Brooklyn Nets na sprzedaż

11/09/2017
Sean Marks Brooklyn Nets Brad Penner-USA TODAY Sports

Zaledwie wczoraj pisałem o zainteresowaniu ekipy Nets podpisaniem Tylera Zellera lub Jareda Sullingera, przebudową trwającą na Brooklynie i pierwszymi ruchami kadrowymi GM’a Seana Marksa. Teraz w drużynie może pozmieniać się jeszcze mocniej. Podobno rosyjski miliarder i właściciel klubu Michaił Prokhorow planuje sprzedać drużynę.

Zapowiada się na to, że drogi bilionera i nowojorskiej ekipy, z którą planował wejść na szczyt i zdobyć mistrzostwo już niedługo się rozejdą. Będzie trzeba powiedzieć sobie „do svidaniya”.

Rosjanin nie jest w stanie sprzedać mniejszości swoich wkładów w nieprzynoszącej zysków organizacji NBA. Planuje zatem zrzec się udziału kontrolowania zespołu, o czym portal New York Post poinformowały aż dwa źródła, które naocznie śledzą sytuację.

Jednakże Prokhorow ma nadzieję, że uda mu się sprzedać Nets w dwuczęściowym procesie. Po pierwsze 52-latek szuka kogoś kto odkupi od niego mniejszość udziałów drużyny. Nabywca ma dostać jednocześnie prawa do zakupu w pełni klubu z Nowego Jorku w krótkim odstępie czasu. Będzie miał na to do 3 lat.

Jedno ze źródeł skomentowało tę sytuację, że „w ciągu kilku najbliższych lat Nets pozyskają nowego właściciela”.

Prokhorow po tym jak dosyć niedawno Houston Rockets zostali sprzedani za rekordową kwotę 2.2 miliarda, jak podają źródła również zamierza zarobić mniej więcej podobną cenę. Mówi się o 2 miliardach $.

W lipcu tego roku New York Post poinformowali jako jedyni, że właściciel Brooklyn Nets jest coraz bardziej sfrustrowany poszukiwaniami nabywcy na sprzedaż 49% swoich akcji. W całym tym wysiłku poszukiwawczym powstał więc pomysł by sprzedać klub całkowicie i ostatecznie się z nim rozstać. Od lipca tego roku pierwszorzędnym celem Rosjanina stała się sprzedaż w 100%.

Źródła dodały nam również, że Prokhorow nie zamierza osobno sprzedawać posiadanej w jego udziałach Barclays Center – domowej hali Brooklyn Nets. Przypomnijmy, że drużyna miała w zeszłym sezonie najgorszy bilans w całej lidze i wygrała tylko 20 spotkań, aż 62 razy schodziła pokonana.

Teraz potencjalni nabywcy Nets mogą czekać na szczegóły oferty kupna posady właściciela drużyny. Na pewno nie będzie to mniej niż 2 biliony $ jak podają nam źródła. Rockets, którzy poszli za niewiele więcej są jednak bardziej dochodowi i opłacalni, a Nets są ryzykowni i przypuszcza się, że w przyszłym sezonie znów mają przynieść więcej strat niż zysków z przychodów i sponsoringu.

Prokhorow nabył Brooklyn Nets w 2010 roku. Obiecywał wtedy, że w ciągu najbliższych 5 lat drużyna zdobędzie tytuł mistrzowski. Obietnicy jak wiemy nie dotrzymał a słowa rzucił po prostu na wiatr… Mimo tego skupił się na nieruchomościach i nabywając Barclays Center, by drużyna nie musiała już jej wynajmować chciał wzmocnić nieco swoją pozycję i ją bardziej rozbudować.

Cały czas spekuluje się dlaczego chce zachować część kontroli nad zespołem na najbliższe kilka sezonów. W końcu nie od razu chce pozwolić nabywcy na kupno pełnego pakietu akcji swojej drużyny.

„Myślę, że chce po prostu ocalić swój wizerunek, będąc partnerem w dwustopniowej transakcji” – powiedziała pewna osoba źródłom. Jak mogliśmy się domyślać zespół odmówił mediom komentarza w tej sprawie.

Kopiuj link do schowka