RetroWtorki: Caron Butler kończy karierę

06/02/2018
Caron Butler Kobe Bryant Los Angeles Lakers

Po czternastu sezonach w lidze NBA, 37-letni Caron Butler ogłosił zakończenie sportowej kariery. Swoją decyzję przedstawił w serwisie „The Players’ Tribune”, w tekście pod tytułem „Szesnaście lat, dziewięć drużyn, jedna miłość”.

Butler trafił do NBA w 2002 roku, wybrany przez Miami Heat, z dziesiątym numerem w drafcie. Drafcie, którego największymi gwiazdami byli Yao Ming, Nene Hilario, czy Amar’e Stoudemire. Dzięki świetnej grze w swoim pierwszym sezonie, wraz z wcześniej wspomnianą trójką, oraz Drew Goodenem, został wybrany do pierwszej piątki debiutantów. Kariera Butlera przebiegała dosyć spokojnie do roku 2004, gdy w wyniku wielkiego transferu, wraz z Brianem Grantem i Lamarem Odomem trafił do Los Angeles Lakers, za Shaquille’a O’Neala. Nie został jednak w „Mieście Aniołów” na zbyt długo, bowiem już w sierpniu 2005 roku trafił do Washington Wizards. To właśnie dla ekipy „Czarodziejów” ze stolicy USA, rozgrywał najlepsze sezony w swojej karierze. Zarówno w roku 2007, jak i 2008 był wybierany do Meczu Gwiazd NBA.

Na największy sukces w karierze, musiał jednak czekać aż do sezonu 2010-11. W wyniku kolejnej wymiany z jego udziałem, w lutym 2010 roku trafił do Dallas Mavericks, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Z Butlerem na parkiecie, Mavs wygrali aż 21 z 29 spotkań. Jednakże 4 stycznia 2011 roku, doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry do końca sezonu. Przed spotkaniem Los Angeles Clippers (z którymi podpisał kontrakt pod koniec 2011 roku) z zespołem Marka Cubana, Caron Butler otrzymał jedyny w swojej karierze pierścień mistrzowski, który wręczył mu właściciel klubu z Dallas.

Od 2011 roku, Butler występował w pięciu różnych zespołach (Clippers, Bucks, Thunder, Pistons, Kings). W tym czasie, jego największym osiągnięciem było dotarcie do Finałów Konferencji Zachodniej z Oklahomą City Thunder, w 2014 roku. Jak wspomina sam Butler, wielką rolę odegrał Vlade Divac, który namówił go do podpisania kontraktu z Sacramento Kings.

„Zadzwonił do mnie w 2016 roku, gdy siedziałem na kanapie i byłem przekonany, że moja kariera dobiegła końca.”

W swoim ostatnim meczu w karierze, rozegranym 11 kwietnia 2016 roku, Butler uzyskał 7 punktów, 2 zbiórki i 1 asystę, przyczyniając się do zwycięstwa Kings nad Phoenix Suns.

„Granie w NBA było marzeniem […] Być może kończę karierę, ale wciąż będę blisko koszykówki. Chcę żebyście wiedzieli, że to był najlepszy czas w moim życiu, a było to możliwe dzięki wam.”

Kopiuj link do schowka