Niszczący i zniszczeni tygodnia #6

Niszczący i zniszczeni tygodnia #6
Grudzień 10 21:12 2012 Wydrukuj wpis

Blake Griffin /fot. Flickr

W tym tygodniu wyróżnione zostają zespoły, które jeszcze niedawno zaliczano do najgorszych w całej NBA. Teraz jeden z nich należy do jej ścisłej czołówki, a drugi wygląda, jakby grał nie w tej lidze, co trzeba.

Los Angeles Clippers, czyli koniec żartów

Droga, którą przebył wiecznie drugi zespół z Los Angeles, jest czymś wyjątkowym w skali całej NBA. Jeszcze dwa lata temu Clippers startowali do rozgrywek jako wieczne pośmiewisko, zespół, który nigdy niczego nie osiągnął, a ze względu na skąpstwo właściciela, Donalda Sterlinga, nie miał też ciekawych perspektyw na przyszłość. Jednak dzięki Blake’owi Griffinowi i w mniejszym stopniu DeAndre Jordanowi, podopieczni Vinny’ego del Negro stali się jedną z najchętniej oglądanych drużyn w lidze, bo ich efektowna, pełna alley-upów gra cieszyła oko nawet niedzielnych kibiców.

Nie przynosiła jednak sukcesów i Clippers odgrywali rolę Harlem Globetrotters NBA. Od ubiegłego sezonu, a konkretnie od momentu pozyskania Chrisa Paula, stali się jednak zespołem na miarę najlepszej ósemki zachodu, a w tym roku nawet walki o mistrzostwo. Ich ubiegłotygodniowi rywale, a więc kolejno Jazz, Mavs i Raptors, dołączyli do wcześniejszych ofiar zespołu z Kalifornii, gdyż aktualna seria zwycięstw Griffina i spółki wynosi już sześć i ustępuje tylko serii Thunder, którzy zostali wyróżnieni tydzień temu.

O sile pierwszej piątki zespołu nie trzeba nikogo przekonywać, jednak Clippers mają też najszerszy skład na zachodzie, a może i w całej lidze; Jamal Crawford jest głównym kandydatem do nagrody najlepszego rezerwowego, a w ostatnich meczach oznaki życia zaczął dawać nawet Lamar Odom. Dodając do tego spodziewany już niedługo powrót Granta Hilla, Vinny del Negro będzie miał do dyspozycji dwunastu zawodników, z których każdy wnosi coś pozytywnego do gry. Wygląda na to, że prowadzeni przez Pana Pringlesa i mający mistrzowskie aspiracje Lakers, nie są już nawet najlepszą drużyną we własnym mieście.

[reklama]

Toronto Raptors, czyli dla każdego (przeciwnika) coś miłego

Szybcy, waleczni, żadni krwi i pewni siebie – żadne z tych określeń nie opisuje zespołu z Kanady w ostatnich dniach. Nie jest to niestety nic nowego, bo Raptors już co najmniej trzeci sezon z rzędu wyglądają jak drużyna z Euroligi, który zmuszona została do rywalizacji z zespołami NBA. Największym z rozlicznych problemów podopiecznych Dwane’a Casey’a jest defensywa, zwłaszcza w strefie podkoszowej.

Gdyby w miejsce Andrei Bargnaniego i Jonasa Valanciunasa do gry w obronie wystawić dwa strachy na wróble, efekt byłby podobnie żałosny.  Także rezerwowych Eda Davisa i Amira Johnsona nikt raczej nie pomyli z Sergem Ibaką czy Reggiem Evansem, a obwodową defensywę Raptors trudno nazwać chińskim murem. Raptors rozdają przeciwnikom zwycięstwa i punkty niczym koszykarska wersja Świętego Mikołaja, dlatego każdy z czterech ubiegłotygodniowych rywali Raptors zdołał rzucić im co najmniej 100 oczek, a Jazz potrafili zdobyć ich aż 131.

Mecz przeciwko zespołowi z Toronto, to także doskonała okazja do przełamania się dla zawodników mających kłopoty z formą. DeMarcus Cousins przed środowym spotkaniem z Raptors zwierzał się, że stracił dawną pewność siebie i nie jest zadowolony ze swojej postawy w tym sezonie. Altruistycznie nastawienie zawodnicy z Kanady pozwolili więc, by center Kings choć na chwilę zapomniał o wszystkich niemal kłopotach – dali mu zdobyć 25 punktów i zebrać trzynaście piłek oraz poprowadzić swój zespół do zwycięstwa. Biorąc pod uwagę zbliżająca się Gwiazdkę, najbliżsi przeciwnicy Raptors przebierają już nogami, by jak najszybciej odebrać swój prezent.

Tomasz Bielan

  Tagi:
  Kategorie:
zobacz więcej wpisów

O autorze wpisu

Piotr Zarychta
Piotr Zarychta

Pierwszy raz NBA obejrzałem w 1991 roku. W 2011, czyli 20 lat później napisałem pierwszy tekst, otwierając ZkrainyNBA. Przez kilka miesięcy pisałem na 2taktach, by wrócić na stare śmieci. Nałogowo lubię wstawać za wcześnie dla 95% społeczeństwa, byle tylko obejrzeć jak 10 facetów próbuje trafić do kosza.

Zobacz więcej wpisów
Dodaj komentarz

2 Comments

  1. Andre
    Grudzień 11, 12:59 #1 Andre

    Dobry artykuł. Podkreśliłbym jeszcze rolę Bledsoe, ten gość jest niesamowity, widać postępy w jego grze, już w zeszłym roku był zaskoczeniem play-offs, dobrze że pozbyli się miękkiego Mo Wiliamsa. Pytanie, czy będą w stanie zatrzymać go na następny sezon.

  2. kredkixd
    Grudzień 11, 18:34 #2 kredkixd

    Najszerszy skład? Proszę, rezerwy Spurs bez Jacksona i Gino o mało co nie pokonali Heat. Trochę obiektywności panowie

Dodaj komentarz

Your data will be safe! Twój adres e-mailowy nie zostanie opublikowany. Także inne dane nie zostaną upublicznione trzecim stronom.
Wszystkie pola są obowiązkowe.