Przeprowadzka Borisa Diaw

06/07/2016
Boris Diaw

San Antonio Spurs dogadali się z Pau Gasolem w sprawie umowy, jednak by porozumienie doszło do skutku, drużyna z Teksasu musiała przygotować dla kontraktu Hiszpana miejsce w budżecie. Tym sposobem Gregg Popovich pożegnał się ze swoim zaufanym współpracownikiem Borisem Diaw.

W przeciągu ponad 4 sezonów rozegranych dla Spurs, Diaw notował średnio 7.4 pkt/3.8 zb/2,6 ast często będąc kluczowym zawodnikiem w wielu line-upach trenera Popovicha. Przewagą Diawa zawsze były jego przegląd parkietu oraz niezła miara zza łuku. W zeszłym sezonie wraz ze spadkiem minut na parkiecie spadła produktywność Francuza; wiązało się to z liczbą zawodników podkoszowych w składzie San Antonio. Rozładowanie tłoku podkoszowego wydawałoby się rozsądnym posunięciem, jednak po odejściu także Davida Westa oraz możliwej emeryturze Tima Duncana, strata Borisa Diaw może okazać się bardziej kosztowna.

Jazz prawo do Francuza pozyskali w zamian za pick z drugiej rundy draftu 2015, pod którym kryje się obwodowy Olivier Hanlan; można więc powiedzieć że trafił do Salt Lake City za bezcen. Diaw jednak wcale nie musi rozegrać przyszłego sezonu w barwach Utah Jazz, gdyż ci mają czas do 15 lipca by określić się w sprawie gwarancji wartego 7 milionów ostatniego roku kontraktu.

Drużyna ze stanu Utah zrobiła konkretne wzmocnienia w tegorocznym offseason, dodanie do rotacji Diawa tylko zwiększyłoby ilość talentu w składzie Jazzmanów. Pytanie jednak, czy jest to talent który ma szansę się uzupełniać.

Jeśli Francuz przypomni sobie jak rzucać za trzy, jak za swoich najlepszych sezonów (ponad 40% skuteczności), może być idealnym uzupełnieniem dla defensywnej osi zespołu, Rudy’ego Goberta. Problem polega na tym, że w zespole wciąż jest jeszcze Derrick Favors, aspirujący do gry w pierwszej piątce i Trey Lyles, który zdaje się być bardzo perspektywicznym silnym skrzydłowym. W swoim pierwszym sezonie aż 33 razy dostał szansę na grę w pierwszej piątce, skutecznie rozciągając defensywę rywali rzutem dystansowym na skuteczności 38%.

Kopiuj link do schowka