Sportowe technologie jutra

Nowe technologie biorą szturmem kolejne dziedziny życia codziennego. Przestaje zadziwiać wizja, że z poziomu komputera czy smartfonu jesteśmy w stanie mieć dostęp do większości urządzeń znajdujących się w naszym domu czy mieszkaniu. Technologie towarzyszą dzisiaj ludziom w praktycznie każdej dziedzinie życia.

Nie inaczej jest w przypadku sportu. Kilkadziesiąt lat temu, gdy organizacje sportowe dopiero się formowały, powoli powstawały formaty rozgrywek zasady były mniej skomplikowane, a przede wszystkim trudniejsze do wyegzekwowania. Pieniądze dookoła sportu były nieporównywalnie mniejsze do tych dzisiejszych, a możliwości techniczne również były znacząco ograniczone. Technologia od samego była współtowarzyszem sportu. Podstawowym zadaniem było mierzenie czasu w różnych sportach, gdzie niejednokrotnie istotne były dziesiąte części sekundy decydujące o zwycięstwie lub porażce. Na przestrzeni lat zmieniał się sposób pomiaru czasu jak i z pewnością jego dokładność. Istotnym problemem w sporcie zawodowym, przede wszystkim zespołowym jest rozstrzyganie spornych sytuacji. Poziom sportowy wznosi się na wyżyny, wielkim rozgrywkom towarzyszą emocje, dlatego też nie zawsze oko sędziego jest w stanie zobaczyć wszystko. W tym momencie z pomocą przychodzą nowe technologie. W siatkówce sporne sytuacje od wielu lat rozstrzyga system challenge, gdzie drużyny mogą sprawdzić czy sędzia podjął właściwą decyzję. Za oceanem w ligach NBA oraz NHL działają systemy replay center, gdzie każda decyzja jest weryfikowana. Zarządzający piłką nożną mimo wieloletniego oporu w końcu zdecydowali się na system VAR (Video Assistant Referee), który umożliwia oglądanie powtórek przez sędziego w trakcie spotkania co minimalizuje ryzyko podjęcia złej decyzji.

Pieniądze inwestowane w sport są dzisiaj nieporównywalnie większe niż kiedyś. Profesjonalizacja dotyczy sportu na każdym poziomie jego organizacji. W sportach zespołowych wymusza to nieustanną kontrolę jak prowadzona jest w danym momencie drużyna. Na podstawie statystyk oceniani są gracze w drużynie, ale też ci którzy mogliby ją wzmocnić. Statystyki nie są już ogólne na poziomie tego ile strzałów lub rzutów oddała drużyna, ile przewinień lub fauli popełniła czy ile spotkań w danym sezonie rozegrał zawodnik bądź zawodniczka. Dziś w statystykach można znaleźć informację na temat tego ile podań wykonują poszczególni gracze, jaka jest ich długość oraz celność, jaką odległość przebiegają podczas meczu, określana jest też ich przeciętna pozycja na boisku w czasie gry. Systemy, które obserwują plac gry podczas spotkania, czy sensory umieszczane w butach zawodników lub w kamizelkach dostarczają bardzo wielu informacji. Kluczowym aspektem jest to, aby w tym zalewie informacji nie utonąć. Tutaj przychodzą z pomocą algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki czemu dane są odpowiednio interpretowane i przekazywane w taki sposób, aby można było z nich wyciągnąć wnioski. Tak przygotowane dają ogromne możliwości dla zarządzającego.

Technologie w sporcie związane są także z przemysłem. Przez wiele lat kluby sportowe w Polsce były w zasadzie przyporządkowane do konkretnych zakładów przemysłowych, które zapewniały im byt. Bywało także, że rozwiązania stosowane w przemyśle implementowano w pewien sposób do świata sportu, zwłaszcza w obszarze infrastruktury sportowej.  Są jednak obszary, w których zastosowanie na pierwszy rzut oka zastosowanie pewnych rozwiązań nie jest brane pod uwagę. Czy na halach sportowych lub stadionach występuje problem związany z hałasem? W trakcie rozgrywania spotkań różnych sportów kibice bardzo często tworzą atmosferę, której towarzyszy głośny doping co wpływa na to, że poziom hałasu na emocjonujących pojedynkach jest bardzo wysoki. Z drugiej strony ciężko byłoby temu przeciwdziałać i taki hałas ograniczać, w końcu sport bez kibicowania nie byłby dzisiaj tym czym jest. Hałas powstający w miejscu odbywania się widowiska nie jest problemem, zaczyna się on dopiero wtedy gdy wychodzi poza obszar imprezy. W zależności od typu obiektu sportowego (hala, stadion otwarty, stadion zadaszony) wydobywający się hałas może być uciążliwym dla sąsiadów takiego obiektu. Oprócz tego maszyny pracujące w takich miejscach – wentylatory, chłodnie itp. mogą także generować hałas. W przemyśle są już stosowane rozwiązania, które skutecznie starają się z takim typem hałasu generowanego przez maszyny.

Takim rozwiązaniem jest pakiet BFT.NoiseControl – Technology of Quiet przygotowany przez firmę BFirst.Tech. Pakiet zawiera zestaw kompleksowych rozwiązań w zakresie redukcji hałasu przemysłowego.  Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest użycie algorytmu sztucznej inteligencji w systemie aktywnej redukcji hałasu przemysłowego ANC. Rozwiązanie to powstało z myślą o pracownikach na halach produkcyjnych, którzy często muszą wykonywać swoją pracę w ramach bardziej lub mniej uciążliwego hałasu przemysłowego. ANC to wyjście naprzeciw tym problemom
i redukowanie powstawania hałasu już u źródła jego powstawania, czyli w maszynie. System ten wraz z rozwiązaniami towarzyszącymi jest w stanie skutecznie zmniejszyć hałas do granic  dopuszczalnych norm. Zastosowanie nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania na problemy związane z hałasem przemysłowym. Każdy przypadek jest na wstępie rozpatrywany poprzez wykonanie pomiarów oraz ich analizy. Poznanie środowiska pracy, określenie źródeł hałasu pozwala opracować dedykowane rozwiązania problemu do konkretnego miejsca.

Czy w środowisku sportowym jest już miejsce na zaimplementowanie tego typu rozwiązań? Ciężko dziś wyrokować czy takie rozwiązania są potrzebne do w świecie sportu. Hałas przy widowiskach jest generowany przez dużo krótszy i mniej regularny czas. Ponadto nowoczesne obiekty są budowane w sposób przemyślany, aby zminimalizować występowanie takich problemów. Jednak jest dużo starszych obiektów oraz może pozostawać problem maszyn, które generują hałas na zewnątrz. Czy świat obiektów sportowych przyjmie takie rozwiązania jak przemysł czas pokaże…