RetroWtorki: „The Thief”

RetroWtorki: „The Thief”

Dokładnie jutro 52. urodziny będzie obchodzić Daron Oshay Blaylok, znany fanom ligi NBA jako Mookie Blaylock – sześciokrotnie wybierany do All-Defensive Team. Warto przypomnieć najciekawsze momenty kariery jednego z najlepszych obrońców lat 90.

Koszykarską karierę rozpoczął jako zawodnik Midland College, ale po dwóch latach przeniósł się na University of Oklahoma. To właśnie w barwach tej uczelni udało mu się dotrzeć finału turnieju NCAA, w którym jego zespół musiał uznać wyższość Kansas Jayhawks. W walce o mistrzostwo ligi akademickiej Blaylocka wspierał Harvey Grant, a Jayhawks do sukcesu poprowadził niezawodny Danny Manning. W roku 1989 Blaylock został wybrany z 12. numerem draftu przez New Jersey Nets.

źródło: youtube.com (LamarMatic)

Dla Nets rozegrał trzy dość dobre sezony. W listopadzie 1992 roku trafił w wyniku wymiany do Atlanty Hawks – to właśnie w tym zespole spędził zdecydowanie najlepsze lata swojej kariery. W barwach Hawks aż siedmiokrotnie udało mu się zanotować triple-double, w tym jedno złożone z punktów, asyst i przechwytów (zabrakło mu tylko dwóch zbiórek do quadruple-double). Najlepszym sezonem Blaylocka jest z pewnością 1993-94, gdy zdobywał średnio 9.7 asyst na mecz (rekord kariery); po raz pierwszy znalazł się w All-Defensive First Team (wraz z Charlesem Oakley’em, Hakeemem Olajuwonem, Gary’m Paytonem i Scottie Pippenem). Do tego, po raz pierwszy i ostatni w swojej karierze został wybrany do Meczu Gwiazd. Zdobył w nim tylko 5 punktów, 2 asysty i 2 przechwyty, ale spełnił swoje marzenie – zagrać w All-Star Game. W latach 1997-1998 dwukrotnie był liderem ligi w średniej przechwytów na mecz.

źródło: youtube.com (Nobody Touches Jordan)

Dobra gra indywidualna nie przekładała się jednak na sukcesy drużyny – przez siedem lat gry Blaylocka w Atlancie, Hawks cztery razy dostali się do Półfinałów Konferencji Wschodniej i były to ich największe sukcesy. Porażka 0-4 z New York Knicks w 1999 roku oznaczała bardzo szybką przebudowę składu Hawks. Jednym z zawodników „do wymiany” był właśnie Mookie Blaylock. Już w czerwcu 1999 roku trafił w wyniku wymiany za Bimbo Coles’a i Duane Ferrella do Golden State Warriors. Jako gracz Warriors rozegrał dwa przeciętne sezony i jeden bardzo słaby, w którym tylko 35 razy pojawił się na parkiecie, ani razu w wyjściowym składzie. 8 stycznia 2002 roku Blaylock rozegrał ostatnie spotkanie w NBA, zdobywając w nim 5 punktów i 1 asystę.