Olajuwon: Howard potrzebuje więcej wolności w grze

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Dwight Howard ponownie będzie trenował z Hakeemem Olajuwonem. Mamy już pierwsze informacje na temat samych treningów i wniosków, które po nich wyciągnął Hakeem The Dream.

Przede wszystkim powiedział, że pracowali nad jego rzutem z dystansu i nad ruchami podkoszowymi. Zwrócił jednak uwagę na to, że Superman powinien dostawać więcej swobody w ofensywie od trenera. Jak powiedzial Howard w wywiadzie dla Orlando Sentinel taki był dokładny przekaz: „Powiedział, że chce, żebym używał jak najwięcej tych wytrenowanych tutaj zagrań w meczach i żebym powiedział trenerowi, że rozwinąłem swoje umiejętności ofensywne i powinien pozwalać mi z nich korzystać w trakcie gry. Jak dla mnie najważniejszą sprawą będzie pewność siebie. W końcu to nad czym pracowałem w trakcie tych treningów to to, nad czym pracuję przez całe swoje koszykarskie życie.”

Z wieloma rzeczami trudno się nie zgodzić. Osobiście nie jestem fanem Stana van Gundy i uważam, że ciągle za mało wykorzystuje w ataku Howarda. Co prawda jego usage w ostatnim sezonie był 17. w całej lidze (27.2), ale gracz o takiej przewadze fizycznej powinien mieć jeszcze większy udział w grze. W sezonie 1999-00 Shaquille O’Neal miał usage na poziomie 31.2 i był świetnie wkomponowany w drużynę, prowadząc ją do najlepszego bilansu w lidze, a także do mistrzostwa.

Na pewno Howardowi jest o tyle trudniej, że na ławce obok niego nie ma Phila Jacksona, a na parkiecie razem z nim nie biegają tak dobrzy gracze, jak byli w tamtych Lakers, ale większa zależność od Howarda może drużynie Magic tylko pomóc. Jak podaje Synergy Sports, zaledwie 6.8% jego rzutów było po akcjach pick and roll, po których trafiał ze skutecznością 81.7% z gry. To jest niesamowita skuteczność i pokazuje ewidentnie kierunek, w którym Magic powinni iść.

W meczach przeciwko Hawks ofensywa drużyny z Florydy była bardzo statyczna. Albo podanie pod kosz do Howarda i ten masował się z wysokimi rywala, albo rzuty z obwodu. Brakuje większego zróżnicowania i chociażby właśnie pick and rolli.

Komentarze

komentarzy