Alley oop: geneza

31/07/2017
DeAndre Jordan fot. Getty Images

Choć alley oop niekoniecznie wiąże się ze wsadami, to zakończony wsadem jest najbardziej efektowny. Zapraszam na zapoznanie się z historią tej akcji, która kiedyś była rozumiana trochę inaczej, potem, już w rozumieniu, które znamy, była stosowana sporadycznie, a teraz jest ważnym elementem wielu zagrywek drużyn NBA.

Sponsor serwisu

Termin alley oop pochodzi z języka francuskiego (fr. allez hop) i jego używanie zaczęło się w… cyrku – było hasłem rzucanym przez cyrkowca przygotowującego się do skoku. Od lat pięćdziesiątych XX wieku nazwa ta jest używana w futbolu amerykańskim w sytuacji, gdy rozgrywający rzuca piłkę do góry, a jego kolega z drużyny łapie ją podczas wyskoku.

W koszykówce alley oop, w trochę innej formie niż go znamy, pojawił się już w latach pięćdziesiątych zeszłego stulecia, gdy niecelne rzuty były dobijane przez graczy drużyny atakującej. Jednakże pod koniec tamtej dekady wprowadzono zasady ograniczające możliwości dobitki w taki sposób (zasada offensive interference).

Za pionierów alley oopa w wydaniu, które znamy teraz, uważa się braci Tucker – Ala i Geralda, którzy w latach sześćdziesiątych grali na Uniwersytecie Oklahoma. Niektóre źródła jednak mówią o tym, że David Thompson (zawodnik Uniwersytetu North Carolina na początku lat 70.) stał się pierwszym graczem, któremu udało się wykończyć alley oopa. Akcja ta nie została jednak zakończona wsadem, gdyż w ówczesnych przepisach NCAA wsady były zabronione.

Pozwolenie na wsady w NCAA w 1976 roku sprawiło, że gra stała się bardziej efektowna. Dodatkowo, tak się złożyło, że właśnie w tych czasach Magic Johnson reprezentował Uniwersytet Michigan, zatem mieliśmy do czynienia ze zwiększoną dawką interesujących akcji, która przeniosła się razem z Magikiem do NBA tworząc erę Showtime.

W NBA zagranie to początkowo służyło jako jeden ze sposobów zdobycia punktów w kontrataku (jak na filmiku wyżej), jednak alley oop wciąż się rozwija – z roku na rok staje się coraz częściej używaną akcją, zaplanowaną, ćwiczoną na treningach, która pozwala na zdobycie łatwych 2 punktów.

Przykładami zagrywek wykorzystujących to zagranie są alley oopy z podaniem wykonanym z autu. Polega to na wrzuceniu piłki blisko kosza przez gracza wybijającego z autu do kolegi z drużyny, który kończy efektownym wsadem:

Zagrywkę wykorzystującą to efektowne zagranie używali w zeszłym sezonie między innymi Utah Jazz, co widać na poniższych akcjach. Schemat tej zagrywki zawsze był ten sam – Hayward podaje do wysokiego, który oddaje piłkę Inglesowi, aby potem ściąć pod kosz i zakończyć wsadem alley oopa:

Jak widać dobrze przeprowadzona zagrywka daje 2 łatwe punkty i sprawia radość zarówno grającym, jak i publiczności. Alley oop to zagranie wbrew pozorom nie takie proste: zawodnicy muszą być zgrani, podanie – dokładne, a oprócz tego akcja musi być przeprowadzona w dobrym tempie i dopiero wtedy można oczekiwać efektownego zakończenia.

Mimo wielu warunków na dobrego alley oopa, w NBA mieliśmy wiele fantastycznych zagrań tego typu i zapewne zobaczymy jeszcze niejedno. W końcu nie dość, że często jest to zagranie skuteczne, to jeszcze efektowne, więc dlaczego nie robić tego częściej?

ZOBACZ TAKŻE: 15 najlepszych alley oopów w historii >>>

Kopiuj link do schowka