Cousins straci na wymianie
DeMarcus-Cousins-San-Antonio-Spurs-v-Sacramento-ASQV9QiL8Dcx

Luty 20th, 2017

I nie chodzi tu o statystyki, które mogą się pogorszyć wobec tego, że Cousins nie zawsze będzie pierwszą opcją w ataku, lecz o pieniądze…

Jak już zapewne wiecie, DeMarcus Cousins został wymieniony do New Orleans Pelicans. Z tego powodu nowy gracz Pelicans może stracić 30 milionów dolarów albo nawet więcej. Dlaczego?

Gdyby Cousins pozostał w Kings, to dzięki temu, że dwukrotnie został wybierany do All-NBA Teams (najlepszych piątek sezonu), po tym sezonie mógłby podpisać maksymalny 5-letni kontrakt warty ponad 209 milionów $ (prawie 42 miliony $ na sezon). Kings zapowiadali, że zamierzają zaoferować Boogiemu taki kontrakt, a sam Cousins planował zostać w Sacramento za takie pieniądze.

Jednak z powodu wymiany Cousins traci prawo do takiego maksymalnego kontraktu, ponieważ jest ono zarezerwowane dla graczy, którzy zostali ze drużyną, która wybrała ich w drafcie lub zostali wymienieni w trakcie swoich pierwszych czterech sezonów gry.

To jest siódmy sezon Boogiego w NBA, zatem traci on to prawo. Nowy środkowy Pelicans będzie mógł podpisać z drużyną z Nowego Orleanu maksymalny 5-letni kontrakt, który będzie wynosił niespełna 180 milionów (niecałe 36 milionów $ na sezon).

Jeśli jednak Cousins nie zdecyduje się zostać w Nowym Orleanie, straci jeszcze więcej… maksymalny kontrakt, który będzie mógł dostać, będzie wynosił niecałe 133 miliony $ za 4 lata gry (średnio 33,2 miliona $ na sezon).

Jak widać Pelicans mają słabsze argumenty za tym, aby Cousins pozostał w ich ekipie niż mieli Kings… zatem ta wymiana niesie ze sobą większe ryzyko, że za 2 lata Boogie nie będzie już reprezentował ekipy z Nowego Orleanu.

Sytuacja byłego środkowego Kings pokazuje jak wiele w NBA może się zmienić. Miesiąc temu Cousins wydawał się zadowolony z przyszłego kontraktu i pieniędzy, które dostanie, oraz był niemal pewny, że zostanie w Sacramento. Jednak teraz jego przyszłe finanse nie wyglądają aż tak kolorowo…