Igor Kokoskov trenerem Phoenix Suns

03/05/2018

Phoenix Suns podjęli decyzję i wybrali nowego szkoleniowca. Wśród kandydatów przewijało się wiele znanych i mniej znanych nazwisk jak np. Jason Kidd, Vinny Del Negro, Steve Clifford, Frank Vogel czy David Blatt. Zarząd zespołu ostatecznie zdecydował się na byłego asystenta m.in. Utah Jazz i Phoenix Suns – Igora Kokoskova.

46-letni serb dotychczas był asystentem trenera Quina Snydera w ekipie Jazzmanów. Co warto podkreślić jest też pierwszym europejskim trenerem w historii NBA. Nigdy jeszcze nie zdarzyło się, by ktoś spoza Stanów Zjednoczonych usiadł na ławce trenerskiej.

Sponsor serwisu

Kokoskov w latach 2008-13 był już asystentem w ekipie Słońc. Po kilku latach będzie mógł wrócić do Arizony jako head coach. Jak podaje Adrian Wojnarowski z ESPN obie strony zgodziły się podpisać 3-letnią umowę.

„Cieszymy się, że Igor Kokoskov wraca do naszego klubu jako trener. Na pewno wniesie swoje duże doświadczenie na wysokim poziomie do naszego zespołu. Jego drużyny zawsze skupiały się na rozwoju zawodników, miały kreatywny styl gry i często dochodziły do sukcesu” – powiedział GM Suns Ryan McDonoguh.

Nowy coach Phoenix Suns trenerską pracę zaczął bardzo młodo bo już w wieku 24 lat. Z powodu wypadku samochodowego przedwcześnie musiał zakończyć karierę zawodniczą. Po kilku latach pracy z młodzieżą w Belgradzie w 1999 wyjechał do Stanów by tam być a jakże pierwszym europejskim asystentem w lidze NCAA. Na uniwersytecie Missouri współpracował rok z trenerem Snyderem.

Kokoskov od 18 lat pełnił funkcję asystentów trenerów w aż 6 klubach NBA. Zaczynał w Los Angeles Clippers, gdzie spędził 3 lata(2000-2003). Następnie 5 lat pełnił tę funkcję w drużynie Detroit Pistons i w 2004 wygrał z nimi mistrzostwo. Potem przyszedł czas na Suns, Cavaliers, Magic i aktualnie Utah Jazz, z którymi pozostanie do końca playoffs. Po zakończeniu postseason dołączy do nowej drużyny.

Serbski trener ma za sobą również sukcesy reprezentacyjne. Zaczynał jako asystent w latach 2004-05 u trenera Żeljko Obradovicia w reprezentacji Serbii i Czarnogóry, ale największy triumf odniósł dopiero niedawno. Przez ponad 1.5 roku był szkoleniowcem reprezentacji Słowenii, z którą wywalczył w 2017 złoto mistrzostw Europy. Po tym zwycięstwie opuścił jednak posadę szkoleniowca tej drużyny. Był to pierwszy tytuł mistrza Europy dla Słowenii. Liderami jego zespołu byli Goran Dragić i Luka Doncić, który weźmie udział w tegorocznym drafcie i kto wie, czy podobnie jak jego kolega z reprezentacji nie zacznie kariery w Suns.  Wcześniej na trzech Eurobasketach Kokoskov prowadził ekipę Gruzji, z którą zajął najwyższe 11 miejsce.

Suns skończyli sezon z najgorszym ligowym bilansem 21-61 i pracują nad przebudową zespołu wokół Devina Bookera. W zakończonym  dla nich sezonie  po 3 meczach zwolnili coach Earla Watsona i przez resztę rozgrywek zespół był prowadzony przez jego asystenta Jaya Triano. Przed nowym szkoleniowcem dużo pracy bo ich młoda gwiazda, już niedawno wypowiedziała się, że ma dość sezonu bez gry w playoffach. Jeśli w przyszłym roku Suns znów nie awansują na silnym zachodzie Booker zapowiedział, że prawdopodobnie odejdzie.

 

 

Kopiuj link do schowka