5 najlepszych meczów w karierze Paula Pierce’a

04/05/2017
Paul Pierce

Paul Pierce rozegrał przedwczoraj swój ostatni mecz w NBA. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć jego najlepsze występy z 19-letniej kariery.

Paul Pierce to jedna z najbardziej niepozornych gwiazd NBA. Przeglądanie listy jego indywidualnych wyróżnień nie mąci w głowie, a statystyki nie chwytają za gardło, jednak niewielu było w historii ligi graczy tak nieustępliwych w walce o zdobywanie kolejnych punktów. Nigdy nie był najszybszy, ani najwyżej skaczący, za to wszystko nadrabiał sprytem, stąd m.in. dryg do wycieczek na linię rzutów wolnych. Dał nam wiele pamiętnych momentów i część z nich znajdziecie poniżej, w luźnym zestawieniu najlepszych meczów, jakie Paul Pierce rozegrał w NBA.

Sponsor serwisu

#5 – 82 mecze sezonu 2000/01

Wyróżniam nie jeden mecz, a wszystkie spotkania jakie rozegrał w rozgrywkach 00/01. Dlaczego? Bo według zdrowego rozsądku i lekarskiej ekspertyzy, nie miał prawa wystąpić we wszystkich starciach tego sezonu, ba – niewiele brakowało, a nie zagrał by ani jednego, nie tylko w tym sezonie, ale już nigdy. Mniej niż dwa miesiące przed startem rozgrywek został bowiem dźgnięty 11 razy nożem – w twarz, kark i plecy – podczas zadymy w klubie nocnym. Pierce walczył o życie na szpitalnym łóżku, a już kilka tygodni później walczył z Detroit Pistons w meczu otwarcia, w którym rzucił 28 punktów, a w całym sezonie notował 25.3 punktu na mecz, co jest dziś jego czwartym najlepszym wynikiem w karierze. Nieźle, jak na ludzki igielnik…


#4 – 50 punktów przeciw Cavs (15.02.2006)

Celtics przegrali, ale tamto starcie z Cavs było areną jednego z dwóch najbardziej pamiętnych pojedynków Pierce-LeBron i pozostało najlepszym strzeleckim osiągnięciem w karierze The Truth. 50 punktów zdobył trafiając 17 z 36 rzutów i 16 z 20 osobistych, dodał też 8 asyst i 7 zbiórek. James odpowiedział 43 punktami i to Kawalerzyści tryumfowali po dwóch dogrywkach 113:109.


#3 – 40 punktów na otwarcie Playoffs 2003 (19.04.2003)

Boston Celtics podejmowali Indianę w pierwszej rundzie playoffs w 2003 roku i choć wszyscy z tamtej serii zapamiętali głównie buzzer beatera rzuconego prosto w wyszczekaną twarz Ala Harringtona z meczu numer 4…

…to właśnie spotkanie inaugurujące serię było lepsze w wykonaniu Prawdy. Tu też trafił kluczową trójkę, która dała Bostonowi dwupunktowe prowadzenie na 27 sekund przed końcem. W całym starciu miał sporo pozostawiającą do życzenia skuteczność 8-24, ale w kluczowym momencie ręka mu nie zadrżała. Nie zadrżała mu też ani razu podczas rzutów osobistych, których Paul Pierce, jak to Paul Pierce, rzucał aż 21 (w tym dwa na 7 sekund przed końcem, które zapewniły Celtics zwycięstwo 103:100). Łącznie dało mu to jeden z trzech w karierze playoffowych występów z minimum 40 punktami na koncie.


