Co z tym Okaforem?

03/01/2018

Sytuacja Jahlila Okafora w Sixers była jedną z większych historii na początku bieżącego sezonu. Środkowy wybrany z 3. numerem w drafcie 2015 nie dostawał w swoim byłym zespole żadnych szans na to, by zaprezentować się na parkiecie. Finalnie stworzyła się wokół tej sytuacji nieprzyjemna atmosfera – zawodnik chciał opuścić zespół,  ten długo zwlekał z wymianą. W końcu do niej doszło i Okafor trafił razem z Nikiem Stauskasem do Nets, gdzie może się już cieszyć wolnością. Jak jednak wygląda obecna sytuacja?

Jah trafił na Brooklyn 7. grudnia i zdążył od tego czasu rozegrać w barwach Nets jedno spotkanie. na parkiecie spędził nieco ponad 20 minut – tyle ile przez dwa pierwsze miesiące sezonu w Sixers. Stauskas z kolei dosyć szybko zaaklimatyzował się w nowym otoczeniu. Zagrał już dziesięć spotkań i w przeciągu średnio 15 minut na parkiecie zdobywa po 8 punktów na mecz, trafiając za trzy na szalonej skuteczności prawie 60% przy prawie 4 próbach na mecz. Dlaczego natomiast Okafor nie gra? Zgodnie z tym, co trafia do nas z obozu Nets, Okafor przez ubiegły miesiąc przygotowywał się fizycznie do rywalizacji na poziomie NBA. Brzmi to jak powrót po poważnej kontuzji i w istocie Okafor może się czuć kondycyjnie w podobny sposób. Jego ostatnie “regularne granie” to pięć meczów preseason na początku października. Trener Kenny Atkinson jest jednak optymistycznie nastawiony:

Sponsor serwisu

“Jest już blisko. Oczekuję zobaczyć go przeciwko Minnesocie w środę. Myślę, że zaczniemy mu dawać minuty na parkiecie. Okafor robi fenomenalną robotę, przygotowując się fizycznie z naszym sztabem trenerskim, ucząc się naszej gry. Jako kolektyw czujemy, że jest już gotowy, żeby dostać minuty na parkiecie. Nie będzie to tak od razu 48 minut. Będziemy go wzmacniać i oceniać z meczu na mecz jego gotowość fizyczną i taktyczną. Będzie musiał zasłużyć na czas gry,  jak każdy inny. Zobaczymy najpierw małą próbkę i miejmy nadzieję, że zbudujemy na tym coś większego.”

Dobrze jest słyszeć, że zawodnik ze sztabem wykonują dobrą robotę, ale wracanie do kondycji meczowej trwa w tym przypadku bardzo długo. Dla porównania Isaiah Thomas wrócił dziś po poważnym urazie, nie przeszedł pełnego obozu przygotowawczego jak Okafor, a z miejsca rzucił 17 punktów z ławki i wyglądał dobrze. Dlaczego z miejsca nie może wejść do gry Okafor, który przecież nie walczył z żadną poważną kontuzją?

Być może trener Atkinson odwleka trochę powrót Okafora ze względu na sytuację w rotacji podkoszowej. Kiedy do gry przyjdzie Jahlil, któryś z wysokich będzie musiał liczyć się z redukcją minut – być może nawet do zera. W końcu jest nieźle grający w pierwszej piątce Tyler Zeller, młody Jarrett Allen, który musi dostawać minuty jako jedna z młodych nadziei na przyszłość Nets, oraz Mozgov, który mógłby nie grać kosztem Okafora, ale zarabia 16 milionów dolarów za sezon, więc wyłączenie go z gry będzie decyzją ryzykowną i trudną.

Z drugiej strony, były środkowy Sixers może z miejsca stać się dużym usprawnieniem i tak już całkiem sprawnej ofensywy Nets. Oparta na rzutach za trzy i szybkiej grze drużyna może skorzystać z bardzo ofensywnie usposobionego centra. W swojej krótkiej karierze Okafor nie rzucał do tej pory zza łuku, ale jest to rzecz, której zdecydowanie jest w stanie się nauczyć na takim poziomie, by robić to lepiej niż Tyler Zeller i Mozgov razem wzięci. Nic więc tylko czekać na jego wzrastające z czasem minuty, które obiecuje trener Atkinson.

Kopiuj link do schowka