacja ESPN. Czy Kawhi trafi do Lakers wraz z Paulem George’m i LeBronem Jamesem? Czy „Jeziorowcy” powrócą do gry? O tym przekonamy się zapewne w pierwszych dniach lipca. Warto przyjrzeć się jednak statystykom Leonarda, które uzyskał w trakcie sześciu sezonów gry w San Antonio (łącznie siedmiu, ale w obecnym rozegrał tylko dziewięć spotkań). Z „Claw’em” na parkiecie, podopieczni Gregga Popovicha uzyskali bilans 311-96 (od sezonu 2011-12). Leonardowi daje to wskaźnik zwycięstw na poziomie aż 76.4 procenta. Wśród zawodników, którzy rozegrali przynajmniej 200 spotkań na parkietach ligi NBA, jest to najlepszy wynik wszechczasów.

Wiele osób uważa również, iż w sezonie 2016-17 “Ostrogi” były w stanie pokonać w Finale Konferencji Zachodniej graczy Golden State Warriors. Prowadzeni przez Leonarda gracze Spurs zdominowali całkowicie pierwszą połowę spotkania rozgrywanego w Oracle Arena w Oakland. Z nim na parkiecie byli z przodu aż o 21 punktów, jednak bez niego ustępowali gospodarzom o 23 “oczka”. Zapewne wielu z nas chciałoby móc obejrzeć to spotkanie jeszcze raz, jednak bez kontrowersyjnego zagrania Zazy Pachulii.

Co więcej, w trakcie swojej kariery Leonard notuje średnio 16.3 punktu, 6.2 zbiórki i 1.8 przechwytu na mecz. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być skromnym wynikiem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, kto jeszcze znajduje się w gronie zawodników, którzy notowali takie „cyferki” w wieku 26 lat. Są to: Larry Bird, Julius Erving, Magic Johnson, Michael Jordan, Larry Kenon, Shawn Marion, George McGinnis, Hakeem Olajuwon, Paul Pierce i David Robinson. Z dziesięciu wymienionych graczy, aż siedmiu znajduje się już w Galerii Sław im. Jamesa Naismitha, Paul Pierce z całą pewnością niedługo do nich dołączy, a być może zaszczytu tego dostąpi też Shawn Marion. Jedynym, który z całą pewnością się tam nie znajdzie jest Larry Kenon – były zawodnik… San Antonio Spurs! „Dr. K” grał w klubie przez pięć sezonów (cztery w NBA, jeden w ABA), w trakcie których zdobywał ponad 20 punktów na mecz.

Przypomnieć trzeba również, że w barwach Spurs Leonard dwukrotnie był wybierany do All-Star Game (2016-17), a w 2014 roku został mistrzem NBA i MVP Finałów. Dwukrotnie przyznano mu również nagrodę dla Obrońcy Roku (2015-16). Dzięki temu został zaledwie drugim nominalnym niskim skrzydłowym w historii NBA, który otrzymał statuetkę Defensive Player of the Year. Wcześniej dokonał tego tylko Ron Artest, (a.k.a Metta World Peace) w sezonie 2003-04. Częściowo do tego grona można dorzucić również Draymonda Greena, jednak nagrodę w sezonie 2016-17 zdobył grając częściej na pozycji silnego skrzydłowego.

Kopiuj link do schowka