#2 – Paul Pierce bije rekordy przeciw Nets (1.12.2001 & 25.05.2002)

Na początku XXI wieku, droga do mistrzostwa Konferencji Wschodniej wiodła przez bagniste New Jersey. W sezonie zasadniczym 01/02 Boston Celtics wyrośli na drużyną aspirującą, m.in. dzięki Paulowi. Wygrali wtedy 49 spotkań – najwięcej od czasu, gdy karierę zakończył Larry Bird – a jednym z największych sukcesów było właśnie zwycięstwo nad rywala z Dywizji Atlantyku, odniesione pierwszego dnia grudnia. Pierce nie zaczął tego meczu dobrze… chociaż nie, nie bójmy się słów: zaczął go tragicznie. W pierwszej połowie zdobył tylko 2 punkty i miał wywołującą obrzydzenie skuteczność 1-16. Jak więc wciągnął ten występ na listę najlepszych w swojej karierze? Rzucając w drugiej połowie (razem z dogrywką)… 46 punktów.

Choć The Truth nie trafił ostatniego rzutu regulaminowego czasu gry, dopilnował, aby C’s wygrali dogrywkę 15:8, samemu rzucając w niej 13 punktów. 48-ka była jego ówczesnym rekordem kariery.

Boston rozpoczął Playoffy 2002 od wygranej 3:2 z ubiegłorocznymi finalistami z Filadelfii, a potem – 4:1 – pokonał Detroit (które od mistrzostwa dzieliły dwa lata). Rywalami w finale konferencji byli właśnie Nets, z którymi Celtics podzielili się zwycięstwami w pierwszych dwóch meczach w East Rutherford. Starcie numer trzy w Bostonie znów – tak jak wspominany powyżej mecz z regular season – nie rozpoczęło się po myśli Celtów, którzy rozpoczynali czwartą kwartę z 21-punktową stratą. Wtedy właśnie Paul Pierce znów przejął mecz…

19 punktów w ostatniej części gry pozwoliło drużynie Pierce’a zaliczyć największy czwartokwartowy comeback w playoffowej historii. Znów P-Double nękał rywali z linii rzutów wolnych, trafiając 12 razy na 15 prób i przezwyciężając nie najlepszy odsetek z pola (8-21 w całym meczu). Celtics wygrali 94:90, ale to było ich ostatnie zwycięstwo w serii. To Nets zagrali w Finałach 2002 i wrócili tam także rok później. Zanim Danny Ainge nie dokonał cudu sprowadzając Kevina Garnetta i Raya Allena, Paul Pierce nie dotarł w playoffs dalej niż w tamtym roku.


#1. Paul Pierce vs LeBron James (18.05.2008)

Oto najlepszy mecz, jaki Paul Pierce rozegrał w NBA. Zanim został MVP Finałów, zanim pomógł C’s ograć Pistons 4-2 w półfinale, musiał przejść przez siedem trudnych meczów przeciw Cleveland Cavaliers, z coraz bardziej głodnym sukcesu LeBronem Jamesem. Jak widzieliście na przykładzie 4 punktu tej listy, The Truth często mobilizował się na pojedynki z Królem. W pierwszych sześciu starciach serii, Pierce rzucał po 15 punktów na skuteczności 36% (w tym taki potworek jak 2-14 z Game One), siódme mecze to jednak w przypadku tego kalibru zawodników inna bajka. Lider Celtics trafił 13 z 23 rzutów (56.5%), 11 z 12 wolnych i na 45 punktów LeBrona odpowiedział rzucając ich 41. Boston wygrał 97:92, a wynik ustaliły dwa pewnie wykonane rzuty osobiste Pierce’a na 7 sekund przed końcem.

***

Paul Pierce rozegrał znacznie więcej świetnych meczów, często kończonych game winnerami i z lepszymi statystykami od niektórych wymienionych powyżej. Ta piątka (choć w zasadzie to 87-ka) to jednak starcia najlepiej łączące moim zdaniem poziom gry, stawkę i ogólny kontekst. Oczywiście to w żaden sposób lista wiążąca – mówimy tu o wspomnieniach dotyczących gościa z 19 długimi sezonami w NBA na koncie, więc każdy ma prawo mieć swoje. W tym przypadku nie ma tylko jednej wersji Prawdy.

Kopiuj link do schowka