Historia Crossover'a

15/10/2011

Niedawno natknąłem się na filmik pokazujący historię jakże znanego zwodu, którym jest,,crossover”. Na jego podstawie i z własnych obserwacji zawodników na meczach, chcę przybliżyć wam od czego i od kogo wszystko się zaczęło.

Zacznijmyod tego czymw ogóle jest crossover. Jeśli znacie takich zawodników jak Allen Iverson czy Tim Hardaway to na pewno wiecie o co chodzi. Jest to zwód którym przez szybkie przeniesienie ciężaru ciała z jednej na drugą stronę mijamy obrońcę (po czym często traci równowagę).

Ruch ten znany jest także jako ,,ankle breaker” (łamacz kostek), nazwa wzięła się prawdopodobnie od utraty równowagi przez przeciwnika. Najsłynniejsi zawodnicy, którzy opanowali umiejętność tego zwodu do perfekcji to:

Pearl Washington

Tim Hardaway

Allen Iverson

Dwyane Wade

Jest oczywiście o wiele więcej tych, którzy umieją ten zwód ale nie robią tego tak często i efektownie jak wyżej wymienieni. Dwyane Wade udzielając wywiadu na temat crossovera mówi ,, Crossover jest zabójczyponieważ daje ci przestrzeń i czas do namysłu co zrobić dalej

Na pytanie kto go zainspirował odpowiada : ,,Allen Iverson. Nie da się słownie opisać jak on to robił. Miałeś wrażenie, że pójdzie w prawo, a sekundę później jest już z lewej i oddaje rzut'”. ,, Allen był mały więc gdy robił crossovera miał miejsce na spokojny i pewny rzut nad wyższym obrońcą

Wade w wywiadzie wspomina też mecz z rookie season Iversona, Bulls vs 76ers, w którym AI swoim rozpoznawalnym ruchem mija samego Jordana: ,,W tamtej chwili każdy pomyślał, że też chce tak umieć i od tego się zaczęło

Allen o tym jak minął Jordana ,, Przed meczem powiedziałem znajomym, że wypróbuje mój ruch na najlepszym (czyli Jordanie). Nigdy nie zapomnę słów Phila Jacksona, gdy mówił do MJ aby zamienił się obrońcami i pokrył mnie, zrobiłem małego crossovera ale on ciągle był przy mnie, zrobilem więc to jeszcze raz tylko szybciej i oddałem rzut. Najśmieszniejsze w tym jest to, że zrobiłem mój najlepszy zwód… a on prawie go zablokował”.

AI crossovera nauczył się w collage’u, w Georgetown. Jego kolega z drużyny, Dean Berry zrobił ten zwód na meczuco zrobiło wielkie wrażenie na Iversonie,powiedziałon, że zostaje na sali i będzie ćwiczył aż się nie nauczy crossovera.
Z kolei Berry nauczył się crossovera od Tima Hardawayai Johna Stocktona. ,, Na pytanie kto robi lepsze crossovery pewnie powiecie, że Iverson ale uczeń nigdy nie przerośnie mistrza“. Mówi Berry.

Hardaway na pytanie gdzie się tego nauczył odpowiada, że podpatrzył to u Pearl’a Washington’a. Tak więc tworzy nam się w pewnym sensie łańcuch, z którego wynika kolejność :

Washington zapoczątkował crossover,

Hardaway rozpowszechnił go,

Iverson dodał do niego hip hopowy styl,

Wade utrzymuje crossover jako jeden z najlepszych zwodów,

Wielu mówi, że to właśnie AI zapoczątkował crossover, ale się mylą. Po przeczytaniu artykułu wiecie już, że jednym z pierwszych był Washington (oczywiście możliwe, że zrobił to jeszcze ktoś przed nim ale do takich informacji nie dotarłem).

Można by jeszcze wymieniać aktywnych graczy, którzy bez problemu zrobią crossovera, jest ich wielu, ale napisałem dzisiaj o zawodnikach, którzy w jakiś sposób przyczynili się do historii tego ruchu.

Na zakończenie przedstawiam Top 10 Crossover’ów:

?ledź autora tekstu na Twitterze

Kopiuj link do schowka