Bulls Kitchen #1

05/06/2016
Chicago Bulls

Na początek CZE??! Bardzo mi miło, że stałem się częścią „Z krainy NBA” do tej pory miałem przyjemność pisać teksty na Polskim koszu i www.chicago-bulls.pl gdzie dalej jestem i zapraszam. Byki od 1998, pisanie o nich trochę krócej, ale skromny bagaż doświadczenia udało się już zebrać.

Sport już taki jest, że co roku część fanów czuje się zawiedziona, w kolejnej części zostaje rozpalona iskierka nadziei, a cała reszta jest dumna i szczęśliwa że przyszło im kibicować tym Najlepszym, topowym. Z perspektywy fana Chicago Bulls ostatnie 12 miesięcy przepełnione było kolejno nadzieją, ślepą nadzieją, resztkami nadziei, a wraz z upływem czasu i ilością rozegranych spotkań zawodem , rozczarowaniem, frustracją.

Bardzo wiele wskazuje na to, że sezon 2016-17 pod kątem wyniku sportowego wcale nie będzie w Chicago lepszy, jednak ma być to sezon w którym rozpocznie się gruntowna przebudowa i zmiana modelu gry zespołu. Raz ciszej, raz głośniej mówi się, że z drużyną może na zasadzie wymiany pożegnać się Jimmy Butler. Zdeterminowani do pozyskania Jimmyego mają być Boston Celtics, gdzie nazwisko Butler padło również w kontekście sprowadzenia do organizacji Kevina Duranta, Jimmy może być również priorytetem dla Toma Thibodeau, oraz alternatywą dla Los Angeles Lakers. Każdy z wymienionych zespołów jest wstanie zaoferować Chicago pakiet zawodników + pick w drafcie w TOP5. Na chwilę obecną Butler wraz z Tonym Snellem, Tajem Gibsonem i Derrickiem Rosem trenują w Los Angeles i szczególnie dwójka liderów Butler i Rose zapewniają, że chcą przepracować wspólnie całe lato żeby jak najlepiej ze sobą funkcjonować na parkiecie.

Poza ewentualnym tradem z udziałem Butlera coraz bardziej pewne jest, że organizację po 9 latach opuści Joakim Noah, który nawet jeśli otrzyma propozycję nowego kontraktu (miałaby to być umowa na zasadzie 1+1), to jej nie przyjmie. Bliski odejścia jest również Pau Gasol, który na sezon 16/17 ma opcję zawodnika i wielokrotnie już powtarzał że z niej skorzysta i ostatni raz w karierze przetestuje rynek wolnych agentów.

Pewny roster na rozgrywki 16/17 prezentuje się na dziś następująco:

PG: Derrick Rose, Justin Holiday
SG: Jimmy Butler, Tony Snell
SF: Doug McDermott, Mike Dunleavy
PF: Taj Gibson, Nikola Mirotic
C: Bobby Portis

Bardzo prawdopodobne wydaje się, że wskoczy tu jeszcze Etwaun Moore, który urodził się w Chicago iod razu po zakończeniu sezonu zadeklarował, że chce w organizacji zostać.

Fred Hoiberg wielokrotnie powtarzał, że Derrick Rose będzie coraz częściej próbowany na pozycji nr 2 i że brakuje mu w drużynie rozgrywającego z dobrym przeglądem pola i dobrą miarą z obwodu. Draft (Byki mają 14 i 48 wybór) i rynek wolnych agentów powinien i wszystko wskazuje na to, że przyniesie wybory zawodników tylko na 2 pozycje, rozgrywający oraz środkowy.

Lista zawodników którzy odbyli/odbędą workouty dla Chicago i są brani pod uwagę w kontekście draftu to przede wszystkim:

  • Kris Dunn (191 cm/82 kg) rozgrywający, który stanowi dla Bulls priorytet w kwestii potencjalnego wyboru w drafcie, jednak realnie mógłby być brany pod uwagę tylko w przypadku pozyskania picku w TOP5.
  • Demetrius Jackson (188 cm/88 kg) rozgrywający. W mockach klasyfikuje się w granicach 15-17 miejsca.
  • Jaylen Brown (201 cm/102 kg) skrzydłowy, który jeśli zostałby nie wybrany do picku Bulls, mógłby zostać przez organizacje przejęty jak w poprzednim roku Bobby Portis. Brown odbył z Garem Formanem 2 spotkania.
  • Denzel Valentine (196 cm/100 kg) rzucający obrońca. ?wietny strzelec (w ostatnim roku 46% z gry, 44% z obwodu) z dobrymi warunkami fizycznymi klasyfikowany w okolicach 17-20 miejsca do draftu. Głównym atutem jego wyboru jest fakt, że na pytanie o możliwość gry w Bulls powiedział jasno:„I would love to play for the Bulls.”
  • Malik Newman (191 cm/83 kg) rozgrywający. Moim zdaniem wybór mało prawdopodobny, Malik nie jest kreatorem gry, żadnym gwarantem dostarczania kluczowych podań, zbyt podobna charakterystyka do Derricka Rosea.
  • Taurean Prince (200 cm/91 kg) skrzydłowy. Odbył prywatny workout, słaby strzelec z dystansu, nadrabia ponoć dobrą motoryką i obroną.
  • Zhou Qi (220 cm/99 kg) środkowy. Bulls są podobno zdeterminowani żeby wybrać Chińczyka w drugiej rundzie, o ile będzie dostępny z 48. wyborem. Qi to dwukrotny najlepszy blokujący Chińskiej ligi, młody perspektywiczny zawodnik z przyzwoitym rzutem.

Poza draftem coraz głośniej mówi się, że zarówno zarząd jak i sam Fred Hoiberg będą pytać o dostępność wymiany z udziałem Jahlila Okafora z 76ers, mało realne jest, że Byki będą chcieli przepłacić i dać długoterminowe kontrakty komuś z trio Biyombo, Mahinmi, Ezeli którzy będą dostępni jako wolni agenci. A pozyskanie środkowego, który z miejsca stanie się graczem podstawowym w przypadku faktycznego pożegnania z duetem Gasol/Noah jest kluczowe.

Kopiuj link do schowka